Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

صدور یک درصدی میوه جات افغانستان به مارکیت جهانی

تهيه شده توسط ابراهیم مهدوی
دوشنبه 04 ميزان 1390 ساعت 13:12

صدور یک درصدی میوه جات افغانستان به مارکیت جهانی

مقامات وزارت زراعت می گویند،  تنها یک درصد از میوه جات افغانستان به شکل استندرد به مارکیت های جهان صادر می گردد.

محمد آصف رحیمی وزیر زراعت وآبیاری روز یکشنبه دریک نشست خبری به خبرنگاران گفت،  بسته بندی نشدن میوه جات به معیارات مارکت های جهانی و عدم انتقال  میوه جات به شکل دوام دار به این مارکیت ها از جمله مشکلات عمده صادرات میوه افغانستان است.

رحیمی  افزود، به همین اساس دهاقین کشور از محصولات میوه جات  خود تنها 3 درصد نفع می برند.

وزیر زراعت علاوه کرد، اگر میوه جات افغانستان به شکل استندرد بسته بندی و در موقع به مارکیت های جهانی صادر گردد، دهاقین از محصولات میوه خود می توانند، 33 درصد نفع  ببرند.

وزارت زراعت با همکاری مالی  ادراه انکشافی امریکا  غرض معیاری ساختن اموال صادراتی کشور در چند سال آینده، سیمنار یک روزه را برگزار کرده و نماینده بخش انکشاف زراعت اداره انکشافی ایالات متحده در افغانستان از همکاری ها درین راستا سخن گفت.

درین حال فاضل واسع معاون اداره انکشاف صادرات افغانستان که در این نشست صحبت می کرد گفت، با انکه محصولات زراعتی کشور از کیفیت بالایی برخودار است اما به دلیل  نرسیدن به موقع محصولات  به بازار های جهانی  باعث گردیده تا درین مارکیت ها راه نیابد.

از سوی دیگر تعدادی از میوه فروشان در ماکیت های داخلی و دهقانان از عدم همکاری وزارت های زراعت و تجارت شکایت کرده می گویند، به دلیل  صادر نشدن آن به خارج و پائین بودن قمت میوه جات در داخل کشور آنان قادر به هزینه بسته بندی به شکل استندرد نیستند.

آنان همچنان از نبود سرد خانه برای نگهداری میوه های تازه شکایت نموده و می گویند به همین دلیل میوه جات شان را به قمت ارزان برای  تاجران به فروش می رسانند.

دهاقین و میوه فروشان در مارکیت کمپنی شهر کابل در حالی از عدم امکانات برای نگهداری و بسته بندی محصولات زراعتی شان  شکایت دراند که قرار است وزارت زراعت و وزارت تجارت  با همکاری ادراه انکشافی ایالات متحده امریکا (یو اس ای آی دی)  در آینده نزدیک محصولات زراعتی کشور را به شکل معیاری شان آماده ساخته وبه مارکیت های جهانی صادر نمایند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر