Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

شکایت دهقانان از كاهش نرخ برنج

تهيه شده توسط علی آقا مزیدی
چهارشنبه 24 قوس 1389 ساعت 15:07

شکایت دهقانان از كاهش نرخ برنج

با وجود آن که حاصلات شالی (برنج) نسبت به سال گذشته در ولایت قندز افزایش یافته، اما دهقانان از نرخ پایین فروش آن در بازار شکایت دارند.

عبدالبصیر فقیری، آمر ترویج و انکشاف زراعت ولایت قندز گفت که امسال در ٨٠ هزار هکتار زمین زراعتی در این ولایت، شالی کشت گردیده که از آن در حدود ٤٠٠ هزار تُن برنج، به دست آمده است.

وی افزود که سال گذشته از همین مساحت زمین، کمتر از ٣٣٠ هزار تُن شالی به دست آمده بود. قابل یاد آوری است كه یک هکتار زمین، معادل پنج جریب و یک تُن معادل یک هزار کیلو گرام می شود.

همچنان آمر ترویج و انکشاف زراعت قندز، خاطر نشان كرد که خوب بودن آب و هوا، آموزش دهقانان از سوی ریاست زراعت و رسیدن آب کافی به زمین های كه شالی كاشته شده، از جمله عواملى مهمی بوده که باعث ازدیاد حاصلات گردیده است.

به گفته فقیری بلند رفتن حاصلات شالی، باعث رشد اقتصاد دهقانان در ولایت قندز گردیده كه از این لحاظ خرسندی های زیادی میان دهقانان وجود دارد. اما پایین آمدن نرخ برنج در وقت برداشت حاصلات آن، باعث خشم و نگرانی دهقانان می گردد.

در ولایت قندز چند نوع برنج كشت می شود كه می توان از برنج لونگی، باره و زراعتی به عنوان با كیفت ترین برنج ها نام برد. همچنان در این ولایت، ولسوالی های خان آباد، علی آباد، و امام صاحب از جمله مناطق حاصل خیز برای زراعت شالی شمرده می شود. دهقانان با وجودى که از افزایش کشت شالی در این مناطق خرسند هستند، اما می گویند که نرخ پایین آن در بازار آنان را متضرر می سازد.

محمد اكرم باشندۀ ولسوالی علی آباد که چهار جریب زمین شالی دارد، می گوید که هر سال با رسیدن فصل شالی، قیمت آن در بازار پایین آمده و این امر باعث خسارهء زیاد اقتصادی برای آنان می گردد. وی افزود: "من امسال از زمین های خود چهار تُن حاصل گرفتم، در حالی كه همین زمین در سال گذشته، سه تُن برنج حاصل داد، امسال از حاصل شالی، خوش هستیم، مگر بازار خوب ندارد و بسیار به قیمت ارزان فروخته می شود."

بسیاری این دهقانان از خریداران برنج قندز شكایت داشته و مدعی اند كه این تاجران به صورت عمدی در وقت برداشت محصول برنج، نرخ را پایین می آورند، تا بتوانند آن را با قیمت پایین خریداری كنند.

گل محمد یکتن از دهقانان ولسوالی امام صاحب می گوید، زمانی که آنان حاصل می گیرند، نرخ برنج در بازار پایین می آید، اما بعد از گذشت دو الی سه ماه، دوباره قیمت برنج بالا می رود. وی اظهار می دارد که این كار تاجران برای هرسال تكرار شده و دولت نیز در این مورد با دهقانان همکاری نمی کند، تا مانع بی انصافی تاجران گردد.

شیر دل دهقان دیگری است كه عاید اصلی آن از محصولات برنج می باشد و اظهار می دارد: "ما مردم دهقان کار هستیم، به پول قرض شالی می کاریم و موعد پول را، در وقت برداشت حاصلات برنج تعیین می كنیم، وقتى حاصل می گیریم، مجبورهستیم به خاطر ادای قرض و خرج زندگی، حاصلات خود را به فروش برسانیم که در همین وقت، برنج ارزان می باشد." وی می افزاید بعد از آن كه تمام حاصلات را تاجران از نزد دهقانان خریداری نمودند، بعد از گذشت چند ماه، دوباره نرخ ها بالا می رود.

در حال حاضر، قیمت یک سیر برنج زراعتی در بازار قندز٢٠٠ افغانی است، اما بعد از دو ماه قیمت آن تا به ٣٠٠افغانی افزایش می یابد .

فریدون یكتن از فروشندگان برنج، می گوید: "بلی در وقت كه برنج از خرمن های دهقانان به بازارمی آید، چون برنج در بازار زیاد می شود، قمیت آن پایین می آید. اما وقتی برنج وطنی در بازاركم شد دوباره نرخ ها بالا می رود.

دهقانان از دولت می خواهند تا نرخ ها را کنترول نماید، تا مفادی را كه آنان از حاصلات شالی به دست می آورند، بتوانند زندگی خود را سپری كنند.

احمد شاه یكی دیگر از دهقانان می گوید: "ما تریاك کشت نمی كنیم و می خواهیم كشت حلال داشته باشیم، ولی وقتی حاصلات زمین ما مصارف زندگی را كفایت نكند، مجبور می شویم به كشت تریاك هم رو آوریم. این دهقان انتظار زیادی از دولت دارد و می خواهد در مورد كشت برنج كه یك تولید بسیار مهم ملی است، توجهء بیشتر صورت گیرد.

بازمحمد نیز از درامد كم محصولات شالی، شكایت دارد و مدعی است كه وی از جملهء افراد مسلکی در كشت شالی است و حاصلات زیادی را نیز از این بابت به دست می آورد، ولی از آنجایی كه نرخ آن در بازار پایین است، نمی تواند احتیاج زندگی شان را پوره كند.

آمر ترویج و انکشاف زراعت قندز، ضمن تأیید حرف های دهقانان، می گوید که حتى بسیاری دهقانان از زمین های شان تنها عوایدى را به دست می آورند که در مزرعه خود مصرف نموده اند. به گفتۀ وی در این مورد باید وزارت زراعت با ارگان های دیگر تصمیم بگیرند تا نرخ ها در همه حال ثابت مانده و سبب رشد اقتصاد دهقانان گردد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر