Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

عدم حمایت از زنان تجارت پيشه

تهيه شده توسط نظیفه سادات
شنبه 01 دلو 1390 ساعت 12:01

عدم حمایت از زنان تجارت پيشه

 

با آن که زنان تجارت پیشه ی بلخ در عرصه های اقتصادی و تولیدی فعالیت های قابل توجهی را انجام داده اند، اما این زنان از عدم پشتیبانی فعالیت های شان شکایت دارند.

در ولایت بلخ به عنوان یک قطب بزرگ اقتصادی در شمال کشور؛ نبود جای مناسب و عدم زمینه فروش صنایع تولیدی از مشکلات عمده ی زنان به حساب می رود.

بیش از 80 زن در عرصه های مختلف تجارت و صنایع، در بلخ سهم فعال داشته و در رشد اقتصادی سهیم می باشند.

آنان از عدم حمایت دولت شاکی بوده می گویند که هیچ گونه توجه به مشکلات آنان صورت نگرفته است.

به گفته مقامات، فعالیت زنان پیشه ور نسبت به سال های قبل در عرصه های مختلف تجاری رشد چشم گیری یافته است.

این زنان تجارت پیشه که بیشتر مصروف تولید صنایع دستی، فارمداری، محصولات لبنیات و خرید و فروش می باشند، علاوه بر مشکلات اقتصادی، بیشتر نیاز به یک مارکیت دارند تا بتوانند مطابق به سلیقه بازار، تولیدات صنایع دستی داشته باشند.

به باور فهیمه رحیمی مسئول انکشاف شورای صلح ولایتی و رییس انجمن زنان تجارت پیشه بلخ، تلاش های صورت گرفته در زمینه حل این مشکلات کافی نبوده است.

به گفتهء خانم رحیمی، بیشترین رشد زنان پیشه ور در عرصه های صنایع دستی، قالین بافی، خیاطی، گلدوزی و دکانداری بوده که از این طریق پول بدست می آورند.

زنان پیشه ور نیز از کمبود امکانات شکایت داشته می گویند که کمتر نهادی تا به حال به مشکلات آنان رسیدگی کرده است.

مرضیه که یکی از صنعت کاران است با شکایت از مشکلات اقتصادی می گوید: اگر نهادهای حمایت کننده دولتی و غیر دولتی از ما پشتیبانی نکنند، قادر نخواهیم بود به کارمان ادامه بدهیم.

به گفته وی با پول کمی که در دسترس دارند، نمی توانند سرمایه گذاری کنند، در نتیجه نمی توانند اجناس مورد نیاز خود را تهیه و به همین دلیل مشتریان کمی دارند.

مرضیه مدعی است، هرگاه امکانات خوب در اختیار داشته باشند، می توانند بازار مناسبی را ایجاد نمایند، چون زنان و خانواده علاقه دارند، اجناس مورد نیازشان را به دلیل راحتی و اطمینان، از زنان بخرند.

همچنین رابعه مریم مسئول شرکت صنایع دستی در بخش نخ ریسی و ابریشم بافی در بلخ می گوید: نبود مارکیت درست برای زنان، باعث عدم موفقیت زنان پیشه ور شده است.

به گفته وی این مشکلی است که همه زنان تاجر و پیشه ور دارند و هرگاه آنان صنایع شان را تولید می کنند نگرانی آن را دارند تا جنس تولید شده را در کجا بفروشند.

در ضمن زنان تازه کار درعرصه تجارت، با مشکلات زیادی رو به رو می شوند که از آن جمله نبود امکانات مالی نیز بر کارشان سایه افکنده است.

این در حالی است که فریبا مجید رییس امور زنان ولایت بلخ می گوید: این ریاست به راه اندازی نمایشگاهای تجاری و فرستادن شماری از زنان بی بضاعت برای آموزش حرفه به هندوستان، به زنان کمک نموده اند تا در این عرصه تشویق گردند.

فریبا مجید علاوه می کند که ایجاد مارکیت و سایه بان ها برای زنان تجارت پیشه در ولایت بلخ یکی از کارهای عمده ریاست امور زنان برای تشویق زنان پیشه ور بوده که خود بتوانند از توانایی شان در عرصه تجارت و اقتصاد استفاده کنند.

همچنین برای بلند بردن استعداد و توانانی زنان نیز تلاش ورزیده اند که به گفته فریبا، راه اندازی ورکشاپ های تجاری برای آموزش زنان و معرفی تعدادی از زنان بی بضاعت برای آموزش خود کفایی به کشور هندوستان، توسط ریاست امور زنان ولایت بلخ انجام پذیرفته است.

در عین حال خانم کوکبه مسئول بخش انکشاف تجارت اتاق های تجارت ولایت بلخ می گوید: زنان تجارت پیشه به مشکلات مارکیت از یک سو و از سوی دیگر عدم آشنایی با شیوه های تولید و فروش محصولات مواجه هستند.

درهمین حال شمار زیادی از زنان علاقه مند اند تا خود کفا باشند، اما با حرفه هایی که آنان را خود کفا می سازد، آشنایی ندارند.

به گفته کوکبه، برای رفع این مشکلات، 65 زن عضو اتاق تجارت شده و آنان را در عرصه های مختلف آموزش می دهند.

به باور کوکبه، هرچند در اول پنداشته می شد نبود مارکیت مشکل اصلی است اما عدم درک از مارکیت و ناتوانی اقتصادی وعدم آشنایی با پیشه هایی که بازار داخلی داشته باشند، مشکلات دیگری است که پی به وجود آن ها برده ایم.

برای حل این مشکلات اتاق های تجارت ولایت بلخ در عرصه های مختلف از قبیل نخ ریسی، قالین بافی، ابریشم بافی و سایر موارد با زنان تجارت پیشه همکاری کرده که از جمع زنان علاقه مند 65 تن شان عضو اتاق های تجارت نیز شده اند.

این درحالیست که دولت بخصوص وزارت امور زنان تلاش می کند تا زنان همانند مردان در عرصه تجارت سهیم گردند اما عدم حمایت مالی و سنت های دست و پا گیر باعث شده که این قشر جامعه نتوانند، موفق باشند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • دوشنبه 03 سنبله 1393 ساعت 04:17 | فریبا کوکب
    به نظر من شما با داشتن فرهیختگان فراوان ازبین زنان و مردان کشور بزودی به این مشکلات غلبه خواهید کرد. هرگاه شما گروه هاو تشکلهای آموزشی وفرهنگی وهمچنین آموزش مهارت زندگی به جوانان را آغاز کنید، ومخصوصا باید اعتماد مرد ان جامعه را به خود جلب کنید. پس انشاالله شروع کنید

نوشتن نظر