Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ناامنی، دلیل عمده‏ء بیكاری درغرب كشور

تهيه شده توسط قلعه نوی
دوشنبه 07 حمل 1391 ساعت 10:29

ناامنی، دلیل عمده‏ء بیكاری درغرب كشور

مسئولان محلی ولایات حوزه غرب، بیكاری راعامل عمده نا‏امنی ها خوانده، به این باور اند كه اگر در راستای ایجاد شغل و فرصت های كاری توجه جدی صورت نگیرد، دامنه نا امنی ها بیشتر از این خواهد شد.

بر بنیاد گفته‏های مسئولان ریاست كار و امور اجتماعی ولایت فراه، هم اكنون بیشتر از 70 درصد جوانان این ولایت بیكار بوده و همین امر عامل عمده ناامنی محسوب می شود.

آمر كار ریاست كارو امور اجتماعی ولایت فراه؛ نبود زمینه‏های كاری وعدم توجه مقامات مركزی به مناطق دورافتاده را از موارد تاثیرگذار در امر به اعتیاد كشاندن جوانان به مواد مخدر خوانده، عملكرد وزارت كارو اموراجتماعی را در راستای رفع  این مشكلات كمرنگ قلمداد می كند.

درهمین حال مسئولان ولایت غور، بلند بودن نرخ بیكاری در این ولایت را نگران كننده خوانده و بر پیامدهای ناگوار آن تاكید دارند.

داكترگل احمدعثمانی رییس كارو اموراجتماعی شهدا و معلولین ولایت غور به كلید گفت: مشكلات جدی جوانان در ولایت غور را كمبود فرصت های كاری تشكیل داده كه نه تنها در سطح شهر بلكه در سطح ولسوالی ها به میزان قابل ملاحظه محسوس است.

عثمانی با تایید عدم دسترسی جوانان به مراكز حرفوی در ولسوالی‏های این ولایت خاطر نشان ساخت كه درحال حاضر، مراكز آموزشی محدودی برای جوانان در نظر گرفته شده كه در مقایسه بر تعداد جوانان بیكار بسیار ناچیز است.

رییس كارو امور اجتماعی شهدا ومعلولین ولایت غور با اشاره به دستیابی جوانان تحصیل كرده  به كارهای اداری در این ولایت، از مسئولان خواست تا در راستای ایجاد زمینه‏های كاری برای افراد كم تحصیل و بیسواد نیز توجه نمایند.

در ولایت بادغیس نیز مسئولان بر بلند بودن نرخ بیكاری اشاره نموده معتقدند، ازآنجایی كه پدیده بیكاری دامنگیر اکثر جوانان در سطح كشور می باشد، ولایت بادغیس هم از این امر مستثنا نبوده و این معضل به وضوح مشاهده می گردد.

شراف الدین مجیدی سخنگوی دفتر والی بادغیس در تماس با کلید، با اشاره به شروع تلاش‏ها به منظور دستیابی جوانان به كار؛ بیسوادی را عامل عمده افزایش بیكاران در این ولایت خوانده، به این باور است كه برای جوانان تحصیل كرده زمینه های كاری، بیشتر مساعد است.

و اما در ولایت هرات برمبنای گفته های مسئولان اتحادیه ملی كاركنان این ولایت، هم اكنون حدود 8 هزار كارگر بیكار وجود دارد كه در انتظار فرصت های شغلی بسر می برند.

محمد آصف حیدر‏زاده عدم تضمین ایمنی برای كارگران و نبود امنیت را از عوامل تاثیر‏گذار در بلند رفتن نرخ بیكاری در این ولایت خوانده، برعملكرد بیشتر مقامات مركزی تاكید دارد.

اظهارات این مسئولان در حالی بیان می گردد، كه چندی پیش رییس اتاق های تجارت و صنایع هرات مسدود شدن برخی از فابریكات تولیدی را درشهرك صنعتی هرات دلیل بر بلند رفتن نرخ بیكاری در این ولایت خوانده است.

برخی ازكارگران درهرات ضمن شكایت از نبود فرصت های كاری، مقامات دولتی را به سهل انگاری متهم نموده خواستار توجه جدی درهمین راستا می باشند.

غلام فاروق یكی از این كارگران می گوید: از آنجایی كه عامل عمده بدبختی ها را بیكاری تشكیل می دهد، اگر به این معضل توجه جدی صورت نگیرد عواقب وخیمی را بدنبال خواهد داشت.

غلام دستگیر یكی دیگر از این كارگران می گوید، هرچه تلاش كند بیشتر از هفت تا هشت روز در هرماه كار پیدا ‏كرده نمی تواند او معمولاً از اول صبح تا چاشت منتظر می نشیند تا كاری به چنگ آورده و لقمه نانی برای خانواده اش تهیه كند، اما روزها ناامید و با دستان خالی به خانه برمی گردد.

در همین حال برخی از صاحب نظران ضمن اشاره بر پیامد‏های بیكاری، ناامنی را بزرگترین عامل بیكاری می دانند.

همایون نظری از صاحب نظران درهرات می گوید، نبود كار در كشور باعث شده تا تعداد زیادی از جوانان برای بدست آوردن كار راهی كشورهای همسایه گردند.

در حال حاضر بیشتر از 60 درصد جوانان در سطح كشور بیكار اند و درصورت تداوم این روند، گزینه ای كه تمام جوانان در پیش خواهند گرفت، فرار یا پناهنده شدن به خارج از كشور بوده كه برای یافتن زمینه‏های شغلی پیش خواهند گرفت.

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر