Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

اعتراض به "تاجایی"!

تهيه شده توسط قلعه نوی
دوشنبه 09 جوزا 1390 ساعت 09:02

اعتراض به "تاجایی"!

اتحاديهء صنعتگران هرات، جمع آوری تاجايی را خلاف فيصله‌های رئيس جمهور مي دانند.

گفته می شود چندي پيش رئيس جمهور در ديدار جمعي از تاجران دستور لغو جمع آوري تاجايی را صادر نموده كه تاكنون به مرحله اجرا گذاشته نشده است.

حميدالله خادم، رئيس اتحاديه صنعتگران هرات، ضمن انتقاد ازعملكرد مسؤلان رياست شاروالي برغير شفاف بودن اين روند اشاره نموده، تاكيد دارد در صورتي كه شفافيت در جمع آوري" تاجایی" به وجود آيد تمام تاجران حاضرند تا به صورت دواطلبانه آن را پرداخت کنند. به گفته مسؤلان اتحاديه صنعتگران تمام  اجناس وارداتي تاجران تحت پوشش اين برنامه قرار داشته و آنان مكلف به پرداخت  تاجایی مي باشند.

تاجايي را اين تاجران پرداخت مبالغي مي خوانند كه از ورود اجناس خارجي به داخل كشور از سوي رياست شاروالي در بنادر اخذ مي گردد. بربنياد گفته هاي همين تاجران پول اخذ شده علاوه بر محصول گمركي مي باشد كه يكبار از سوي تاجران پرداخت مي شود.

در حال حاضر نمايندگي هاي رياست شاروالي هرات در مسير شاهراه هاي اصلي وجود دارد كه در همين راستا فعاليت می کنند.

برمبناي گفته هاي برخي از تاجران نحوه جمع آوري تاجايي از سوي کارمندان رياست شاروالي به صورت توافقي بوده و این امر باعث شده تا اين پروسه را غير شفاف سازد.

عظيميان، مسؤل شركت "در و پنجره پي وي سي" رفتار کارمندان شاروالی را خلاف قانون دانسته می‎افزاید:" اين کارمندان در مقابل پول دریافتی رسید(بل) به تاجر نمي دهند، مي كوشند تا با او به توافق رسيده وخلاف معيارهای داده شده اداره مربوطه شان عمل نموده و پول كمايي شده را به جيب زنند."

اما شماری از تاجران اميد وارند كه با تدابير اتخاذ شده  در این راستا اصلاحات اساسی به وجود خواهد آمد.

حاجي توريالي غوثي تاجر در هرات با تاکید به قانونمند شدن جمع آوری انواع مالیات تصریح می کند:" چندي پيش اتاق هاي تجارت وصنايع در نشستي با مسؤلان شوراي اقتصادي كشور به اين نتيجه رسيدند تا تمام عوايد ناشي از جمع‌آوري "تاجايي" در چوكات قانون و با در نظر داشت مقرره هاي بانكي صورت گيرد."

درهمين حال شماري از سرمايه گزاران و کارخانه داران درهرات مي گويند که دولت بارها وعده همكاري  نموده مگر آنچه تا كنون شاهد آن بوده ايم، عدم وفا داري در راستاي تعهدات داده شده بوده  و بس.

عبدالبصير نبي زاده، ریيس شركت پلاستيك سازي "هري انصار" مي گويد:" در رابطه تصاميم متعددي اتخاذ گرديده، مگر تا كنون هيچگاه عملي نشده است و تا زماني كه اين فيصله ها جنبه عملي را به خود اختيار نکند قطعاً شاهد رفع اين مشكلات نخواهيم بود."

اظهارات اين تاجران مبني برغير شفاف بودن روند جمع آوري تاجايي در حالي صورت مي‎گيرد كه مسؤلان رياست شاروالي هرات، ضمن رد اين اظهارات از تاجران خواستند تا در صورت بروز چنين مشكلات اين رياست راهمكاري نمايند.

محمد امين اميني، معاون رياست شاروالي هرات با تاكيد بر روند برنامه جمع آوري، شفاف بودن اين روند را از راهكارهاي رياست شاروالي مي خواند. معاون رياست شاروالي خاطر نشان می سازد که:" در این رابطه تا به حال كدام شكايتي را در يافت نکرده و اگر موردي را دريافت نمايند به آن رسيدگي خواهند کرد."

بر مبناي گفته هاي معاون رياست شاروالي هرات برنامه جمعاوري تاجایی یا به گفته وی عوارض شهری بربنياد لايحه شوراي وزيران درچهار نمايندگي اين رياست در بنادرهرات مرعي الاجراء مي باشد كه روزانه بين 300تا 500هزار افغاني ازاين ناحيه عوايد شاروالي هرات مي گردد.

در این ميان خليل احمد يارمند، مديرعامل اتاق هاي تجارت وصنایع هرات تداوم روند مبهم جمع آوري تاجايي را ضربه بر اقتصاد كشور می خواند.

با اين همه، آنچه در خور توجه قرار دارد، اظهارات اين تاجران بوده كه مدعي اند تا به حال چندين بار جهت شفاف شدن موضوع، گفتگوهايی را با ریيس جمهور و مسئولان امور انجام داده اند، ولي تا كنون تعهدهای آنان عملي نشده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر