Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بلخ با خطر آلودگی روبرست

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
سه شنبه 26 ميزان 1390 ساعت 09:11

بلخ با خطر آلودگی روبرست

سر برآوردن داش های خشت پزی از دل زمین های زراعتی که سوخت های فوسیلی دود زا مصرف می کنند، محیط زیست بلخ را آلوده کرده و نگرانی های مردم را افزایش داده است.

حمید الله که در ولسوالی دهدادی زندگی می کند، از افزایش ایجاد داش های خشت پزی در ساحات زراعتی و رهایشی سخت به تشویش است، وی می گوید: تعدادی پاکستانی در قریه های ماشی، نگاری و زنبکان این ولسوالی، داش های خشت پزی ایجاد کرده اند که دود و آلودگی آن سبب آزار اهالی محل شده است.

عین الدین باشنده قریۀ لنگر خانۀ ولسوالی نهر شاهی می گوید که در دو قریۀ لنگر خانۀ خورد وکلان، بیش از 30 داش خشت پزی بر روی زمین های زراعتی ساخته شده است.

از بین بردن ساحات زراعتی و آلوده ساختن محیط زیست از نظر قانون جرم است.

غلام نبی خرمی رئیس حفاظت از محیط زیست بلخ می گوید؛ تخریب جنگلات، ساحات زراعتی و چراگاه ها خلاف قانون بوده و باید از طرف مسئولان مورد تعقیق قرار بگیرد.

به گفته وی مسئولان ریاست محیط زیست بلخ چندین بار مسئله آلودگی محیط را با مسئولان ولایت مطرح ساخته و آنان را از خطرات ناشی از این آلودگی مطلع ساخته اند.

از سوی دیگر بی توجهی مردم نسبت به محیط زیست وسرسبزی، سبب تشدید بحران های زیست محیطی شده است.

محمد نصیر کارمندان ریاست محیط زیست بلخ می گوید: استفاده از سوخت دود زا در شهر و فعالیت فابریکه های خورد و کلان در نزدیکی شهر، تهدید بزرگی برای محیط زیست شهری است.

اما به باور وی تا زمانی که تمام شهروندان در مورد محیط زندگی خود احساس مسئولیت نکرده و در حفظ و نگهداشت آن فعالانه اقدام نکنند، غیر ممکن خواهد بود که محیط سالمی داشته باشیم .

استفاده از سوخت های فوسیلی دود زا در داخل شهر  مشکل دیگری است که مردم با آن دست به گریبانند.

قیمت بالای مواد سوختی پاک نیز مردم را به استفاده از سوخت هایی مانند چوب و زغال سنگ وادار می کند.

عزیز الله، هوتل دار در مزار شریف، قیمت بالای گاز مایع را از دلایل استفاده از چوب سوخت و ذغال سنگ می داند. او با قبول این که استفاده از مواد دود زا سبب آلودگی شهر می گردد می گوید که اگر دولت قیمت گاز مایع را کاهش بدهد، او و سایرین، از گاز مایع استفاده نموده و فضای شهر را آلوده نخواهند ساخت.

اما قاری ضیاء الحق عطایی رئیس تنظیف و سرسبزی شاروالی مزار شریف می گوید، تعدادی از قنادی ها که در مرکز شهر فعالیت داشتند به اطراف شهر نقل مکان نموده اند و تعدادی هم که باقی مانده اند برای شاروالی تعهد داده اند تا از سوخت فوسیلی استفاده نکنند و حمام ها نیز تعهد سپرده اند تا از مواد سوخت دود زا استفاده ننمایند.

شاروالی مزار شریف در سال جاری تا اکنون 6 باب قنادی و یک باب حمام را به دلیل استفاده از سوخت فوسیلی دود زا مسدود کرده است.

آگاهان امور براین باور اند تا زمانی که جایگزین کردن مواد سوختی دود زا با نیروی برق و گاز مایع نهادینه وعام نشود این مشکل به قوت خود باقی خواهد بود.

در حال حاضر قیمت یک کیلو گاز مایع 60 و گاهی هم بیش از 70 افغانی می باشد و نیروی برق هم در بسیاری از نقاط مزار شریف به صورت مناسب وجود ندارد، اما یک سیر کابل (معادل 7 کیلو) ذغال سنگ به قیمت 40 الی 50 افغانی به وفور یافت می شود که این خود یکی ازعوامل مشوق برای بسیاری می باشد تا از ذغال سنگ استفاده نمایند.

علاوه بر آن جمع آوری کثافاتی که استعداد سوخت را دارند از طرف اطفال  به یک شغل در اکثریت شهر ها ازجمله مزار شریف تبدیل گردیده است که این کثافات همه مواد دود زا و آلوده کننده محیط زیست می باشند و با فرار  رسیدن فصل زمستان استفاده از این مواد و سوخت ذغال سنگ توسط فامیل ها چندین برابر افزایش می یابد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر