Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ممانعت سفير افغانستان در تركمنستان از ورود مواد نفتي به هرات

تهيه شده توسط بهنام فرديس
سه شنبه 07 سرطان 1390 ساعت 10:01

ممانعت سفير افغانستان در تركمنستان از ورود مواد نفتي به هرات

مسئولان اتاق هاي تجارت مي گويند، سفير كشور افغانستان در تركمنستان با جلوگيري از ورود تيل هاي قرار داد شده بین دو كشور تركمنستان و افغانستان، باعث افزايش بهاي تيل در داخل كشور شده است.

غلام قادر اكبر رئيس اتاق هاي تجارت ولايت هرات، با بيان اين مطلب گفت:" با تلاش هايی كه از سوي اتاق هاي تجارت در زمینهء قرار داد تيل با كشور همسايه تركمنستان صورت گرفته بود، قرار شد 300 هزار تن تيل قراردادي به نام اتاق هاي تجارت وارد افغانستان گردد كه مخالفت سفير افغانستان در كشور تركمنستان باعث شده تا از ورود اين مقدار تيل به افغانستان جلوگيري شود.

رئيس اتاق هاي تجارت ولايت هرات می گوید:" آقاي صيفي سفير افغانستان در كشور تركمنستان گفته است تا زماني كه او در سمت خود در كشور تركمستان باشد، حتي فرمان رئيس جمهور كرزي نيز نمي تواند تصميم اش را عوض كند ."

به گفتهء رئیس اتاق های تجارت هرات، اگر از ورود اين مقدار تيل به داخل افغانستان ممانعت جلوگیری نمی شد، بهاي تيل به كمتر از 30 افغاني كاهش مي يافت .

هنوز دليل جلوگيري از ورود محموله هاي نفتي قرار داد شده از ترکمنستان، توسط سفير افغانستان در تركمنستان مشخص نيست و خبرنگار رادیو کلید در هرات موفق نشده است تا نظر مسئولان وزارت تجارت را در زمینه به دست بیاورد.

اما مسئولان امور در ولايت هرات تایید می کنند که اگر قرار داد ورود تیل از ترکمنستان عملي شده و اين مقدار تيل وارد افغانستان شود، بهاي مواد نفتي تا حد زيادي كاهش خواهد يافت .

حميدالله خادم مسئول اتحاديه، صنعت كاران ولايت هرات، افزايش بي سابقهء قيمت مواد نفتي را ظرف روزهاي اخير عدم تطبيق قرارداد  300هزار تني تيل با كشور تركمنستان خوانده مي گويد، تا زماني كه اين قرار داد عملي نشود، بهاي تيل كاهش نخواهد يافت .

افزايش روز افزون قيمت تيل در حال حاضر، سبب نگراني شهروندان در اين ولايت نيز شده است.

شماري از شهروندان هرات از افزايش قيمت مواد نفتي در اين ولايت شكايت داشته مي گويند، قيمت تيل به تدريج از چند روز به اين طرف به 56 تا 57 افغاني فی لیتر رسيده است.

شهروندان هرات می گویند، بهاي تيل بجاي اينكه پائين بيايد، روز به روز افزايش يافته و مسئولان امور نيز در اين زمينه هيچگونه توجهي ندارند.

عبدالكريم يكتن از دريوران شهر هرات مي گويد:" حدود شش الی هفت ماه است كه قيمت تيل بلند رفته و دوباره پايين نيامده است."

به گفتهء وی، درچند روز اخير بهاي تيل درهرات به بلندترين حد خود رسيده، چنانچه از روز هاي زمستان كه مرز ايران بر روی تانكرهاي تيل مسدود گرديده بود نيز بلند تر رفته وفي لتر به 57 افغاني رسيده است.

اين درحاليست كه مسئولان رياست مواد نفتي در هرات مي گويند، روزانه چند تانكر محدود مواد سوختي از ايران وارد هرات مي شود كه نيازمندي هاي شهروندان اين ولايت را تامین نمی تواند و همین موضوع، باعث افزايش قيمت مواد سوختي شده است .

جليل احمد عزيزيار معاون رياست مواد نفتي ولايت هرات مي گويدف با تلاش هايی كه جريان دارد نه تنها اين 300 هزار تن مواد نفتي قرارداد شده وارد كشور خواهد شد، بلكه قرار است در جريان سال جاري اين مقدار به 1500000 هزار تن افزايش يابد كه با عملي شدن اين برنامه، مردم شاهد كاهش قيمت تيل درهرات وساير مناطق كشور خواهند بود.

در حال حاضر ديزل و پترول في لیتر 57 افغاني در تانك هاي تيل ولايت هرات به فروش مي رسد كه افزایش 3 افغانیگی در هر لیتر نسبت به چند روز گذشته را نشان می دهد.

اين در حاليست كه قیمت تیل در هرات در ماه قوس سال گذشته، فی لیتر 40 افغانی بود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • يكشنبه 29 ثور 1392 ساعت 06:10 | عنایت الله معصومی
    با عرض سلام خدمت تمام کار کنان کلید گروپ بنده از جمله کارمندان تخنیکی سفارت افغانستان در ترکمنستان بودم که توسط سفیر از وظیفه سبک دوش شدم همان وقت بنده شاهد این وضعیت بودم .تیل های که در افغانستان وارد میشد همه بی کیفیت و تجارهای ملی ما آن تیلهای را وارد میکردند که کشور های دیگر جاضر به خرید آن نشده اما تحار های ما آنرا میخریدند رییس اتاقهای تجارت افغانستان از جمله کسانی است که با تجار های هرات همدست بوده و پشتیبانی میکند خودم حاضر بودم که چندین تن از تجارهای ملی ما وارد سفارت شده و میخواستن که به سفیر رشوه بدهند که تیلهای بی کیفیت را وارد کنند اما بع لحن شدید سفیر روبرو شده و برایش گفت که این تیل را مردم افغانستان استفاده میکند صدها نفر قربانی این تیل ها میشود چطور وجدانتان قبول میکند که این کار را کنید آنها را از اتاق خارج کرد و دیگر اجازه ورد نداد از این خبر حتی رییس جمهورم و وزیر خارجه خبر دارند که تیلها بی کیفیت بوده است و گپ دیگر اینکه سفیر هیچ وقت نگفته که تا وقتیکه من هستم گپ رییس جمهور نمی چلد ریسس اتاقهای تجارت هرات بخاطر بد نام کردن سفیر که مردانه آن تجارهای رشوه دهنده را خارج کرد گپهای پوچ مانند خود میزند.

نوشتن نظر