Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ضرورت مصئونیت سرمایه گذاری

تهيه شده توسط بهنام فردیس
يكشنبه 12 جدي 1389 ساعت 10:55

ضرورت مصئونیت سرمایه گذاری

مصؤنیت سرمایه گذاری و تهیهء بستر مناسب برای جذب آن، از مؤلفه های رشد و ترقی تولیدات داخلی و ایجاد سرمایه گذاری های بیشتر در كشور می باشد.

با گذشت 9 سال از روی كار آمدن نظام اقتصاد بازار در كشور، هنوز هم سرمایه گذاران و متشبثان با مشكلات عدیده ای فراروی سرمایه گذاری روبرو هستند. كمبود برق، آب، وسایل حمل و نقل، موجودیت فساد اداری، مغلق بودن قوانین مالیاتی و تجارتی، مشكلات امنیتی و گمركی از عمده موانع موجود فرا روی سرمایه گذاری ها در افغانستان به خصوص در ولایت هرات عنوان شده است.

ولایت هرات به عنوان قطب صنعتی كشور از ولایت های بوده كه در جریان چند سال گذشته، شمار زیادی از تاجران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این ولایت به ایجاد سرمایه گذاری پرداخته اند.

حاجی توریالی غوثی یكتن از تاجران ملی در این ولایت می گوید: "ناامنی های اخیر و عدم حمایت دولت باعث شده تا برخی از تاجران از سرمایه گذاری دست بكشند."

اما در عین حال مسئولان امنیتی از بهبود وضعیت امنیتی سخن گفته و اظهار می دارند که مشکلات امنیتی تا حد زیاد مرفوع شده و امید تاجران داخلی و خارجی را برای سرمایه گذاری های گسترده در این شهرک بیشتر نموده است.

سمونوال نورخان نیكزاد، سخنگوی قومندانی امنیهء ولایت هرات می گوید: "پولیس هرات تلاش نموده تا امنیت تاجران هرات و نیز شهرك صنعتی را تأمین نماید."

وی می افزاید در حال حاضر سرمایه گذاران در این ولایت به ایجاد سرمایه گذاری های بیشتر رو آورده اند.

با آنکه تاجران و مسئولان فابریکه های صنعتی، بارها خواستار کاهش نرخ آب و برق، ایجاد سیستم های امنیتی ثابت و سیار در این شهرک و جلوگیری از تورید اجناس مشابه تولیدات داخلی گردیده اند، ولی تا کنون مسئولان کشور هیچگونه اقدام عملی در این زمینه نه نموده اند.

حامد خادم، رئیس اتحادیهء صنعتكاران ولایت هرات می گوید، با آنكه وزارت تجارت ظرف چند سال گذشته تلاش كرده تا زمینهء بهتر را برای متشبثین فراهم نماید، اما ارزیابی های بانك جهانی نشان می دهد كه این تلاش ها ناچیز بوده است.

بنابر گزارش بانك جهانی در قسمت مصئونیت های سرمایه گذاری، افغانستان جایگاه آخر را در بین 183 كشور از آن خود كرده است.

درعین حال انوارالحق احدی، وزیر تجارت و صنایع كشور گفته است كه آنان برای حل مشكلات فرا راه رشد تجارت در افغانستان به كمك و همكاری جامعهء جهانی نیاز دارند.

قابل ذکر است که سال گذشته قرار بود تاجران کشور پولند با ایجاد 21 فابریکهء صنعتی و مورد نیاز مردم، گام بزرگی را در راستای سرمایه گذاری در شهرک صنعتی هرات برداشته و با سرمایه گذاری بیشتر از 100 ملیون دالر، اقدام به تأسیس فابریکات، وسایل زراعت و مالداری، تولید و استخراج تیل وغیره نمایند که این امر تا کنون امکان پذیر نگردیده است.

این درحالیست كه برخی از تاجران می گویند، سرمایه گذاری و رشد تولیدات داخلی در این ولایت به خاطرعدم مصئونیت در بخش سرمایه گذاری و حمایت دولت ظرف چند سال اخیر قناعت بخش نبوده است.

این سرمایه گذاران می گویند، دولت تا به حال هیچگونه حمایت واقعی در راستای سرمایه گذاری و تأمین امنیت آنان انجام نداده و این بی توجهی باعث شده تا تولیدات داخلی به ركود مواجه گردد.

به باور قربان حق جو، رئیس عامل اتاق تجارت و صنایع، عدم ثبات لازم در اجراات دولت در كنار دیگر مشكلات موجود، سبب شده سرمایه گذاری در افغانستان از مصئونیت كمی برخوردار باشند.

وی همچنان افزود که عدم مصئونیت سرمایه گذاری سبب شده تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی علاقه كمتری به سرمایه گذاری در افغانستان گرفته و میزان سرمایه گذاری ها در كشور پایین باشد.

به گفتهء مقام های ادارهء حمایت از سرمایه گذاری (آیسا) در سال های اخیر اضافه تر از 5 ملیارد دالر از سوی سكتورهای خصوصی داخلی و خارجی در افغانستان سرمایه گذاری شده است.

قرار معلومات ادارهء آیسا، سرمایه گذارى های یاد شده در زمینه هاى مختلف، از طرف ٤٠٠٠ شرکت راجستر شده که ١٥ در صد آن خارجى اند، صورت گرفته است.

با این هم، سرمایه گذاران بر این باور اند كه اگر زمینه های لازم برای سرمایه گذاری در كشور فراهم می شد، سرمایه گذاری در كشور ارقام بیشتری را به خود اختصاص می داد.

در عین حال، كارشناسان اقتصادی بر این باور اند سرمایه گذاری هایی كه در این سال ها انجام یافته، بیشتر شامل سرمایه گذاری هایی كوتاه مدت بوده و در سكتورهای زراعت و صنعت كه نقش مهم در انكشاف اقتصادی كشور دارند، سرمایه گذاری های چندانی انجام نگرفته است.

به باور حمیدالله فاروقی، استاد اقتصاد پوهنتون كابل "سرمایه گذاری های عمیق و با وسعت زیاد كه بتواند كار مستمر و دایمی را ایجاد كند، انجام نگرفته و برای انكشاف هر چه بیشتر اقتصاد كشور، دولت باید زمینه را برای سرمایه گذاری های زیر بنایی فراهم كند."

به گفتهء این استاد اقتصاد، افغانستان، ظرفیت های بالقوه ای را برای سرمایه گذاری دارد، ولی این ظرفیت های بالقوه زمانی بالفعل می شوند كه محیط مناسب سرمایه گذاری در كشور فراهم شود.

آقای فاروقی، عدم موجودیت قوانین تسهیل كننده سرمایه گذاری، كمبود زیر بناها، سرك، آب، اوضاع بد امنیتی، كمبود نیروی كار مسلكی، فساد اداری و بروكراسی در ادارات دولتی را از موانع عمده فرا روی انكشاف سرمایه گذاری ها در كشور نام برد.

از سوی دیگر با وجودیكه اقداماتی از سوی دولت برای حل مشكلات سرمایه گذاران انجام گرفته، ولی رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع بر این باور است که هنوز هم در قوانین و طرزالعمل های ادارات دولتی، نواقص زیادی وجود دارد. پیچیدگی و دست و پاگیر بودن قوانین تجارتی و مالیاتی در كنار فساد و بروكراسی موجود در ادارات دولتی، دست به دست هم داده و مشكلات عدیده ای را برای تاجران و سرمایه گذاران خلق كرده است.

آقای حق جو علاوه می کند "ادارات دولتی امروز یك برنامه را تعیین و تنظیم می كنند و فردا برخلاف برنامه، تصمیمی دیگری می گیرند."

به گفته وی، "تغییرات در پالیسی و اجراات ادارات دولتی در كنار دید و برخورد چند گانه ای كه این ادارات نسبت به پالیسی های اقتصادی كشور دارند به دلسردی سرمایه گذاران منتهی شده است."

رئیس هیئت عامل اتاق تجارت صنایع می افزاید كه بر اساس قانون اساسی، دولت وظیفه فراهم آوری زمینه برای سرمایه گذاری ها را به عهده دارد، ولی ارگان های دولتی، در عمل این چنین رفتار نكرده اند.

آقای حق جو به سؤ استفادهء مقام های دولتی از صلاحیت های خود در شریك شدن در سرمایه گذاری ها اشاره كرد و گفت: "فساد اداری به حدی است كه مسئولان دولتی در سرمایه گذاری هایی كه انجام می گیرد می خواهند با استفاده از مقام و امكانات دولتی خود سهمی را بدون پرداخت پول و سرمایه بگیرند."

او می گوید با وجود چنین مشكلاتی نباید امید به سرمایه گذاری های بیشتر را داشت.

با این حال، آقای فاروقی، ایجاد یك ارادهء سیاسی قوی در حمایت از سرمایه گذاری ها، هماهنگی ادارات دولتی با سكتور خصوصی و سازمان های بین المللی در ایجاد زمینهء مناسب برای سرمایه گذاری، مبارزه با فساد اداری، ایجاد فضای امن برای فعالیت سرمایه گذاران، روی دست گرفتن سیاست های حمایوی مالی و تأمین زیر بناهای اساسی مورد نیاز برای سرمایه گذاری را از اقدمات مؤثر برای تضمین مصئونیت سرمایه گذاری ها در كشور نام برد.

میر محمد یعقوب مشعوف، مشاور اتحادیهء صنعتكاران شهرك صنعتی هرات معتقد است كه استفاده از تولیدات داخلی و تأمین امنیت می تواند به رشد صنعت و ارتقای سرمایه گذاری ها در كشور و به ویژه در ولایت هرات كمك نماید و دولت نیز باید با حمایت خود، زمینهء رشد تولیدات داخلی را فراهم نماید.

وی افزود، در این اواخر وضعیت امنیتی هرات تا اندازهء بهبود یافته و امید برای ایجاد سرمایه گذاری ها بیشتر شده است.

شهرک صنعتی ولایت هرات در سال 1381 به مساحت 3850 جریب زمین تهداب گذاری شد که اکنون به قطب صنعتی افغانستان تبدیل و گفته می شود تا به حال بیشتر از یك ملیارد دالر در این شهرك سرمایه گذاری صورت گرفته است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر