Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قصابان از مجبوریت مردم سود زیاد می برند

تهيه شده توسط رسالت
شنبه 13 سنبله 1389 ساعت 11:04

قصابان از مجبوریت مردم سود زیاد می برند

باشندگان شهر مزار از افزايش قيمت گوشت در ماه مبارك رمضان سخت شكايت دارند.

اين شهروندان اظهارميدارند كه با رسيدن ماه مبارك رمضان، در في كيلو گوشت 50 افغاني افزيش آمده است.

نصيراحمد؛ باشندهء شهرمزار شريف درین مورد مي گويد که  قبل از رمضان قيمت في كيلو گوشت گوسفند 200 افغاني و گوشت گوساله 180 افغاني بود، اما به گفته وی درحال حاضر في كليو گوشت گوسفند به 250 الي 270 افغاني و در قيمت گوشت گوساله نيز تا 40 افغاني افزايش آمده است.

عبدالله 25 ساله يك تن از شهروندان مزار، دليل افزايش قيمت گوشت را كمبود آن در بازار دانسته و مدعي است كه مالداران نمي خواهند مواشي خود را به فروش برسانند.

اين درحاليست كه قصابان شهر مزارشريف، دليل افزايش قيمت گوشت را قاچاق اين مواد به ولايات هاي ديگر و خارج شدن آن از مرزهاي كشور ميدانند.

ذاکر؛ که خود در شهر مزار دكان قصابی دارد می گوید، اخیراً تاجران مواشی،  گوسفندان را از ولايات شمال خریداری كرده و به ولایات هرات و نيمروز برده و از آنجا به کشور ایران انتقال می دهند.

محمد آغاجان مسوول كنترول قيم شاروالي شهري مزارشريف ضمن تائید قاچاق مواشي به بیرون از مرزها افزود که تا اکنون برای جلوگیری ان اقداماتی صورت نگرفته است.

نعمت الله يك تن از مالداران در مزار به اين باوراست كه نسبت به سال هاي گذشته در توليد و تناسل نسل گوسفندان افزايش به وجود آمده، ولی اینکه درقيمت آن کاهش رونما نشده است، همه ناشي از تصاميم غیرقانونی قصابان است.

بگفتهء وی قصابان می خواهند از مجبوریت مردم درماه رمضان سود زیاد ببرند و به همين دليل قيمت گوشت را از پنجاه تا شصت افغانی درهركيلو بلند برده اند.

اين شهروند مي گويد مردم در ماه مبارك رمضان بيشتر از گوشت استفاده مي كنند و قصابان نيز از اين فرصت براي سود بيشتر استفاده مي برند.

احمد الله يك تن از شهروندان مزار در حالي كه مقدار گوشت در دست دارد مي گويد:"  آدم هاي غريب توان خريد گوشت را ندارند، روز به روز قيمت مواد خوراكي در بازار بلند ميرود وهيچ ارگان مسوول وجود ندارد تا مانع گران فروشي در بازار گردد."

ولي الله؛ يكي ديگر از قصابان شهر مزارشريف مي گويد، اين درست است كه درحال حاضر قيمت في كيلو گوشت گوسفند 250 افغاني مي باشد؛ اما دليل آن اين است كه قبل از فرا رسيدن ماه مبارك رمضان قيمت يك رأس گوسفند در حدود 1800 افغاني بود و درشرايط حاضر به 6 هزار افغاني رسيده است.

وي از مسوولين مي خواهد تا دروازه هاي شهرمزار را تحت كنترول داشته و از انتقال مواشي به خارج از شهر جلوگيري نمايند.

يكتن ديگر از قصابان شهرمزارشریف که نه خواست نامش فاش شود، مي گويد:" از سوی شاورالي نيز كنترول وجود ندارد و از مدت ها بدینسو نرخ نامه دراختيارقصابان قرار نه گرفته است."

وي مي گويد:" روزهای کنترول براي موظفين شاروالي پردرآمدترین روزهاي سال است زيرا آنان از دكانداران پول رشوه مي گيرند."

به گفته وي آنان ازقصابان پول جمعآوری می نمایند و پروای كنترول و دادن نرخ نامه را ندارند.

اما محمد آغا جان مسوول كنترول قيم شاروالي می گوید: " تعیین نرخ مواد از صلاحیت شاروالی نیست اما تلاش می نمایند که بی انصافی ها را کنترول نماید."

محمد آغا جان می افزاید:" باران های اخیر مالداران را ضربه زده، درین جریان هزاران خانواده دهقان و مالدار، مواشی شانرا از دست دادند كه این فاجعه خود سبب گران شدن گوشت گردیده است."

بنا به گفتهء اين مسوولين جاری شدن سیلابها در پاکستان علت ديگری است که باعث بلند رفتن قيمت گوشت در افغانستان شده است.

اما محمد شاپور که تجارت مواشی دارد،  مدعي است كه  با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، قصابان با هم تعهد کرده اند تا قيمت گوشت را مطابق به میل خودشان بالا ببرند.

او تائید می کند، گوشت های گاومیش که معمولا از پاکستان به افغانستان آورده می شود چند ماه است که توقف یافته و این موضوع نیز دربلند رفتن قيمت گوشت تاثیرنموده است.

درهمین حال محمد عثمان که ازچندین سال به این طرف به تجارت مواشي مشغول است، می گوید، برف و بارانهای زمستان و بهار که سبزه ها را زنده ساخت، مالداران را وادار نمود تا مواشي شانرا كم تر به فروش برسانند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر