Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

امنیت معادن، ضرورتی برای جلب سرمایه گذاران

تهيه شده توسط بهنام فرديس
چهارشنبه 21 ثور 1390 ساعت 10:43

امنیت معادن، ضرورتی برای جلب سرمایه گذاران

مسئولان ریاست معادن و صنايع ولایت هرات از ایجاد هفت قرار گاه امنیتی برای تامین امنیت و پیشبرد کار استخراج، در هفت معدن هرات خبر می دهند.

انجینیر نصير احمد ناصر، آمر موادساختماني ریاست معادن ولایت هرات در مصاحبه  به راديو كليد گفت: نقشه های این هفت قرار گاه به هرات رسیده، ولی فعلا نقاط آن تثبیت نشده و بعد از تکمیل کارهای ابتدایی آن به کمک پولیس هرات ایجاد خواهد شد.

به گفتهأ آقای ناصر، هزینهء ایجاد و استقرار این قرار گاه های امنیتی از بودجهء انکشافی وزارت معادن و صنایع کشور تامین خواهد شد.

در حالی که ناامنی یکی از اساسی ترین مشکلات موجود در عرصهء تطبیق برنامه های زیربنایی از جمله استخراج معادن محسوب می گردد، ریاست معادن و صنایع هرات اینک طرحی را به منظور رفع نسبی این مشکل روی دست گرفته است.

مقامات در این ریاست می گویند که طرح ایجاد این قرار گاه های امنیتی، شامل پلان انکشافی سال 1390 این اداره می باشد که پس از تثبیت نقاط لازم، طرح نهایی و قابل اجرا خواهد شد.

به گفتهء آمر ساختمانی ریاست معادن هرات، با آنكه تهديدات امنيتي در برخي از نواحي هرات، وجود داشته، در حال حاضر كار در 13 معدن به شمول معادن سنگ مرمر، ذغال سنگ، گچ، مواد ساختماني و سنگ چونه در اين ولايت جريان دارد و بيش از يك هزار تن در اين معادن مصروف كار مي باشند.

انجنیر نصیر احمد ناصر همچنین می گوید:" معادن زیاد سنگ مرمر در هرات وجود دارد كه از بهترين انواع سنگ ها در جهان مي باشد و در صورت سرمايه گذاري هاي بيشتر در اين زمينه، هزاران تن ديگر از مردم هرات، به كار در عرصه استخراج و تولید سنگ مرمر مصروف به کار خواهند شد.

معادن، زیربنای اقتصادی یک کشور محسوب می شود. در هرات نیز معادن از زمینه های اصلی برای پیشرفت و انکشاف این ولایت به شمار می روند.

آگاهان امور درهرات مي گويند: مسئولین وزارت صنايع، بايد در زمينهء استخراج و جذب سرمايه گذاري ها در معادن ولايت هرات، اقداماتي را روي دست گيرند تا زمينهء كار براي مردم و شهروندان هرات فراهم گردد.

حميدالله خادم، رئيس اتحاديهء صنعت كاران ولايت هرات مي گويد، دولت تا کنون در راستاي استخراج معادن هرات دستاورد چنداني نداشته است.

به گفتهء وی، ضرورت موجود در عرصهء اقتصادی، ايجاب مي کند که در راستاي جلب سرمايه گذاري بر روی استخراج و بهره برداری از معادن مختلف هرات اقدامات مناسب و جدی روي دست گرفته شود.

در حالي كه افغانستان از نظر معادن و ذخایر زیر زمینی، ازغنی ترين كشورهاي جهان محسوب می شود، اما بنا بر مشکلات داخلی از جمله جنگ ها و اقتصاد ضعیف، از این منابع استفادهء مناسب صورت نگرفته است.

محمد حسين بامياني، رئيس شهرك صنعتي هرات به این نظر است كه سرمايه گزاري هاي بيشتر در عرصهء استجراج معادن، سبب می گردد تا زمينهء كار براي  هزاران تن از نیروهای کار در كشور فراهم شود و افغانستان از كمك هاي خارجي بي نياز گردد.

اخيراً مقامات دولت های افغانستان و ترکیه، تفاهمنامهء همکا ری در بخش انکشاف معادن افغانستان را امضا کرده اند.

بر اساس اعلاميهء وزارت معادن، این تفاهمنامه از سوی "وحیدالله شهرانی" وزیر معادن افغانستان و "تینر یلدوز" وزیر انرژی و منابع معدنی دولت ترکیه در انقره به امضا رسیده است.

گفته مي شود که آموزش معدن‌ کاران افغانستان، کمک‌های تخنیکی و تشویق سرمایه گزاران ترکیه در بخش معادن افغانستان، شامل این تفاهمنامه می باشد که به گفتهء کارشناسان، تطبیق کامل این مفاد در تحکیم روابط دو کشور و رشد اقتصادی افغانستان موثر خواهد بود.

با توجه به وضعیت نا مطمئن امنیتی در کشور، روشن نیست که شرکت های بزرگ بین المللی تا چه حد به سرمایه گذاری در معادن افغانستان رغبت نشان دهند.

انجينر عبدالرحمان صلاحي، از آگاهان امور در هرات مي گويد:" در صورتی كه حكومت امنيت معادن را به صورت درست تامين کند، شرکت های بزرگ بین المللی به سرمایه گزاری در این معادن تشويق خواهند شد.

افغانستان دارای معادن سرشار سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، نفت، گاز و فلزات گوناگون می باشد؛ اما تا دولت تاکنون نتوانسته بصورت بایسته از این معادن استفاده کند.

شماري از شهروندان هرات نيز مي گويند: درحالي كه مسئولان امور همواره از استخراج معادن، اشتغال زايي و جلب سرمايه گزاري در اين عرصه صحبت مي کنند اما تا به حال به این وعدهء مسئولان عمل نشده است.

در پژوهشی که اخیراً از سوی زمین شناسان امریکایی به كمك افغان ها انجام شده، ارزش مجموعی معادن زیرزمینی افغانستان بيش از سه هزار میلیارد دالر تخمين زده شده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر