Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ایدز در هرات دهان گشوده

تهيه شده توسط بهنام فردیس
دوشنبه 11 دلو 1389 ساعت 10:45

ایدز در هرات دهان گشوده

مرض لاعلاج و مرگ آور ایدز، امسال در هرات 18 در صد افزایش یافته و این مسئله زنگ هشداری است كه توسط مقام های صحی در هرات به صدا در آمده است.

مبتلایان این مرض خطرناك، بیشتر در میان معتادان زرقی دیده می شود كه عامل نگرانی عمده در میان مردم شده است. نا آشنایی مردم به نوع برخورد با مبتلایان این مرض، این هراس را دو چندان نموده است.

داكتر عارف شهرام، مسئول دیپارتمنت تشخیص و تداوی امراض مقاربتی و اچ آی وی (ایدز) ریاست صحت عامهء ولایت هرات، می گوید: "رقم مبتلایان به مرض ایدز در ولایت هرات به 67 تن رسیده است. این در حالیست كه سال گذشته فقط 41 نفر در این ولایت مصاب به این مرض بودند."

به گفتهء مسئول مركز مبارزه با مرض ایدز صحت عامهء هرات، اخیراً این مرض نزد معتادان زرقی در این ولایت به شكل سرسام آوری افزایش یافته كه ایجاب می نماید تا جلو رشد اعتیاد در این ولایت گرفته شود.

بنا به اظهارات نامبرده، در تحقیقاتی كه اخیراً در ولایت های مختلف كشور انجام شده نشان می دهد كه افزایش مرض ایدز در میان معتادان زرقی، در سال گذشتهء میلادی رو به گسترش بوده است. این مرض مرگ آور در ولایت كابل 3 در صد، در ولایت بلخ 1 در صد و در ولایت هرات 18 در صد افزایش داشته است.

مسئول مركز تشخیص و تداوی مرض ایدز ولایت هرات می افزاید: "تهیهء آمار دقیق از مبتلایان به این مرض، كار آسانی نیست و احتمال دارد كه شمار بیشتری در این ولایت به این مرض خطر ناك مصاب باشند."

در حالی از افزایش شمار مبتلایان به مرض ایدز در هرات سخن گفته می شود كه اخیراً مسئولان وزارت صحت عامهء كشور گفته اند، بیش از شش صد مورد افراد مبتلا به ویروس "اچ آی وی" در افغانستان ثبت شده اند و بیم آن می رود که آمار واقعی مبتلایان به ویروس "اچ آی وی" در کشور، بین دو تا چهار هزار نفر باشد.

به گفتهء مسئولان وزارت صحت عامه تا کنون در سطح کشور، 636 واقعهء مثبت "اچ آی وی" از طریق مراجع مختلف ثبت و گزارش شده كه از این تعداد 10 نفر به علت وخامت وضع شان، زندگی خود را از دست داده اند.

در عین حال، داكتر سعید نوید، مسئول مركز تداوی معتادان در هرات، می گوید که آنان برنامه های را برای تداوی معتادان به ویژه معتادان زرقی در این ولایت روی دست گرفته اند و تلاش می نمایند تا جلو رشد اعتیاد و مرض ایدز در هرات گرفته شود.

بر اساس  اظهارات مسئولان وزارت صحت عامه، آنان تلاش دارند تا با ایجاد مراکز ثبت افراد مبتلا به "اچ آی وی"، از یک طرف تعداد مبتلایان به این ویروس را مشخص کنند و از سوی دیگر ادویهء رایگان در اختیار آنان قرار دهند.

این در حالیست كه شمار زیادی از مردم هیچگونه آگاهی در مورد مرض ایدز نداشته و نمی دانند كه این مرض چیست و چگونه سرایت می كند؟

آنان، از مسئولان وزارت صحت كشور می خواهند تا آگاهی های لازم را در مورد این مرض، در اختیار شهروندان قرار داده و نیز شمار مراكز تداوی این مرض را درنقاط مختلف كشور افزایش دهند.

خداداد، دكاندار خوراكه فروشی در ولایت هرات می گوید: "فقط شنیده ام این مرض بیشتر در كشورهای افریقایی است و زیادتر توسط روابط جنسی نامشروع ناشی می شود." اما وی در مورد چگونگی سرایت این مرض، نشانه های ابتلا به آن و رعایت موارد احتیاط در برخورد با مبتلایان این مرض، آگاهی اندكی دارد.

در همین حال مقام های وزارت صحت عامه  كشور می گویند که برای جلوگیری از انتشار سریع این مرض درآینده، نیازمند تلاش های جدی خواهد بود.

به باور آگاهان امور صحی، مسایلی چون فقر، مهاجرت، استفاده از مواد مخدر و عدم آگاهی از شیوه های انتقال ویروس "اچ آی وی"، افغانستان را در معرض خطر بروز بیشتر مرض ایدز قرار داده است.

داكتر علیخان احسانی، متخصص امراض داخله بر این باور است كه در حال حاضر آشنایی از چگونگی سرایت این مرض كُشنده برای تمام افراد جامعه یك امر ضروری می باشد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر