Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قطع درختان پسته از روی فقر

تهيه شده توسط محمد صابر - بادغيس
دوشنبه 09 عقرب 1390 ساعت 14:11

قطع درختان پسته از روی فقر

فقر و كمبود مواد سوختی باعث شده تا شماری زیادی از مردم ولایت بادغیس، به قطع درختان پسته روی بیاورند.

ملا سمندر تبر خود را برای قطع درخت پسته بالا می برد، اما به سختی احساسات خود را كنترول می كند. ملا سمندر، 55 ساله که به گفته خودش از ناچاری به قطع درختان برای تهیه مواد سوخت مورد نیاز فامیل اش مبادرت می ورزد می گوید: زمانی كه من درختان پسته را قطع می كنم، ناگهان گریه ام می گیرد و نمی توانم اشك هایم را قطع كنم.

وی که روزگارش سخت شده و از بی کاری می نالد دامه می دهد: چانسی برای پیدا كردن وظیفه ندارم. از بی پولی حتی مجبوریم گیاهان کوهی را بخوریم.

براساس آمار و ارقام وزارت زراعت، افغانستان در گذشته بیش از 450000 هكتار زمین درخت پسته داشت كه حدود 40 فیصد آن تا كنون از بین رفته است.

مقامات ولایت بادغیس براین باورند كه تخریب جنگل های پسته به دلیل تاثیرات سوء 30 سال جنگ و ناامنی و نبود حاكمیت قوی و مقتدر دولت مركزی در این ولایات بوده است، این درحالیست اخیرا دولت لایحه ای را به منظور حفاظت از جنگل های پسته درسراسر كشور برای تصویب به پارلمان فرستاده است.

این مشكل مخصوصا در مناطق شمال غربی ولایت بادغیس كه بالاترین جنگلات پسته افغانستان را دارد، بحرانی شده است.

شماری از باشندگان این مناطق می گویند كه فقر و نبود مواد سوختی آنها را مجبور ساخته تا برای تهیه هیزم، درختان را قطع کنند.

گل احمد عارفی، رئیس سابق ریاست زراعت ولایت بادغیس معتقد است که 50 فیصد از 95000 هكتار جنگلات پسته این ولایت که سالانه بیش از صد ملیون دالر ارزش دارد، كاملا تخریب شده اند." هرسال، حدود 200 هكتاراز جنگلات پسته از بین می رود."

به گفته وی اگر دولت برای مردم مواد سوختی در چنین مناطقی فراهم نكند، این وضعیت ادامه خواهد یافت. وی افزود كه حدود 108 گارد به منظورمحافظت از درختان به كار گماشته شده اند اما این تعداد كافی نیست.

مقامات محلی مشكل كمبود مواد سوختی را تایید كرده و از حل این معضل در  آینده نزدیک خبر می دهند.

به گفته عبدالغنی صابری، معاون والی بادغیس؛ والی و بزرگان این ولایت به منظور بحث و گفتگو با رئیس جمهور كرزی به كابل رفته اند. وی می گوید: رئیس جمهور وعده حل مشكل كمبود مواد سوخت از طریق معدن زغال سنگ منطقه سبزك ولایت بادغیس را داده است.

وی می افزاید كه صحبت هایی با دولت تركمنستان درمورد فراهم آوری برق برای باشندگان ولایت بادغیس صورت گرفته و ایالات متحده مبلغ 4 ملیون دالر به این منظور اختصاص داده است.

اما مقامات دراین مورد می گویند كه مردم محل باید مسوولیت حفاظت از جنگلات پسته را برعهده بگیرند.

مقامات می خواهند با راه اندازی برنامه آگاهی، مردم را در مورد اهمیت حفاظت از جنگلات و منابع طبیعی و فواید آنها آموزش دهند.

غلام حیدر حیدری، مسئول اداره حفظ محیط زیست و مدیریت منابع طبیعی بادغیس می گوید كه اداره وی قراراست كه استراتیژی جدیدی را در مورد انتقال مسئولیت حفاظت از مناطق جنگلی و همچنین برداشت محصولات شان تدوین کند.

بر اساس این استراتیژی جنگلات طبیعی باید به مردم برای استفاده از محصولات شان داده شود تا نقش فعال تری را در احیا و تجدید آن داشته باشند.

رئیس سابق زراعت بادغیس با این راه حل موافق است. وی می گوید: زمانی كه بزرگان و ریش سفیدان و باشندگان منطقه مسئول باشند، آنها جنگلات را دیگر قطع نمی كنند. دولت همچنین باید به آنها بگوید كه نهال های جدیدی را هر سال بكارند و برای آنها زمینه لازم را مهیا نماید.

اما عبدالمجید شكیب، عضو شورای ولایتی بادغیس، تنها مردم محل را مقصر نمی داند.

وی مشكل عمده را مسئله بی امنیتی دانسته و می گوید که دولت نمی تواند بطور دقیق روی این مناطق تسلط داشته باشد یا حاكمیت قانون را روی افراد قدرتمند وضع نماید. بعد از سقوط طالبان، مقامات عالی رتبه دولتی نقش عمده ای را در قطع جنگلات بازی كرده اند.

اما عبدالرزاق عاطف، 70 ساله، نماینده دهاقین ولایت بادغیس افرادی را که به عنوان گارد مشغول حفاظت از جنگلات شده اند را متهم به تخریب جنگلات می کند.

به گفته وی نیروهای گارد بیشتر از سایرین فروشنده هستند. آنها از مردم پول می گیرند و به آنها اجازه می دهند تا درختان را قطع كنند. البته تمام كارمندان دولت از معاش كم  نیز شكایت دارند اما این گاردها هرگز در مورد معاش خود شكایتی ندارند و این به این معناست كه آنها، درآمد خوبی از فروش درختان بدست می آورند.

یك نگهبان كه از گفتن نام خود خوداری كرد به آی دبلیو پی آرگفت که آنها معاش كافی از حفاظت درختان ندارند، همچنین آنها نمی توانند در مقابل افراد و اقوام مسلح مقابله كنند.

این شرایط ادامه خواهد داشت. همه چیز تا زمانی كه دولت بیدار شود، به همین وضعیت از بین خواهد رفت.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر