Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

شیر پودری عامل مرگ 20 درصد کودکان شیرخوار

تهيه شده توسط بهنام فرديس
پنجشنبه 03 سنبله 1390 ساعت 09:55

شیر پودری عامل مرگ 20 درصد کودکان شیرخوار

متخصصان در ولایت هرات از تغذیه کودکان با شیر خشک هشدار داده گفته اند که تغذیه با شیر" پودری" باعث مرگ و میر 20 درصد از کودکان شیرخوار می‌گردد.

از هفتهء جهانی تغذ یه با شیر مادر، در ولايت هرات با این هشدار داکتران تجلیل شد.

داكتر عبدالصبور وهاب زاده؛ مسئول بخش نوزادان نارس شفاخانه ولادي نسايي هرات مي‌گويد:" شير مادر باعث تكامل دستگاه هاضمه نوزاد مي‌شود همچنين به دليل وجود هورمن‌ها، آنتي بادي‌ها و مواد ضدعفوني كننده در شير مادر، اثرات محافظتي قوي در داخل روده و دستگاه تنفس ايجاد كرده و مانع از ورود مكروب‌ها به داخل روده مي‌گردد.

آقاي وهاب زاده افزود:" ازهر 5 طفل كه باشير پودري تغذ يه مي‌شوند، 1 طفل به دلیل سوء تغذیه حاصل از شير خشك تلف مي گردد."

در آغاز هفته جهانی تغذیه با شیر مادر وزارت صحت عامه افغانستان از تمام نهادهای دولتی، خصوصی، علما، روحانیون، ماموران و معلمان خواست که مادران را تشویق کنند تا اطفال شان را با شیر شان تغذیه نمایند.

شیر مادر، برای فرزند غذای بسیار مناسب محسوب می‌شود و به نوعی یک واکسن است.

مادر باید به مراقبت و تغذیه خودش هم توجه کند، نکته مهم این است که مادر چه غنی و چه فقیر قادر به شیر دهی به فرزندش است و حتی اگر خانواده‌ای در شرایط مالی خوبی نباشند، باز هم می‌توانند با استفاده از مواد غذایی، زمینه را برای تغذ یه مناسب كودكان شان، فراهم کنند.

در همين حال، شماري از مادران مي‌گويند آنان ترجيح مي‌دهند تا حد ممكن از شير خود براي تغذیه نوزادان شان استفاده كنند.

خانم ابراهيمي كه در شفاخانه نسایي ولادي هرات به تازگي ولادت نموده است مي‌گويد که به خاطر جلوگيري از سوء تغذیه نوزادش مايل نيست كه از شير پودري استفاده نمايد.

خانم فاطمه كه با عمل "سزارين" نوزادش را به دنيا آورده و درحال حاضر دراين مر كز بستر مي باشد، مي‌گويد:" طفل قبلي خود را با شير خشك كلان نموده ام كه همواره به بيماري اسهال استفراغ مصاب مي شده است وحال نمي خواهم كه اين طفلم با شير پودري بزرگ شود."

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که  تغذیه خالص باشیر مادر تا سن شش ماهگی در حدود  13 درصد میزان مرگ و میر کودکان را کاهش می‌دهد و به تعقیب آن با عملی نمودن تغذیه تکمیلی می‌توان، 19 درصد مرگ و میر  کودکان را تنها با تغذیه مناسب، کاهش داد، استفاده از شیر مادر یکی از راه‌های ساده و آسان برای کاهش میزان مرگ و میر شیرخواران به شمار می رود.

درعين حال، داکتر سعيده سيد؛ آمرشفاخانه نسایي ولادي در ولايت هرات با اشاره به خواص بی‌شمار شیر مادر در رشد، تکامل و ادامه حیات نوزاد اظهار می‌دارد:" جلوگیری و کاهش ابتلا به بیماری‌های کشنده و مرگ و میر در دوره نوزادی از مهمترین منافع این ماده غذایی است."

خانم سيد در رابطه به نقش شیر مادر در رشد روانی و عاطفی نوزادان افزود:" ضريب هوشي كودكانی که از شیر مادر تغذ یه کرده اند، هفت تا دوازده و نيم درجه بيشتر از نوزادان تغذیه شده با سایر مواد غذایی است و درمقابل کودکانی كه از شير خشك تغذيه شده اند؛ مقاومت شان به مراتب پايين تر از كودكاني اند كه با شير مادر بزرگ شده اند."

داکتر ثریا دلیل؛ سرپرست وزارت صحت عامه هفته گذشته  در برنامه گرامیداشت از هفته جهانی تغذ یه با شیر مادر به رسانه ها گفت:" تغذیه با شیر مادر حد اقل تا شش ماه اول برای طفل ضروری است."

خانم دلیل هم‌چنان از تمام موسسات داخلی و خارجی خواست تا برای مادرانی که کودکان شیرخوار دارند، زمینه نگهداری برای کودکان شان را میسر بسازد تا کودک از خوردن شیر مادر محروم نگردد.

بايد گفت كه از هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، هر سال از اول تا هفتم اگست در بیش از 170کشور جهان برنامه‌های گرامیداشت برگزار می‌گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر