Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بندسلما؛ پروژهء ناتمام

تهيه شده توسط بهنام فرديس
يكشنبه 26 سرطان 1390 ساعت 11:53

بندسلما؛ پروژهء ناتمام

به رغم تاکید مسئولان قنسولگری هندوستان در هرات مبنی سرعت بخشیدن کار پروژه بزرگ بند سلما؛ این پروژه همچنان ناتمام مانده است.

از بطی بودن روند باز سازي پروژه بند سلما در حالی ابراز نگراني مي گردد که مسئولان قنسولگري هندوستان مقيم هرات گفته بودند به هر نحو ممكن كار پروژه حياتي بند سلماي هرات را نهایی می کنند.

گمانه ها بر این است که عدم پرداخت معاش کارمندان و بحران مالی شرکت وابگاس در کندی کار این پروژه دخیل بوده است.

شرکت "وابگاس" در حال حاضر مسئوليت اعمار اين بند را به عهده دارد.

حدود 2 ماه قبل، کارگران بند سلما در ولایت هرات به دلیل اینکه از 8  ماه بدین سو از سوی کشورهندوستان معاش شان پرداخت نگرديده بود، دست از کار کشیده و خواهان اعاده حقوق خویش شده بودند.

اما تورجان ظريفي؛ معاون شوراي ولايتي هرات با تایید این مطلب مي گويد که در حال حاضر این  مشکل برطرف شده است. وی علاوه می کند: "قبلاً به صورت درست معاش کارگران از سوی شرکت های ساختمانی كه در اين بند كار مي کنند به وقت و زمان آن پرداخته نمي شد."

" تاراچند" سرقنسول کشورهندوستان در ولایت هرا ت می گوید که معاش کارگران از مدتي بدین سو به دلیل بروز مشکلات اداری در شرکت پرداخت نشده بود:" اكنون اين مشكل برطرف شده و کار بند طبق روال گذشته جريان دارد."

آقاي تاراچند می افزاید:" پروژۀ ساخت بند سلما یکی از اعتبارات  کشورهند در افغانستان بوده و ما وقتی این پروژه را شروع کردیم، خطر های آن را در نظر گرفتیم و اکنون عزم راسخ داریم به هر قیمتی که باشد آن را تکمیل کنیم."

به گفته سرقنسول كشور هند، پروژه بند سلما در هرات سرانجام تا اواخر سال ۱۳۹۱ تکمیل خواهد شد.

درعين حال، آگاهان امور در ولايت هرات دخالت کشورهای همسايه را در کندی کار و طولانی شدن زمان بهره برداری پروژه بند سلما دخیل می دانند.

عبدالرشيد عظيمي؛ استاد حقوق وعلوم سياسي پوهنتون هرات مي گويد:" طولاني شدن ساخت بند سلما به سبب كمبود معاش نيست بلكه بيشتر ناامني ها ودخالت هاي همسايه گان افغانستان باعث به تاخير افتادن اعمار اين پروژه بزرگ شده است."

درهمين حال، سيد آقا ثاقب؛ قومندان امنيه ولايت هرات مي گوید که درحال حاضر هيچ نوع مشکل امنيتي كار ساخت و ساز بند سلما را تهديد نكرده و نيروهاي امنيتي هرات به خوبي از اين بند محافظت مي نمايند.

همه ساله مقام های دولتی در افغانستان اعلام می کنند که به زودی بند سلما افتتاح و آماده بهره برداری خواهد شد اما تاکنون تنها 70 درصد کار این پروژه به پیش رفته است.

از سوی دیگر، محمد اسماعیل خان؛ سرپرست وزارت انرژی و آب ( که چندي پیش در باره پروژه‌های تولید برق و ایجاد بند‌های آبگردان به کمسیون مواصلات و مخابرات ولسي جرگه توضیح می‌داد) تاکید کرده بود که بند سلما به دلیل مشکلات اداری، ظرفیت پایین و کم علاقگی شرکت هندی، ناتمام مانده است.

به گفته وی، مسؤلان شرکت هندی تعهد کرده‌اند تا  در سال 2012 بند سلما به بهره ‌برداری سپرده شود.

شهروندان هرات نيز با انتقاد از عدم پي گيري جدي دولت در مورد ساخت و ساز بند بزرگ سلما از مسئولان امورمي خواهند تا در قسمت بهره برداری اين بند تلاش نمايند.

شهنواز؛ باشنده ولايت هرات معتقد است كه هم شركت هندي وهم دولت در قسمت بازسازی اين پروژه سهل انگاري نموده اند.

گفتنی است، اوايل سال گذشته خورشيدي هيئت بلند پايه ای از وزارت خارجه كشور هند وارد هرات شد و اين هيئت تعهد نمود كه پروژه ساخت بند بزرگ آبگردان سلما در ولايت هرات را تا اواخر سال 1390 خورشیدی كشور هندوستان كامل خواهد كرد. اما هر بار به دلایل مختلف زمان بهره برداری اين سد به تعويق می افتد.

تا به حال، سه قومندان و يک ولسوال در چشت شريف که بند سلما در آن احداث می شود در جريان حمله افراد مسلح ناشناس کشته شده اند.

بر اساس معلومات وزات انرژي و آب كشور، اين بند در ١۶٢ کیلومتری شرق شهرهرات، در ولسوالی چشت شریف روی دریای هریرود به  طول 550  و ارتفاع 170 متر و با ذخيره بيش از 514  ملیون متر مکعب آب، ساخته مي‌شود.

با تکميل پروژه بند سلما، بيش از 70  هزار هکتار زمين خشك تحت پوشش آب قرار خواهد گرفت. اين بند همچنان ظرفيت توليد بيش از چهل ميگاوات برق را دارد كه بر رشد اقتصاد كشور تاثير مستقيمی خواهد داشت. گفته مي‌شود كه هزينه اجرايي اين پروژ بيش از 180  مليون دالر تخمين شده است.

گفتنی است، اعمار سد بزرگ سلما كه از بزرگ ‌ترین برنامه هاي زیربنایی كشور است در زمان حکومت سردار محمد داوود خان اولین رییس جمهور افغانستان طرح ریزی و کار مقدماتی آن در همان زمان آغاز شد و طرح اعمار آن

تا بیست و پنج درصد تکمیل گردید؛ اما دراثرجنگ ها كار آن متوقف شد.

سپس بعد از حدود 3 دهه توقف در سال 2004 ميلادي براساس توافقي كه  ميان دولت افغانستان و هندوستان صورت گرفت، قرار شد این پروژه ظرف 2 سال تكميل گردد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر