Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افزایش طلای سرخ

تهيه شده توسط قلعه نوی
يكشنبه 29 حوت 1389 ساعت 11:33

افزایش طلای سرخ

مسؤلان رياست زراعت هرات از افزایش میزان حاصلات زعفران در سال جاری خبر داده می گویند که آمادگی‏هایی لازم را براي بهره برداری و بازاریابی گرفته اند.

به گفتهء مسئولان حاصلات زعفران امسال حدود 2500 كيلو گرام بوده، درحالي كه اين رقم درسال گذشته 1000 كيلوگرام اعلان گرديده بود.

گفته می شود، درحال حاضر بیش  از 360 هكتار زمين در برخي از ولسوالي‏هاي هرات  زير پوشش كشت زعفران قرارداشته واين روند هم چنان روبه گسترش است.

فقيراحمد بيانگر رییس زراعت هرات، كمبود امكانات و نبود بازارمناسب را از مواردي بیان می کند كه تاثیر مستقیم بر توسعه و رشد زعفران داشته است. وي با اشاره به كمبود پياز زعفران، طرح ايجاد انستيتیوت زعفران درهرات را گامي مهم درراستای رشد اين نبات خوانده و برعملي شدن آن تاكيد دارد.

وی افزود كه هم اكنون بيش از2000 فاميل در  ولسوالي‏هاي هرات مصروف كشت و جمع آوري محصولات زعفران مي با شند. این خانواده ها درقالب  14 اتحاديه و انجمن فعاليت دارند.

سردار محمد، دهقان باتجربه‏ای است که در ولسوالی غوريان هرات زعفران کشت می کند. وی مي گويد:" براي اولين بار پياز زعفران را ازايران وارد کرده و به شكل امتحاني كشت نمودم كه نتايج خوبي داشت." گرچه وی در سال های اول به دلیل نا آشنایی با کشت زعفران مشکلات زیاد داشت، ولی درحال حاضر؛ مانند سایر دهقانان با روش ‏هاي جديد كشت زعفران آشنايی كامل حاصل نموده است.

در همين حال برخي از كارشناسان زراعتي شرايط اقليمي مناسب در هرات را براي كشت و زرع زعفران مساعد خوانده تاكيد دارند كه اگر در این راستا توجهی بيشتري  صورت گيرد، شاهد رشد و گسترش این گیاه در بسیاری از نقاط كشور خواهيم بود.

انجنیرمحمدهاشم اسلمي، كارشناس مسايل زراعتي درهرات علاوه برشرايط اقليمي مناسب، کار حرفوی دهقانان را نيزاز موارد موثر در رشد حاصلات زغفران می داند. وی با بيان اين كه اگر دولت در همين راستا دهقانان را حمایت و تشویق کند، نتیجهء کار آنان می تواند در میزان رشد حاصلات زعفران تاثیر گذار باشد.

مساعد ساختن زمينهء كشت و فراهم نمودن بازار منا سب براي فروش محصولات زراعتي به ويژه زعفران از مهمترین عوامل رشد طلاي سرخ ( زعفران) به شمار مي رود.

مقام‏های محلي درهرات در پیوند با این موضوع ابراز اميدواري مي كنند كه با ايجاد انستيتیوت زعفران، بتوانند با تشخيص آفت‏ها  و حاصلات زعفران را افزایش دهند و از سویي هم بتوانند پروسس وتوليدات آن را با نورم و استنداردهاي بين المللي عيار سازند.

شفيق بهروزييان، سخنگوي والي هرات، ايجاد اين انستيتیوت را گامي مفيد درعرصهء رشد زعفران خوانده می‏گوید که مقام‏های محلی مصمم اند تا با حمایت از دهقانان کشت و تولید زعفران را گسترش دهند.

نبود بازارمناسب براي فروش محصولات زراعتي به ویژه  زعفران، از مشكلاتی است كه همواره از سوي توليد كننده گان مطرح گرديده است. هرچند گفته مي شود كه درهمين راستا ازسوي برخي شركت‏های خصوصي گام‏هايی برداشته شده، ولي تا هنوز این فعالیت‏های ابتدایی نتوانسته قناعت دهقانان را فراهم سازد.

عبدالغفار حميد زي، ریيس شركت "افغان زعفران" درهرات از بازاریابی برای فروش زعفران هرات خبر داده  مي‏گوید:" جهت فروش و بازاريابي زغفران هرات دربازارهاي خارجی تلاش هایی صورت گرفته و اميد‏واري‏ها برای فروش محصولات زغفران كشور در مارکیت های جهان بيشترشده است."

وی  ازايجاد چندين نمايندگي در كشورهاي  عربي، اروپايی و امريكايی خبر داده و باز گشايي اين نمايند‏‏گي‏ها را در معرفي و فروش زعفران هرات مو ثر می خواند.

با وجود زمین های حاصل خیز و مساعد برای کشت زعفران در افغانستان به دلیل نابه سامانی هایی که در کشور وجود داشت دهقانان در بارهء اهمیت کشت زعفران و ارزش جهانی آن چیزی نمی دانستند.

حدود ده سال پیش شماری از دهقانان با وارد کردن پیاز (غوزه) زعفران از ایران کشت آن را درهرات ترویج نمود و هم اکنون زمین‏های زيركشت در ولايت هرات در مقایسه با دیگر ولايت‏های كشور بسیار زیاد است.

دهقانانی که به کشت زعفران در هرات مصروف اند مي گويند که اين گیاه درمقابل كم آبي مقاوم بوده و محصول خوب دارد.

در نیمهء اول سال 1389 ادارهء محلی در ولایت قندهار به همکاری موسسهء ای آر پی، شماری از دهقانان ولسوالی دامان را به ولایت هرات فرستادند تا به شیوهء کشت و پروسس زعفران آشنا شوند. گفته می شود که بیش از دو صد تن از دهقانان در ولایت قندهار زعفران کشت نمودند و حاصلات خوبی نیز بدست آوردند.

افزايش ميزان كشت و حاصلات زعفران، اين اميدواري‏ها را به وجود آورده که اين نبات مي تواند رقيب جدي براي کوکنار محسوب شود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر