Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بادام افغانستان در انتظار مارکیت جهانی

تهيه شده توسط سیدظاهر عادلی
چهارشنبه 28 ثور 1390 ساعت 11:39

بادام افغانستان در انتظار مارکیت جهانی بادام افغانستان دارای کیفیت عالی است، ولی برای عرضه  در بازار جهانی به حمایت دولت نیاز دارد.

جاوید حمید زاده، رییس اجرایی موسسۀ انکشاف تجارت بادام افغانستان می‌گوید:" تقاضای بازار جهانی بادام رو به افزایش است."

به باور وی، بادام افغانستان براساس آزمایش‎های انجام یافته سرشار از ویتامین بوده از کیفیت و طعم به خصوصی بر خوردار می‎باشد.

وی، اضافه می‎کند:"  کشورهای امریکا، استرالیا، سوریه و ایران رقبای بازار بادام افغانستان اند، ولی تفاوت در اینجا است که دولت‎های آنان با دادن سبسایدی‎، قرضه‎های مختلف وسایر کمک‎ها از تولید کنندگان بادام  حمایت می‎کنند.

سید طاهر روشن زاده، رییس اتاق‎های تجارت بلخ می‎گوید:" بادام کشور اکثراً به صورت قاچاق وبدون پرداخت گمرک به پاکستان وازآنجا بسته بندی گردیده به بازار جهانی صادر می‎گردند و مقدار اندک از طریق گمرک رسمی صادر می‎شود."

به گفته وی، بادام افغانستان در هندوستان، پاکستان، انگلستان و کشورهای حوزۀ خلیج فارس بازار خوبی دارد، ولی اگر به صورت درست بازار یابی گردد، کشورهای بیشتری برای خریداری آن علاقه مند خواهند گردید.

روشن زاده، هم چنان علاوه می‎کند:" چون در مرزهای کشور خصوصاً قسمت جنوبی کنترول دقیق وجود ندارد، بادام‎های خارجی نیز به صورت غیر قانونی وارد بازارهای داخلی می‎گردند."

وی، تصریح می‎کند:" بیشتر بادام‎های امریکایی واسترالیایی وارد کشور می گردند که قیمت ارزان ولی کیفیت پایین دارند."

به گفته وی، این بادام ها به صورت قاچاق به نام بادام مسترد شده افغانستان از بازار جهانی وارد کشور شده و افراد وارد کننده با این نیرنگ از پرداخت عوارض گمرکی نیز معاف می‎گردند. وی، از بی توجهی کارمندان گمرک در این قسمت شاکی است و ادامه این روند را سبب بی رونق شدن بازار بادام داخلی در کشور عنوان می‎کند. به گفته وی، 70 درصد بادام تولیدی در داخل کشور به فروش می‎رسد.

در همین حال، گفته می شود که ورود غیرقانونی بادام‎های خارجی به پیمانه وسیع در ولایت بلخ، بادام داخلی را از رونق انداخته است.

مصطفی، یکی از بادام فروشان در مزار شریف است. وی از واردات بادام خارجی نگران است. مصطفی می گوید:" از6  ماه بدینسو که بادام‌های خارجی به بازار آمده، مشتریان بادام داخلی کم شده اند. وی اضافه می‎کند:" چند ماه پیش یک سیر کابل (معادل 7 کیلو گرام )بادام قنبری را 2500 افغانی می‎فروختم، ولی در حال حاضر، همان بادام را به 2 هزار افغانی فروخته نمی‎توانم." به گفته وی، بادام‎های خارجی ظاهر خوب و شباهت زیاد به بادام افغانستان داشته و به قیمت ارزان عرضه می‎شود.

حاجی مول‎الدین از  تاجران سابقه دار  بادام در مزار شریف است. وی در رابطه می‎گوید:" پیش از واردات بادام خارجی یک سیر بادام معمولی 1200 افغانی فروخته می‎شد، ولی حالا همان بادام  به هفتصد افغانی فروخته می‎شود."

در کنار واردات غیر قانونی بادام خارجی، آفت‌های طبیعی نیز باعث کاهش و از رونق افتادن بازار بادام در کشور شده است.

جاوید حمید زاده، رییس اجرایی موسسۀ انکشاف صنعت بادام افغانستان، با اشاره به آفت‎های طبیعی در کشور، می‎افزاید:" درسال گذشته میزان محصولات بادام به نسبت سرمازدگی درختان و بروز  آفات طبیعی پایین بود، ولی از لحا ظ ارزش، میزان صادرات بادام در سال ۱۳۸۹ نسبت به یک سال 1387 بیشتر بوده است." وی، ارزش مجموعی صادارات بادام در سال 1388 را 52 ملیون دالر و رقم صادارات بادام داخلی را در سال 1389 خورشیدی 59 ملیون دالر عنوان کرد.

گفتنی است، نظر به تحقیقاتی که توسط پوهنتون "هرن" ترکیه انجام یافته تا اکنون 67 نوع بادام در کشور شناخته شده وعلاوه از آن  چند نوع نهال بادام  خارجی نیز در کشور به صورت امتحانی غرس گردیده که دونوع آن با آب وهوای افغانستان سازگاری نشان داده است.

بادام‌های معروف در کشور که بیشتر بازار خارجی دارند عبارتند از: ستار بایی، عبدالواحدی، خیرالدینی، قهار بایی، قنبری، مجیدی وبیلا بایی.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • چهارشنبه 11 حمل 1395 ساعت 03:34 | فرشید سید زاده
    با عرض سلام ممنون خواهم شد که قیمت فروش بادام شور، خام و بوداده ایرانی وافغانی زورت شده بدون بادام تلخ در حجم خرید بالا جهت صادرات با اعلام نکات ذیل را نمائید. نوع بسته بندی تحویل درکانادا ویا بندر عباس شرایط پرداخت حداقل حجم فروش

نوشتن نظر