Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

باران تابستاني؛ رحمت يا زحمت؟

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهي
شنبه 13 سنبله 1389 ساعت 10:42

باران تابستاني؛ رحمت يا زحمت؟

ريزش باران در هفته های اخیر باعث شد كه دمای هوا در بعضي مناطق به شكل بی سابقهء تا 25 درجه سانتيگراد کاهش يابد.

هوای سرد، مرطوب و مطبوع شهرهای باران خيز در دو هفته گذشته، پس از بارش شديد باران اگرچند دلچسپ و گوارا بود اما اين دلخوشي زودگذر و ازجانب ديگر با آفاتي نيز همراه گشت. عدهء از مردم كه از هواي آلودهء پايتخت نفس شان گرفته و از وضعيت آلودهء آب و هواي كنوني به شدت خسته به نظر مي رسند، اين تغييراقليمي براي شان دلچسپ بوده است.

محمد ظاهر 58 ساله كه در روزهاي ماه رمضان و هنگام روزه به شدت تشنگي برايش دست مي دهد، از اينكه باران شديد توانست هواي نفسگير تابستاني را سرد تر سازد، خرسند است.

وي مي گويد:"بارش باران در روزهای گذشته گرمي هوا را كمي كاهش داده و باعث شده است تا كمتر تشنه شوم. حد اقل همين امرغنيمتي است كه از باران ها ميسر شده است." هرچند وي آفت هاي اين باران ها را نيز رد نمي كند.

ريزش باران در جامعهء افغانستان معنی رحمت خداوندی را دارد و اين رحمت درهرفصلي ببارد، گوارا خواهد بود؛ اما در فصل تابستان عليرغم اين تصور، خلاف اين مسئله را نيز در پي خواهد داشت.

بارش باران در هفته های گذشته كه منجر به سيلاب و خسارت ها نيز گرديد، هوای كابل و ديگر شهرهاي كشور را به شدت سرد و مرطوب ساخت. به گزارش مراكز هواشناسي كشور در شبانه روزي كه باران باريده است، هواي كشور در بعضي مناطق تا 25 درجه سانتيگراد نيز رسيده كه اين درجهء هوا در سالهاي گذشته در فصل تابستان كمتر رخ داده است.

آنچه مهم است، دانستن اين مسئله كه چنين اتفاقات نادر در وضعيت آب و هوايي كشور ناشي از چه عاملي بوده و چه پيامدهايي را به دنبال دارد؟


تغييراقليم و پيامدها

كارشناسان، تغييرات اقليمي و تأثيرات گازهاي گلخانهء را در دگرگوني غير معمول آب و هوا مؤثر مي دانند.

داكترعباس بصير؛ معين پاليسي و روابط بين الملل اداره ملي حفاظت از محيط زيست مي گويد:"تغييرات اقليمي گاهي اوقات آب و هوا را به گونهء غير قابل تصوري تغيير مي دهد؛ به گونهء كه در فصل برف، ما شاهد باران و در فصل گرما شاهد سرما هستيم."

وي اين پديده را چنين شرح مي دهد:"تغییراقلیم یکی از موضوعات محدودی است که ماهیت جهانی دارد. چرا که بعضی از گازها به شکل خیلی طولانی در هوا باقی می مانند. انتشار این گازها در هر جای جهان صورت بگیرد غلظت اتمسفیر را باعث شده و در نتیجه هر جای جهان را متاثر می کند. این گازها از فعالیت هایی ناشی می شود که برای موفقیت انسان نقش اساسی دارند."

آقاي بصير تأثيرات ناشي از اين پديده را ناگوار ارزيابي نموده و پيامدهاي آن را چنين برمي شمارد:

1. در چگونگی بارش باران تغيير ايجاد مي‌كند.

2. جغرافيايي فيزيكي را تغيير مي‌دهد.

3. سطح آب درياها بالا مي‌آيد.

4.  هوای توفاني و شديد پي ‌در ‌پي را به دنبال دارد.

5.  در ترکیب اكوسيستم تغییر ایجاد می کند.

به نظر وي، بارش باران هاي شديد و سرد شدن غيرمعمول هوا در فصول گرم سال و برعكس آن عدم بارش آن در فصل هاي سرد سال ناشي از پديدهء تغيير اقليم است.

هرچند بارش باران در تابستان امسال باعث خوشحالي بعضي از شهروندان كشور شد، اما درعين حال شكايت از نتايج منفي آن نيز درميان آنان احساس مي گردد.

سيد بكتاش 36 ساله كه كارهاي تعميرات ساختمان را بطور اجارهء قرارداد مي كند، تأثيرات هواي مرطوب در اين فصل بركارش را اينگونه ارزيابي مي كند: "با آمدن باران و سرد شدن هوا احساس كردم سينه ام فراخ شده و نفس هايم تازه شد."

وي از اين بابت خرسند است؛ اما بدليل اينكه بارش هاي شديد هفته گذشته مقداري از مواد ساختماني وي را خراب نموده و باعث سكتگي در كارش شده است، ناراحت به نظر مي رسد. سيد بكتاش مي افزايد: "مقداري سمنت خريده بودم كه براي استفاده در كارهاي تعميراتي در محل كارم بطور سرباز گذاشته شده بود؛ باران ما را غافلگيرساخته و قسمتي از اين سمنت ها از بين رفت."

تنها چيزي كه درهواي مرطوب ناشي از باران هاي شديد در فصل تابستان قابل احساس مي باشد، هواي سرد و رفع خستگي كساني است كه آلودگي هواي شهرها نفس شان را تنگ ساخته و خستگي مفرط براي شان دست داده است. در مقابل اين احساس خوشايند، نارسايي هايي نيز در پيامد اين پديدهء آب و هوا متصوراست.

