Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نبود سردخانه؛ مشکل اصلی باغداران

تهيه شده توسط قلعه نوی
دوشنبه 04 ميزان 1390 ساعت 13:06

نبود سردخانه؛ مشکل اصلی باغداران

مسؤلان زراعت در غرب کشور كمبود سرد خانه را بزرگ ترین مشکل باغداران می دانند که هرساله زیان های فراوانی را به محصولات باغ ها وارد می سازد.

به گفته بشير احمد احمدي آمر ترویج اداره زراعت هرات، در حال حاضر دوزاده سردخانه خصوصی و دو سردخانه دولتی در هرات وجود دارد، اما سردخانه های ریاست زراعت هرات به دلیل نبود برق قابل بهره برداری نیستند.

احمدی از ولسوالی های گذره، انجیل، اوبه و پشتون زرغون به عنوان مناطق حاصل خیز انگور در هرات یاد کرد و افزود: امسال باغ های انگور هرات به بيش از 7600 هکتار رسیده است که در آن 48 نوع انگور کشت شده است اما سردخانه ای برای نگهداری محصولات زراعتی نداریم.

هرچند باغداران هرات از حاصلات میوه در سال روان اظهار خرسندي می کنند و امیدوارند که از سرتاسر هرات بیشتر از 135 هزار متر یک تًن انگور به دست آيد، اما نبود سردخانه و انبار شدن میوه در گدام ها را از مشکلات حل ناشدنی می دانند.

جمعه گل 48 ساله يك تن از باغداران ولسوالي انجيل ولايت هرات در این باره مي گويد: "با وجود کمبود آب، حاصلات انگور بهتر از سال های گذشته مي باشه اما سردخانه کو، تمامیش خراب میشه."

عبدالعلیم 54 ساله که 10 جریب باغ انگور دارد  نیز نبود سرد خانه را ضربه مهلكي بر پيكر باغداري دانسته می گوید: "اگر وضعیت همی رقم باشه، باغداري از بین میره."

غلام فاروق باشنده ولسوالي انجيل و یکی دیگر از باغداران هرات، نبود بازار مناسب جهت فروش محصولات انگور را از مشكلات عمده باغداران این ولایت عنوان مي کند، وی می گوید: "اگر بازار فروش نباشه بازهم تاوان می کنیم، سال گذشته فی سیر انگوره به 20 افغانی فروختیم."

وكيل احمد محمدي از فروشندگان و باغداران ميوه درهرات مي گويد: هرچند عدم بازار برای میوه، دهقانان وباغداران هرات را متضرر ساخته ولی بازهم انگور هرات به كشورهاي امارات،عربستان، تركمنستان، هند و چند كشور ديگر صادر مي شود.

نگراني اين باغداران از وضعيت موجود باغداري درحالي بيان مي گردد كه چندي پيش داوود شاه سبا، والي هرات نيز وضعيت زراعت در ولايت هرات را نگران کننده توصیف کرد.

والي هرات رفاه و آسايش مردم اين ولايت را متكي به رشد زراعت خوانده و بر بهبود وضعيت زراعتي تاكيد کرده است.

در همين حال مقامات ولایت های غور و بادغیس در غرب کشور نیز وضعیت زراعت در این ولايات را نگران کننده خوانده و از دولت به دلیل عدم توجه به دهقانان شکایت دارند.

مقامات محلي در ولايت غورضمن عدم رضايت از عملكرد وزارت زراعت، خواستار توجه جدي مسئولان به زراعت این منطقه شدند.

عبدالحي خطيبي سخنگوي والي غور نیز نبود سردخانه را مشکل اساسی زراعت این ولایت ذکر کرد و به کلید گفت: مسئولان مرکزی به زراعت غور هیچ توجهی نمی کنند. با آن که پیشه اکثر باشندگان غور را زراعت تشكيل مي دهد، ولي رياست زراعت غور فاقد امكاناتي است كه بتواند كاري را براي دهقانان انجام دهد.

همچنین مسؤلان ولايت بادغيس نیز به نبود سرد خانه در بخش زراعت اشاره کرده و از راه اندازي چندين پروژه اعمار ذخاير خبر مي دهند.

شراف الدين مجيدي سخنگوي والي بادغيس، با اشاره به برنامه هاي رياست زراعت اين ولايت برای اعمار سرد خانه هاي مجهز؛ این اقدام را گامي مهم در راستاي رفع نيازمندي دهقانان توصیف می کند.

با این حال كارشناسان زراعتي، شرايط اقلیمي را در اين ولايات براي كشت مناسب مي دانند و از عدم توجه جامعه جهانی به زراعت کشور نگران هستند.

عبيدالله غفوري استاد و كارشناس زراعت در هرات مي گويد: جامعه جهانی همیشه از کمک های شان به زراعت افغانستان و افزایش محصولات دهقانان یاد می کنند ولی به آنان نه تنها کمکی صورت نگرفته، بلکه میزان تولیدات نیز نسبت به گذشته کاهش یافته است.

اين كارشناسان معتقدند كه اگر امكانات بيشتري براي دهقانان فراهم گردد ، نه تنها تولید محصولات زراعتی افزایش می یابد، بلکه به خارج نیز می توانیم صادرات داشته باشیم.

توجه دولت به زراعت که اکثر مردم به آن مشغول هستند می تواند کشور را به خودکفایی در زمینه تولید محصولات زراعتی برساند، در غیر آن زراعت از رونق خواهد افتاد و عده ای زیادی بی کار شده و کشور دچار بحران می گردد. پس لازم است که دولت به این بخش حیاتی و مهم بیشتر توجه کند و با سرمایه گذاری، مشکلات دهقانان را مرفوع ساخته و سطح زندگی آنان را بالا ببرد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر