Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آلودگی‎هوا؛ معضلی که راه حل ندارد؟

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
يكشنبه 04 ثور 1390 ساعت 11:37

آلودگی‎هوا؛ معضلی که راه حل ندارد؟

 

افزایش نفوس، تردد بیشتر وسایط نقلیه، نبود فضای سبز، استفاده حمام ها و کوره های خشت پزی از زغال و... سبب آلودگی شهر مزار گریده است.

امرالدین یکی از باشندگان مزارشریف بر اثر آلودگی‎هوا به درد گلو مصاب گردیده است. وی می‎گوید، بسیاری از روزها که باد می وزد مقدار زیادی از گرد و خاک و کثافات را از این طرف به آن طرف انتقال می‎دهد و نیز وسایل تولید کنندۀ دود به وفور درشهر فعالیت می‎کنند."

به باور وی در این گونه آب وهوا مردم به زودی مریض می‎گردند.

انجنیر محمد نصیر یکی از کارمندان ریاست حفظ محیط زیست بلخ می‎گوید:" هر چند تعدادی از وسایل دود زا از قبیل داش‎های خشت پزی وریگریشن‎ها به ساحات دور از شهر انتقال داده شده اند، اما هنوز هم در سطح شهر وسایل دود زا و آلوده کنندۀ هوا فعالیت می کنند."

به باور وی استفاده از سوخت زغال سنگ در حمام ها، هوتل ها، سماوار ها و داش‏ های قنادی هم چنان استفاده از تیل‎های بی کیفیت در جنراتورها و عراده جات استهلاک شده از مواردی اند که سبب تولید دود و افزایش آلودگی ‎هوا می‎گردند.

وی می افزاید، هر چند ریاست حفظ محیط زیست چندین بار اقداماتی انجام داده، اما  20 کارمند ریاست حفظ محیط زیست نمی توانند تمام ساحۀ شهر مزار شریف را تحت پوشش قرار دهند.

به باور وی، مسئولیت ریاست شاروالی در این زمینه بیشتر است.

عبدالعزیز (در یکی از نقاط مزدحم شهر رستورانت دارد) می‎گوید:" با آن که او می داند استفاده از سوخت زغال سنگ و چوب، محیط زیست را آلوده می سازد، ولی او از روی ناچاری این کار را انجام می‎دهد. وی بالا بودن قیمت گاز مایع را دلیل استفاده بیشتر از زغال دانسته می‎گوید:" بعضی اوقات گاز مایع تا کیلوی 80 افغانی صعود می کند و استفاده از آن اقتصادی نمی باشد، اما یک سیر زغال سنگ  40 تا 50 افغانی قیمت دارد."

سیدعباس، در مرکز شهر کارخانه  قنادی دارد. او می گوید:" پیش از این از زغال سنگ استفاده می کردم اما به پیشنهاد مقامات شاروالی  مدت 6 ماه است که  از گاز مایع استفاده می کنم."

عباس از گران بودن قیمت گاز شکایت دارد؛ ولی به خاطر جلوگیری از آلودگی محیط زیست، ضرر مالی استفاده از گاز را قبول نموده است. به گفتۀ وی هنوز هم در بسیاری از قنادی ها از زغال سنگ و چوب استفاده می‎شود.

محمد یونس مقیم، شاروال مزار شریف مشکل اساسی را در فعال نبودن سیستم گاز رسانی و استخراج نشدن گاز شبرغان می داند. به عقیده وی، زمانی که مانند سال‎های قبل از منابع گاز شمال استفاده درست صورت بگیرد کمتر کسی از سوخت زغال و چوب جهت گرم کردن استفاده خواهد کرد.

شاروال مزارشریف می‎افزاید:" آنان در جریان سال گذشته اقداماتی را جهت مبارزه با آلودگی هوا انجام داده اند. وی با اشاره به جمع آوری سماوارهای روی شهر، می گوید:" ما هفتاد درصد این وسایل آلودکننده را جمع آوری کردیم و آن هایی که باقی مانده در پس کوچه ها و نقاط غیر مزدحم فعالیت می کنند."

شاروال مزارشریف می گوید:" تعداد زیادی از کارخانه‎ها به بیرون از شهر انتقال داده شده و دود کش حمام ها نیز به ارتفاع 10 متری بلند برده شده است."

با این حال، شاروال مزارشریف این اقدامات را کافی ندانسته و در نظردارد تا درسال روان خورشیدی اقدامات بیشتری را به منظور جلوگیری از آلودگی هوا انجام دهد؛ یعنی کارخانه های بیشتری ( از جمله کارخانه قنادی که در داخل شهر فعالیت می کند.) را به بیرون از شهر انتقال دهد و در قسمت  تنظیف شهر کار بیشتری انجام دهند.

آقای مقیم اضافه می کند که مسدود ساختن فعالیت این بخش‌ها غیر ممکن است؛ چون ازسویی سبب بی کار شدن تعدادی از مردم گردیده و از جانبی قسمت عمده ای از خدمات اجتماعی و شهری توسط این بخش ارایه می‎گردد که با مسدود شدن آن شهر وندان از این خدمات محروم می گردند.

وی به طور نمونه با اشاره به فعالیت حمام ها در داخل شهر می گوید:" در صورتی که حمام ها در شهر فعالیت نکنند، سبب بروز مشکلات زیادی برای شهر وندان می گردد."

ضیاءالحق عطایی، رییس تنظیف و سر سبزی شاروالی مزار شریف می گوید که این اداره در اواخر  سال 1389 پروسۀ نهال شانی توسط شاروالی با همکاری مردم را گسترش دادند و در سال جاری بیش از 33 هزار اصله نهال مختلف در ساحات مختلف شهر غرس گردید تا از آلودگی بیش از حد هوا جلوگیری به عمل‎آید.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • يكشنبه 28 ثور 1393 ساعت 05:42 | ابوذر
    همه توجه کنید .... باید مسولان دنبال علت اینکه مردم از وسایل نقلیه استفاده نمیکنن رو پیدا و حلش کنن . هر موقع حرف آلودگی هوا میشه از ماشینهای شخصی و آلودگی جزیی شون حرف میزنن یه چرخی تو شهر بزنین آلودگی اتوبوس ها و وسایل نقلیه عمومی رو با خودرو های شخصی مقایسه کنید . از طرف دیگر وسایل نقلیه اونقدر شلوغه که تا مقصد باید سر پا وایساد اگه شانس بیاریم دزد جیب مون رو نزنه و هوای گرم داخلش هیچکسی راضی نمیشه با وسیله نقلیه مسافرت کنه رو به ماشینهای شخصی میارن که راحته تو سرما گرمه تو گرما خنک و تا مقصد نشسته اندکسی جیبشون رو نمیزنه . مسولان عزیز مربوط با آلودگی هوا که نوشته های من رو می خونن وسایل نقلیه عمومی رو با امنیت و مجهز به کولر و بخاری و تعداد زیاد و ساعت حرکت منظم برخوردار کنید تا همه ازشون استفاده کنن

نوشتن نظر