داكتربصير معقتد است كه تغييرات اقليمي و خشك بودن فصل هاي بهار و زمستان موجب مي گردد تا باران هاي موسمي كمتر جذب زمين شود. اين مسئله باعث سيلاب و فرسايش خاك زمين مي گردد كه در نتيجه كاهش سطوح قابل برداشت زمين را در پي دارد.

وي آسيب هاي اينگونه هوا را همه جانبه دانسته و آن را براي مزارع، چراگاهها و فضاهاي سبز محيط زيستي مضر مي داند.

داكتر بصير در مجموع خطرات ناشي از اين پديده را در افغانستان بشرح ذيل بيان مي كند: " تغييرات اقليمي در افغانستان باعث كاهش 75% محصولات گندم شده، باعث كاهش 85% محصولات برنج گرديده، دسترسی به آب های زیر زمینی کمتر شده و فرسایش خاک را در پی داشته است. همچنين اين امر باعث کاهش ده درصد محصولات زراعتی، راه اندازي سيلاب و آسيب به جنگلات گرديده است."

 

بيماري هاي ناشي از تغييرات آب و هوا و آسيب هاي باران به محصولات زراعتي يكي ديگر از اين پيآمدهاست.

ميمنه؛ مادر 31 ساله كه طفلش در اين ايام دچار سرماخوردگي شده، هواي مرطوب و سرد ناشي از باران را عامل آن مي داند. وي مي گويد: "داكتر گفت كه وقتي هوا از طرف شب به شدت سرد شده باعث گرديده است تا پسرش دچار سرماخوردگي شود."

داكتربصيرنيز ضمن تأييد اين مسئله مي گويد: " تغييرات اقليمي باعث بیماری های گوناگون از قبیل  نفس تنگي،  عقب ماندگي ذهني، بيماري نسائي و سرطان می گردد. اين پديده کیفیت آب آشامیدنی را پایین می آورد  و محيط را با خطر کمبود آب صحی آشامیدنی مواجه می سازد."

داكتر محمد يحيي رضايي؛ معالج امراض داخله و اطفال نيز اين گفته ها را تأييد نموده و هواي مرطوب ناشي از باران را نيز مقطعي و زود گذر مي داند.

وي مي گويد: "اين باران ها جذب زمين نشده و چون بصورت سيل از مناطق عبور مي كند، در سرسبزي نباتات كمتر نقش دارد."

از جانب ديگر، هموطنان ده نشين از آسيب هاي ناشي از باران هاي شديد به خرمن هاي شان شاكي اند.

محمد ظاهر درعين اينكه هواي سرد موجب آسايش خاطرش شده است، از اينكه خرمن گندمش در ولايت غزني زير باران هاي شديد نمناك خراب شده نگراني دارد.

وي مي افزايد: "دهقاني كه كار زمين هايم را به عهده دارد، خبرداده است كه بارش باران در فصل خرمن كوبي موجب خسارت هايي به محصولات زراعتي گرديده است؛ خوشه هاي گندم مرطوب شده و بعضي از زمين هايم را سيل تخريب كرده است."

در نتيجهء اين عوارض، مهاجرت هاي ده نشين ها به شهرها زياد شده و تراكم نفوس را در شهرها بدنبال دارد. تراكم نفوس نيز آلودگي بيش از حد هوا را در پي دارد كه امروزه پايتخت كشور شاهد اين پديدهء جمعيتي به شكل خطرناك آن مي باشد.


مسووليت دولت

داكتربصير مسووليت دولت را در خصوص پيشگيري از عوارض ناشي از باران هاي موسمي ايجاد فضاهاي سالم زيست محيطي مي داند.

وي مي گويد: "دولت بايد جنگلات را وسعت بخشيده و از قطع و كاهش آن جلوگيري نمايد تا مانع از راه اندازي سيلاب گردد."

به نظر وي كار دولت از طريق كميته مبارزه با حوادث طبيعي و اداره كمك هاي اضطراري يا ساير نهادهاي كمكي مثل هلال احمر، در خصوص سيلاب ها و خسارت هاي ناشي از باران هاي موسمي، مبارزه با معلول است نه مقابله با علت.

وي مي افزايد: "ما در طرح هاي پيشنهادي خويش به دولت و ارگان هاي مربوطه ايجاد جنگلات مصنوعي و فضاهاي سبز را پيشنهاد نموديم تا توسط آن خسارات ناشي از باران هاي موسمي جلوگيري يا حد اقل كاهش پيدا كند."

به گفتهء آقاي بصير زمينه هاي بررسي علمي اين پديده در قالب كنوانسيون كيوتو و ديگر پروتوكل ها ميسر است.

وي مي گويد: "اداره ملي حفاظت از محيط زيست، قراردادي را براي حفظ محيط زيست در قالب كنوانسيون كيوتو به دست آورده كه مبلغ اجرايي آن پنج مليون دالر است."

وي مي افزايد كه اين پروسه ما را قادر به شناسايي مناطق آسيب پذير نموده و اقدامات تطابق آن مناطق را با شرايط جديد ممكن مي سازد.

به هرصورت؛ همانگونه كه گفته شد، باران كه در ذات خويش يك نعمت خداوندي و رحمت آسماني است، در بسا موارد تبديل به زحمت و مشقت شده و باعث خسارت هاي بي شماري مي گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر