Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ماهی پروری؛ كمك به اقتصاد زنان پروان

تهيه شده توسط مریم اكبری
شنبه 15 اسد 1390 ساعت 11:56

ماهی پروری؛ كمك به اقتصاد زنان پروان

پروژه "ماهی پروری" در ولایت پروان از جمله پروژه هایی است كه از مدتی بدین سو به اجرا درآمده  و شماری از زنان مشغول پرورش ماهی در این ولایت شده اند. براساس گفته های مردم پروان، ماهی پروری در كنار این كه نسبت به كارهای زراعتی آسان تر است، درآمد مناسبی نیز دارد. با این كه تنها چند ماه از راه اندازی این پروژه سپری می‌شود؛ اما پرورش ماهی، موجب بهبود سطح اقتصاد خانواده‌ها و تغییر زندگی آنان شده است. ‌ ‌

نظیفه هوفیانی مسئول دفتر تعلیمات حرفوی و خدمات زراعتی زنان ولایت پروان، چهار سال است  كه پروژه‌های مختلفی را در این ولایت به راه انداخته  در واقع، می‌توان گفت او از جمله افرادی است كه نخستین فارم ماهی پروری را در این ولایت ایجاد كرده است. ‌ ‌

وی می گوید:" فارم ماهی پروری در ولسوالی سالنگ ایجاد شده، هم اكنون در این فارم، 15 هزار ماهی پرورش داده می‌شوند."

وی، هدف از اجرای این پروژه را فراهم آوری زمینه كار برای زنان و مردان بیكار ولایت پروان عنوان كرده، بدین باور است كه هر روز بر تعداد كارگران افزوده می‌شود.

خانم هوفیانی ادامه می‌دهد كه در بخش ماهی پروری، 50 زن تحت آموزش قرار گرفته اند كه از این میان، 25 زن علاقه زیادی به ایجاد فارم ماهی داشته و قرار است به صورت دستجمعی به پرورش ماهی بپردازند. این كار در كنار كسب تجربه به بهبود سطح اقتصاد زنان نیز كمك می كند.

مردم محل می گویند: ”این ماهی‌ها پس از بزرگ شدن، توسط زنان قریه در "كرایی‌ها" سرخ شده و فروخته می‌شود. خریداران  ماهی، بیشتر خانواده هایی اند كه در تفریحگاهِ مخصوص ولایت پروان به سیاحت می‌آیند.“

گفته می شود كه این پروژه توسط سفارت امریكا حمایت و تطبیق می شود. ماهی‌هایی كه در  این فارم پرورش می یابند، از كشور فرانسه به افغانستان وارد شده و پس از مدتی با قیمت بالا به فروش می رسند.

میر حمزه، مالك یكی از باغ های فارم ماهی پروری است. وی از  ساخت دو حوض برای پرورش ماهی خبر داده می‌گوید كه در حدود 15 هزار ماهی در حوض بزرگ و  5 هزار ماهی وطنی در حوض متوسط پرورش داده می‌شود.

وی از مشكلات و كمبودی ها در پرورش ماهی صحبت كرده ادامه می‌دهد كه این فارم چندان استاندارد ساخته نشده و ممكن است كه با جاری شدن سیل، این ماهی‌ها از حوض‌ها بیرون آمده و از بین بروند. ‌ ‌

وی می‌افزاید:" تغذیه ماهی‌ها به مصرف زیادی نیاز دارد و ما بدون كمك موسسات نمی‌توانیم به این كار ادامه دهیم، ما نمی‌توانیم آنگونه كه لازم است ماهی‌ها را  تغذیه كنیم و نهادهای كمك كننده در تغذیه و پرورش بهتر ماهی‌ها نقش موثری می تواند داشته باشد."

با این كه در افغانستان بیشتر زنان به كارهای خیاطی و بافندگی مشغول اند، اما فراگیری حرفه ماهی پروری و كار در این عرصه به خودكفایی اقتصادی زنان كمك می‌كند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

  • يكشنبه 03 قوس 1392 ساعت 05:18 | پرويز
    سلام به همه علاقه مندان ماهي پروري در افغانستان. من پرويز محصل سال دوم پوهنحي زراعت پوهنتون كندز فارم هاي ماهي داري باعث رشد اقتصاد كشور ، مصروف شدن مردم به شغل حلال و خوب ميشود . از دوستان تقاضا دارم كه اين شغل را بسيار خوب به پيش برده و ترقي بدهند .

نوشتن نظر