Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تهاجم به پسته لیق

تهيه شده توسط قلعه نوی
دوشنبه 03 اسد 1390 ساعت 13:48

تهاجم به پسته لیق

امسال نیز پیش از فرار رسیدن زمان جمع آوری پسته، مردم در ولایت‌ بادغیس و برخی از مناطق حوزه شمال‌غرب کشور به درختان پسته هجوم آوردند.

مقامات محلي در ولايت هرات از شكستن "شول" پسته خبرمي دهند. محي الدين نوري؛ سخنگوي والي هرات به كليد گفت:" با وجود تدابير اتخاذ شده در راستای حفظ و نگهداشت پسته تا موعد معين، اين امر تحقق نيافت و شول پسته شكستانده شد. به گفته آقاي نوري هجوم مردم به پسته ليق، نخست از مربوطات ولايت بادغيس آغازگرديد و همين امرباعث شد تا پسته به صورت نارس و پيش از موعد معين آن چيده شود.

سخنگوي والي هرات در ادامه افزود:" با آنكه از آغاز سال روان نشست‌هاي متعددي بين مقامات رهبري وامنيتي هر دو ولايت  پيرامون حفظ پسته تا اوايل ماه سنبله صورت گرفت، ولي با آن هم مسؤلان ولايت بادغيس نتوانستند فيصله هاي شان را درعمل پياده نمايند."

ازسوي هم عبدالعزيز ساغري؛ مديرعمومي منابع طبعيي رياست زراعت هرات شكستن شول پسته را در ولسوالي "كشك رباط سنگي" هرات را تاييد نموده، كمبود نيروي محافظتي را  ازعوامل تاثير گذار در این امر مي خواند.

ساغري با اشاره به وضعيت نا امن مناطق پسته "ليق" به ويژه ولسوالي رباط سنگي، حضور افراد مسلح غير مسؤل را بزرگترين تهديد در برابرحفظ جنگلات پسته خوانده و از تهاجم هزاران خانواده ساکن در مناطقي از پسته ليق ابراز نگرانی نمود.


اظهارات مقامات هرات درباره شكستن شول پسته در شرایطی به ميان مي آيد كه مسؤلان محلي ولايت بادغيس از مهار تحركات مخالفان براي نفوذ به پسته "ليق" خبر مي‌دهند.

حاجي شرف الدين مجيدي؛ سخنگوي والي بادغيس به كليد گفت:" هرچند تحركاتي از سوي مخالفان طي چند روز گذشته در مربوطات ولسوالي بالا مرغاب صورت گرفت،  ولي نيروهاي امنيتي توانستند كه اين تحركات را خنثي واوضاع را تحت كنترول در آورند."

سخنگوي والي بادغيس در ادامه افزود:" به منظور رسيدگي بهتر به حفظ و نگهداشت پسته تا موعد معين آن، تدابير ويژه محافظتي  را در نقاطي از پسته ليق اتخاذ نموده اند تا در فرصت مناسب به چيدن آن اقدام شود. وي ایجاد پوسته هاي نظارتي، گزمه‌هاي سيار و هم چنين توظيف برخي متنفذان را در راستاي كنترول و نظارت از عملكرد افراد توظيف شده از تدابيري خواند كه به منظور جلوگيري از وقوع بي بند و باري‌هاي قبل از وقت اتخاذ شده است.

جنگلات پسته در ولايات هرات و بادغيس( كه ساحات بيش از 115 هزار هكتاراراضي را تحت پوشش خود قرار داده بود) درحال حاضر از وضعيت نا بساماني بر خوردار است. چنانكه گفته مي‌شود، طي سال‌هاي اخير بيشتر از سي در صد از اين جنگلات از بين رفته است.

برخي از باشندگان ولایت بادغیس می گويند:" حضور هزاران خانواده ساكن و كوچي در نقاطي از "پسته ليق" نه تنها منجر به قطع درختان پسته گرديده كه حتا باعث شده تا همه ساله پيش از موعد معين چيده شود.

خير محمد از با شندگان ولايت بادغيس مي گويد:"  درحال حاضر، حدود 30هزار خانواده در ساحه درختان "پسته ليق" زندگی دارند كه كاملاً مواد سوختي شان را جنگلات پسته تشكيل داده و هر زماني كه بخواهند اقدام به جمع آوري پسته مي نمايند."

در همين حال، برخي از کارشناسان زراعتی مي گويند: جمع آوري پسته در ولايات هرات و بادغيس بايد اواخر ماه سنبله صورت گيرد، زيرا چيدن قبل از وقت، خسارات جبران نا پذيري را براين سرمايه طبعيي وارد مي نمايد.

عبدالخالق شیر زاد، از متنفذان  ولایت بادغیس می گوید که در سال‌های پیش از پسته زارها به خوبی مراقبت  می شد و هیچ  کس اجازه نداشت  که به صورت خود سر، به این درختان صدمه بزند، مگر در این اواخر به دلیل  نبود حاکمیت دولت در این مناطق، قضیه  شکل دیگری به خود اختیار نموده است.

كمبود محا فظان و جنگل بانان از ديگر مشكلاتیست كه تا هنوز مسؤلان زراعتي آن را عنوان مي نمايند. آنان  حفظ و نگهداشت جنگلات پسته را منوط به همكاري نيروهاي امنيتي خوانده و خواستار افزایش نیروهای امنیتی در این مناطق شده اند.

جنگلات پسته ( كه كمر بند سبز حلقوي را تشكيل مي دهد) با گذشت از 9 ولايت كشور بيش از 450 هزار هكتار زمین را تحت پو شش قرار داده است؛ اما به دلیل  بي توجهي دولت و جنگ‌های داخلی بیش از 40 درصد آن از بين رفته است.

كارشنا سان زراعتي به اين باورند كه قطع درختان پسته و چيدن پیش از وقت، منجر به نابودی و محو کامل این درختان خواهد شد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر