Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

خشكسالی، ضربه‌ سنگینی بر زراعت

تهيه شده توسط رسولی
شنبه 25 جدي 1389 ساعت 09:34

خشكسالی، ضربه‌ سنگینی بر زراعت

عمدتاً كشت و زراعت در کشور وابسته به باران های موسمی بوده و در صورت عدم بارندگی، زمین های للمی بیشتر از سایر نقاط آسیب پذیر می گردد.

معمولاً در این مناطق، كشت و زرع در دو فصل سال صورت می گیرد كه اولی به نام كشت خزانی یاد می شود و دومی به نام كشت بهاری شهرت دارد.

فرصت برای كشت بهاری خیلی كم بوده و عوامل دیگری چون باران های سنگین بهاری و مشكلات متعدد دیگر سبب می شود تا دهقانان مناطق مختلف ترجیح دهند بیشترین كشت و زرع خود را در فصل خزان انجام دهند.

بناً دهقانان كشور آخرین تلاش خود را به خرج می دهند و دار و ندار خود را در موسم خزان می كارند تا اگر حاصل خوبی در تابستان به دست آورند.

نورمحمد یك تن از دهقانان در ولایت تخار در این مورد می گوید، "زندگی ما دهقانان للمی كار، بسته به كشت تیرماهیست، اگه ما نتانیم ده ای وقت سال چیزی بكاریم، از حاصل كشت بهاری خود امید زیادی نداریم، به خاطری كه اگه ده بهار باران كم شود مصرف تخم و زحمت ما برباد می شود."

اما كشت خزانی وقتی صورت می گیرد كه زمین مرطوب باشد و رطوبت زمین های للمی تنها در صورت بارندگی های خزانی ممكن است.

غلام سخی دهقان ولسوالی علی آباد كندز در پاسخ خبرنگار كلید در مورد اینكه آیا می توان بدون مرطوب بودن زمین در آن كشت كرد؟ چنین گفت: "نخیر، زیرا تا زمین نمدار نباشد، قلبه كردن آسان نیست و دیگر اینكه اگر زمین نم نداشته باشه، غله سبز نمی كند."

با هر دهقانی كه در شمال كشور مقابل شوید و از او در مورد وضعیت سال روان برای كشت و زراعت بپرسید، با توضیح كه می دهد نگرانی اورا می توان درك نمود. اكثریت این دهقانان می گویند، اگر وضع بدین منوال به پیش رود، مردم در دهات بسیار پریشان خواهند شد.

لعل محمد دهقان دیگری در ولسوالی بنگی ولایت تخار در این مورد می گوید: "مه زمین آبی ندارم و كل امید مه به همی كمتر زمینیست كه ده للمی دارم، اما تا به حالی یكدانه غله هم نه پاشیدیم، چشم و امید خوده اول به خداوند و دوم به آسمان دوختیم، ای وضعیته كه می بینم بسیار پریشان هستم، مثل مه همگی پریشان هستند."


نگرانی دهقانان و مالداران كشوردر حالی صورت می گیرد که آنان از یك طرف از گرانی مواد سوخت و سایر مواد مصرفی اولیه شكایت داشته، از جانب دیگر آفات طبیعی و خشكسالی را دشمن خود و مواشی شان به حساب می آورند.اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر