Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

شاروالي بلخ بر حمام ها نظارت ندارد

تهيه شده توسط عظیم
شنبه 03 ميزان 1389 ساعت 14:16

شاروالي بلخ بر حمام ها نظارت ندارد

در شهر مزارشریف ده ها حمام و صدها سلمانی بدون کنترول و نظارت ارگان های مربوطه فعالیت دارند.

مکان های ياد شده خطرناک ترین محلات پخش امراض گوناگون ساری مي باشند كه هرگاه به این مراكز نظارت بیشتری از سوی ارگان ها و نهاد های صحی صورت نگیرد، مشکلات جدی را درعرصه صحت وسلامتی شهروندان به میان خواهند آورد.

وسایل کثیف درحمام ها و سلمانی ها، همه باعث می شوند تا استفاده کنندگان را به امراض جلدی، ایدز و سایرامراض ساری مبتلا سازند.

اين درحاليست كه متأسفانه استفاده از وسايل مشترك در حمام ها و سلماني ها در بيشتر از ولايات كشور رايج است.

در شهر مزارشريف سلمانی ها از یک تیغ برای چند نفر استفاده میکنند و از یک گردن بند واسفنج، بدون کدام شستن و پاك کاری،  شاید براي صدها تن استفاده صورت گيرد.

شكايت شهروندان ازعدم توجه مسوولين درحاليست كه ریاست صحت عامه ولایت بلخ مدعي است كه هفتهء یکبار تمام سلمانی ها وحوض های عمومی و حمام های شهر را بررسی می کنند.

اما مسوول مراقبت و تنظیف شاروالی شهر مزارشریف میگوید:" هیچگونه نظارت و کنترول از سوی شاروالی بلخ از محلات مذکور صورت نمی گیرد؛ زیرا این صلاحیت از آنان گرفته شده است."

نورآغا يك شهروند شهرمزارشريف استفاده از جانپاک های مشترک توسط  مردم و مالکان حمام ها را سبب شیوع امراض مختلف در بین جوانان می داند.

وي علاوه می کند:" درحمام هاي شهرمزار، هيچگونه حفظ الصحه رعایت نمی شود، آب چندین اتاق از داخل يكديگرعبورمیکند، بخارهای آلوده ازیک اتاق به اتاق ديگر انتقال می یابند که باعث انتقال امراض میگردد."

نورآغا؛ مدعي است كه وي پس از رفتن در يك حمام عمومي، دچار حساسيت جلدي شده است كه اين حساسيت با سوزش و خارش مداوم پوست بدنش همراه بوده و با مصرف چند نسخه دوا بهبود يافته است.

در همين حال، حاجی محمد آغا جان رییس تفتیش و تنظیم مارکیت شاروالی مزار شريف می گوید، طي بررسي هاي از28 گنبد حمام،  تنها دو گنبد آن غیرمعیاری و غيرصحی شناسايي شده که قرار است آن را مسدود سازند.

وي علاوه می کند:" قراراست تیم 5 نفره، متشکل از شاروالی، صحت عامه، پولیس، څارنوالی و محیط زیست در آیندهء  نزدیک برای رسیدگی و نظارت دقیق وضعیت حمام ها و سلمانی ها آغازبه کارکنند."

مسوولين رياست صحت عامه،  مشاركت و همكاري شهروندان را نيز در جلوگيري از آلودگي اين محيط ها مؤثر دانسته و تأكيد مي كنند كه هرگاه مردم با نهادهاي دولتي همكار بوده باشند، اين مشكل به سادگي برطرف خواهد شد.

داکتر خلیل محرابی؛  یکی از داکتران صحت عامهء بلخ  مدعی است که ازحمام ها و سلماني ها نظارت دارند؛ اما با آنهم از مردم ولایت بلخ می خواهد در صورت مشاهده عدم رعایت موارد صحی از جانب مالکان حمام ها و سلمانی ها، مقامات صحت عامه را مطلع سازند.

سلماني هاي سيار در فضاي باز و محيط آلوده با گرد و غبار،  يكي ديگر از مواردي است كه برداشتن آن نيازمند وضع قيودات از جانب ارگان هاي مسوول مي باشد.

شاه خان یکی از سلمان های كنار سرك است. وي میگوید:" ده سال است که به همین شغل مصروفم."

تمام وسایل وی مثل قیچی و تیغ ازسابق باقی مانده، هرگاه وسایل کم کارشوند دوباره با چرخي که درخانه دارد تیزش میکند.

شاه خان؛ به بوتل آبي كه دركنارش قرار دارد اشاره نموده مي گويد: "ازین آب براي ترنمودن موهای مراجعین وپاک کاری سامان آلات استفاده می کنم."

به باور کارشناسان صحی، اکثر امراض جلدي  ناشی از عدم رعايت حفظ الصحه محیطی، پایین بودن سطح آگاهی مردم ، فقر اقتصادی و نداشتن وسايل صحي و نهادینه نشدن فرهنگ پاک زیستن درخانواده واجتماع می باشد.

داکتر میرویس ربیع؛ رئیس صحت عامه ولایت بلخ با اشاره به اين موارد هشدارمیدهد که در بلخ و سایر ولایات كشور، واقعات ایدز درحال افزایش است و تنها در ولایت بلخ 15 واقعهء مثبت تثبیت گردیده است. به گفتهء وي درکل افغانستان درحدود سه هزارتن مصاب به مرض ایدز تخمين زده مي شود.

مسوولین صحت عامه بلخ چگونگی انتقال مرض ایدز، ازیک شخص به شخص ديگررا استفاده از پچكاري بصورت مشترک، مقاربت های نامطمئن، تبادله خون که اکثراً زمینهء آن درسلمانی ها که ازیک تیغ براي چند نفر استفاده می شود، می دانند.

به اين ترتيب اين كارشناسان به اين باورند كه اگر جلو انتشار ميكروب از اماكن عمومي همچون حمام ها و سلماني ها گرفته نشود، احتمال افزايش امراض ساري و خطرناك بيشتر خواهد شد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر