Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

زنان بیشترین مبتلایان امراض روانی

تهيه شده توسط مريم اكبرى
يكشنبه 24 دلو 1389 ساعت 10:49

زنان بیشترین مبتلایان امراض روانی

در سه دهه گذشته وقوع جنگ های خانمان سوز، ‌مهاجرت هــا، فقر اقتصادی،‌فرهنگی و اجتماعی تاثیرات منفی بر  اذهان جامعه گذاشته است. دچار شدن بـــــه امراض روانی به ویژه درمیان زنان،‌از تاثیرات منفی ایـــــن حوادث ناگوار بوده است. براساس گفته هـــــای مقام های وزارت صحت عامه، ‌شصت درصد مردم افغانستان از مشكلات روانی و اجتماعی رنج می برند و در این میان زنان بیش از هر قشری آسیب پذیر بوده اند. این وزارت در سال 2008 تخمین زده بود كه دو سوم جمعیت افغانستان از مشكلات روانی رنج می برند.

به باور كارشناسان نیز ادامه جنگ های داخلی، ازدواج های زود هنگام و اجباری، تجاوز جنسی، خشونت های خانوادگی و فقر گسترده در خانواده ها، عوامل اصلی ابتلا به امراض روانی و افسردگی شناسایی شده اند.

داكتر غلام سخی كارگرنور اوغلی می گوید كه  فقر از جمله عوامل ابتلا به امراض روانی است. ‌در سطح كشورحدود نـــــه میلیون تن در شرایط بد اقتصادی به سر می برند كه 73 درصد آن را خانم ها تشكیل می دهند.

داكتر نصیر احمد عزیزی یـــــكی از متخصصان شفاخانه صحت روانی و معتادین اظهار می كند كه اگر چـــــه دچار شدن بـــــه امراض روانی عوامل مختلفی را در بر می گیرد، ‌اما در افغانستان بیشتر مردم به دلیل فشارهـــــای اقتصادی و اجتماعی،‌ خشونت های خانوادگـــــی و تاثیرات جنگ به این بیماری مبتلا شده اند.

آمار شفاخانۀ‌‌ صحت روانـــــی حاكی از آن است كه تعداد زنان بیمار نسبت به سال گذشته افزایش  یافته است.داكتر تیمور شاه مصمم رئیس شفاخانه صحت روانی مـــــی گوید:" تا ماه دلو سال جاری تعداد زنان بیمار كه در شفاخانه بستر شده اند، 494 و تعداد آنانی كه سراپا تداوی شده اند، 5844 نفر بوده است، ‌در حالی‌ كه در پایان سال گذشته،‌تعداد زنان بستر شده،‌194 و  مریضان سراپا 5339 زن بوده است.

مرضیه زن 42 ساله ای كـــــه درشفاخانه صحت روانی بستر شده،علت مریضی خود را چنین بازگو می كند:" هفده سال پیش دو برادرم در جنگ ها شهید شدند. از آن وقت بـــــه بعد همیشه سرم درد می‌كند و دلم به تنگی می آید، ‌باز خود را می زنم. این حالت پانزده دقیقه دوام می كند باز خود به خود آرام می شوم. این بـــــار چهارم است كه به شفاخانه می آیم. روانشناس ها با من گپ می زنند و داكترها دوا می دهند. وقتی ایـــــن جا هستم احساس آرامش می كنم اما وقتی به خانه می روم دوباره دیوانه می شوم."

مرضیه می گوید كه شوهرش بسیار بد رفتار است. مدام با وی منازعه مـــــی كند و وضعیت اقتصادی خوبی هم ندارند.

آگاهان امور معتقدند كه بــــه علت فرهنگ پایین اجتماعی در افغانستان، افراد مبتلا به اختلالات روانی گاهی اوقات دیوانه خطاب می شوند. این مساله باعث شده است كه بیشتر افراد مریض به شفاخانه های صحت روانی مراجعه نكنند.

استاد عین الدیـــــن معـــــروف استاد پوهنحِی روانشناسی پوهنتون كابل،‌ارتقای سطح آگاهی مردم را در از بین بـــــردن چنین اندیشه ای موثر می‌داند و می گوید: " اگـــــر مردم مرض روانی را دیوانگی می دانند، ‌به دلیل سطح پایین آگاهی شان است. رسانه ها و مـــــراكز تعلیمی در آگاهی مردم نقش اساسی را ایفا مــــی كنند. از بین بردن چنین اندیشه ای فقط با آگاه كردن مردم ممكن است."

داكتر نصیر احمد همچنان از كمبود شفاخانه های صحت روانـــــی در ولایـــــت ها و كمبود اتاق در شفاخانه صحت روانی كابل انتقاد می كند و خاطر نشان می سازد كـــــه در حال حاضر تنها در ولایت های قندهار،‌ جلال آباد، ‌مـــــزار شریف و هرات شفاخانه صحت روانــــی وجود دارد.  این شفاخانه نیز دارای60  بستر برای بیماران روانی می باشد كه از این جمله 20 بستر آن برای زنان و 40 بستر دیگر برای مردان می باشد.

آقای نور اوغلی با پذیرش اظهارات داكتر عزیزی می گوید كه وزارت صحت عامـــــه تصمیم گرفته است از این پس عرضه خدمات صحت روانی را با بخش های دیگر شفاخانه های كشور مدغم كند. بااین كار ‌مردم می توانند بـــــرای حل مشكلات روانی شان بــــه هر شفاخانه ای در تمام ولایت ها مراجعه كنند.

این در حالی است كه كارشناسان یكی از راه های بهتر شدن وضعیت بیماران روانی را تامین امنیت در كشور و بهبود وضعیت اقتصادی می دانند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

  • يكشنبه 22 سرطان 1393 ساعت 03:09 | nadia
    این مشکل زنان واضحا در چهره آنان آشکارا است اما ژنان افغانستان از حمت والا برخورداراند وباآن مبارزه می کنند. انشالله این مشکل رقع گردد. انشالله
  • شنبه 07 ثور 1392 ساعت 05:26 | منیر احمد نوری
    من در تلویزیون شمشاد دبخش اخبار وظیفه دارم در جامعه افغانی اکثریت مردم ما به امراض روانی اشنایی ندارند من میخواهم از طریق یک برنامه که به زبان پشتو خواهد بود به اریه نمایم شما دراین مورد همرایم چې کمک کرده میتوانید .؟

نوشتن نظر