Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پايپ لاين گاز؛ فرصت طلایی

تهيه شده توسط بهنام فرديس
چهارشنبه 12 اسد 1390 ساعت 10:20

پايپ لاين گاز؛ فرصت طلایی

موافقتنامه احداث پایپ لاین گاز ترکمنستان  به تاريخ 11 دسامبر 2010 ميلادى در عشق آباد پايتخت ترکمنستان، توسط روساى جمهور ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و معاون وزارت خارجه هند به امضاء رسيد.

قرار است این پایپ لاین گاز، ازهرات و مناطق جنوب افغانستان گذشته به پاکستان و از آنجا به هندوستان برود.

اين پروژه از اهميت زياد اقتصادي براي افغانستان برخوردار است و از زمان قرار داد آن، بيش از 7 ماه مي‌گذرد اما تا به حال كار عملي آن آغاز نشده است.

آگاهان امور در هرات به این باور اند که دولت بايد براي تامين امنيت مسير انتقال پايپ لاين گاز تلاش كرده و زمينه كار عملي اين تفاهم نامه را فراهم نمايد.

محمد صديق مير؛ روز نامه نگار در معتقد است:" اگر دولت در راستاي تامين امنيت مسير انتقال اين پايپ لاين تلاش جدي ننمايد اين فرصت استثنایي را از دست خواهد داد."

انجنير عبدالرحمان صلاحي؛ سرپرست شوراي متخصصان ولايت هرات مي گويد:" ايران از جمله كشورهاي داو طلب بود كه مي خواست امتياز اين قرار داد را از آن خود نمايد. چنانچه درسال‌هاى اخير که مسله انتقال پايپ لاين گاز ترکمنستان از طريق افغانستان بنا بر دلايل وعوامل مختلف با کندى‌ها رو برو شد، ايران طرح انتقال گاز توليدى خويش را از طريق پاکستان به هند روى دست گرفت و نام آن را خط لوله صلح  گذاشت."

پروژه انتقال پايپ لاين طولانى گاز ترکمنستان که در حدود نيم آن  بايد از مناطق جنوبى و جنوب غربى کشور گذشته به پاکستان و از آنجا به هندوستان برود، ازسال‌هاى متمادى و حتى از زمان حاکميت طالبان بر افغانستان مطرح بحث بود.

بدون شک انتقال پايپ لاين گاز ترکمنستان از افغانستان به پاکستان و بعد هم هند ( که نزديک ترين راه در اين منطقه شمرده مى شود) نه تنها براى کشور بلکه براى کشورهاى منطقه و جهان نيز از اهميت به سزاى برخورداراست.

چنين طرح بزرگ اقتصادى به سطح منطقه، دست آورد مهمى در راستاى رشد و انکشاف اقتصاد افغانستان شمرده مي‌شود.

محمد دين نوري؛ سخنگوي والي هرات اين قرار داد را از دست آوردهاي بزرگ دولت  خوانده مي‌گويد:" مسئولان امنيتي در ولايت هرات امنيت مسير اين پايپ لاين را به صورت درست تامين خواهند كرد."

به اساس گزارش‌های منتشره، 30 مليون مکعب متر گاز حوزه جنوبى ترکمنستان، چهارمين کشور بزرگ گاز، از طريق اين پايپ لاين به قاره هند انتقال خواهد شد.

گفته مي شود كه  اين پايپ لاين از ترکمنستان از طريق  ولايات هرات، فراه، هلمند و ولسوالى "سپين بولدک" قندهار به پاکستان و از آنجا به هندوستان  امتداد خواهد یافت.

در همين حال، عبدالروف احمدي سخنگوي زون پوليس 606 انصار درحوزه غرب كشور نيز مي گويد:" اگر كار عملي اين پروژه آغاز گردد مؤظفان امنيتي هرات، امنيت تمام مسير عبور اين پايپ لاين را درحوزه غرب كشور به طور كل تامين خواهد كرد."

به اساس اظهارات مقامات وزارت معادن کشور، از جمله 1900 کیلومتر پایپ لاین حدود 750 کیلومتر آن از افغانستان عبور خواهد کرد و دولت سالانه مبلغ 400 ملیون دالر امریکایی به شکل مالیه از کشورهای فروشنده و خریدار اخذ خواهد نمود. در امتداد این خط لوله علاوه بر اينكه مناطق مسير عبور اين پايپ لاين در افغانستان از گاز مستفيد خواهند شد؛ زمينه كار براي هزاران تن از باشندگان اين مناطق نيز فراهم خواهد شد.

درعين حال، شماري از آگاهان امور بر اين باور اند كه بزرگترين بن بست در راستاى تطبيق اين پروژه عدم همکارى ايران به حيث کشوری که داراى منابع بزرگ انرژى در منطقه است که در اين مورد نمى توان از رقابت موجود بين ايران و ترکمنستان در راستاى توليد و صدور انرژى به کشورهاى جهان چشم پوشيد. بعيد نيست که ايران با دامن زدن به گسترش ناامنى‌ها در غرب افغانستان (که مناطق عمده عبور پايپ لاين تاپى شمرده مى‌شود) روند تطبيق پروژه تاپى را مختل کند.

اينكه چرا تا به حال كار عملي اين پروژه بزرگ آغاز نشده معلوم نيست و موفق نشديم تا در اين باره نظر مقامات وزارت معادن كشور را نيز جويا شويم. اما برخي از كارشناسان مي گويند: امكان دارد كه ماه ها طول بكشد تا امتداد اين پروژه از داخل خاك تركمنستان به مرزهاي افغانستان برسد.

قراراست پس ازاحداث اين پروژه که درسال 2015  به بهره بردارى سپرده خواهد شد، سالانه 33  ملیارد مکعب گاز طبیعی ترکمنستان از مسير این پایپ لاین به شهرهای "کویته " و "ملتان" پاکستان و سپس به هند انتقال یابد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر