Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ميكانيزم پيچيده و ديرهنگام كمك‏هاي‏ ملل متحد

تهيه شده توسط اکمل داوی
سه شنبه 17 جوزا 1390 ساعت 11:02

ميكانيزم پيچيده و ديرهنگام كمك‏هاي‏ ملل متحد

طي مراحل طولاني پرداخت پول، مطابق با شرايط ملل متحد از جانب دونرها به مؤسسه‏هاي مجري، مانع از اجراي به موقع بسياري از پروژه‏ها مي گردد.

موسسات کمک کننده می‌گویند پروژه‌های غیر دولتی به منظور پاسخ به برخی نیازمندی‌های اساسی ملیون‌ها افغان آسیب پذیر، زمان طولاني را دربر مي گيرد.

دست کم دو موسسه بین المللی غیر دولتی و یک انجوی داخلی که پروژه‌های بشردوستانه را مطابق روند درخواست‌های مستحکم و هماهنگ شده ملل متحد ارایه می کردند، گفتند که آنان از ماه می بدین سو هیچ گونه پولي دریافت نکرده اند. اين مسئله باعث نارضايتي آنان گرديده است.

فرهانه فاروقی استاکر، رییس موسسه بین المللی افغان اید مي گويد: "پروژه‌های ما به منظور رسیدگی به نیازمندی‌های فوری و بشردوستانه طرح گردیده بود، ولی بدبختانه ما با کمبود بودجه مواجه شديم." به گفتهء وي تنها برخی پروژه‌های موسسات غیر دولتی( به صورت محدود) تعهدات مالی را از دونرها دریافت نموده اند.

نگرانی های مشابهي از جانب احمد ابراهیم حیدری، رییس موسسه باز سازی افغانستان ابراز گرديد. وي مي گويد:"ما منابع و وقت زیاد را صرف سروی نمودن نیازمندی‌ها و تهیه پروپوزل نمودیم،. ولی تا به حال هیچ گونه خبری از دونرها دریافت ننموده ایم."

روند درخواست مستحکم و هماهنگ شدهء ملل متحد (سی. ای. پی) در ماه دسامبر 2010 به مرحلهء تطبیق رسید که شامل  134 پروژه (بیشتر از هفت ملیون افراد ذی نفع مورد نظر) بوده و توسط 51 موسسه (انجوهای داخلی و بین المللی و موسسات ملل متحد) اداره و تطبیق می گردد. اجراي اين پروژه‏ها تا آخر سال 2011 نياز به حدود 678 ملیون دالر امریکایی دارد. اين درحالي است كه بنابه گفتهء دفتر اوچا، از اواسط ماه می کمتر از 50 درصد بودجه درخواست شده تخصیص یافته است.

توافقنامه‌های دوجانبه

در همين حال، برخی انجوها به منظور تطبیق پروژه های شان خارج از چارچوب روند مذکور، قبلا از دونرها بودجه در خواست نموده اند. آرنولد فیپس، رییس موسسه مبارزه با گرسنگی مي گويد:"ما دیگر منتظر این روند نمی مانیم. ما از یک نهاد بودجه دهنده از طریق ترتیبات دوجانبه بودجه دریافت نموده ایم."  به گفتهء فیپس، پنج پروژهء این موسسه که نياز به بیش از 3 ملیون دالر امریکایی دارد، هنوز در لست پروژه‌های پیشنهاد شده، برای بودجه، تاهنوز در روند درخواست مستحکم و هماهنگ شده ملل متحد قرار دارد و دفتر اوچا به زودی از وضع جدید آگاه خواهد شد.

با این حال، انجوها نیز خواهان توزیع عادلانه بودجه میان 51 موسسه مورد نظر، در روند درخواست مستحکم و هماهنگ شده ملل متحد می باشند. آنان از توزيع غيرعادلانه شكايت داشته و دليل احتمالي آنان را در نقاط قوت انجوهاي ملل متحد مي دانند.

فاروقی استاکر مي گويد: "موسسات ملل متحد از طریق این روند نسبت به سایر انجوها بیشترین بودجه را دریافت نموده اند. " به گفته وی، دونرها ممکن است اعتماد بیشتر به سیستم ملل متحد داشته باشند و یا شاید شیوه های آنها قوی‏تر از شیوه های انجوها باشد."

برنامه غذایی جهانی سازمان ملل متحد که برای سال 2011 چندین پروژه امنیت غذایی را پیشنهاد داده است. در عین حال، مسئولان اين برنامه می گویند که با کاهش بودجه مواجه می باشند و این امر به اجراي برخی پروژه های آن تاثیر منفی به جا خواهد گذاشت.

انجوها می گویند به پوتانسیل این میکانیزم تازه طرح شدهء ملل متحد باورمند می باشند، ولی ضرورت است که این مکانیزم نتایج بهتري را ارایه نمايد.

حیدری، رییس موسسه بازسازی افغانستان معقتد است: "ما کاملا از این مکانیزم ملل متحد ناامید نشده ایم. ماه‏های بعدی از اهمیت فراوان برای موسسات مورد نظر برخوردار خواهد بود."

نبود هماهنگي در طرح خواسته‏ها مشكل ديگري است كه دامنگير مؤسسات مجري گرديده است.

فاروقی می گوید:" موسسات فعال در عرصه کمک های بشردوستانه باید با یک صدا سخن گویند و حمایت های شان را به منظور جلب نمودن حمایت های قوی‏تر این ميکانیزم ملل متحد افزایش دهند."

اين مشكل، دشواري شديدي را فراروي اجراي به موقع پروژه خلق نموده است. به گونهء كه ممكن است پروژه های که قرار بود، طی پنج ماه اول این سال تطبیق شوند به خاطر کاهش بودجه به حالت تعلیق در آيند. کارمندان امداد رسان می گویند که مردم نیازمند کمک‌های عاجل می باشند، در صورتی که بودجه به صورت فوری تهیه و در دسترس قرار داده شود، این اولویت ها ممکن است تعدیل گردد.

به گفتهء هیئت مالی مکانیزم ملل متحد، زمینه های چون صحت، امنیت غذایی، تغذیه و ارتباطات در حالت اضطرار از جمله عرصه های می باشند که با کاهش بودجه مواجه اند، در حالی که برنامه های آموزش  و پرورش و تولیدات 70 تا 89 درصد تمویل می شوند.

در اين حال، از دفتر هیئت معاونت ملل متحد در امور افغانستان و دفتر اوچا هیچکس حاضر نيست تا در مورد مکانیزم 2011 ملل متحد تحليل و اظهار نظر نماید.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر