Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بیچارگی دهقانان شمال از سودخوری

تهيه شده توسط وحید احمد
شنبه 06 قوس 1389 ساعت 13:43

بیچارگی دهقانان شمال از سودخوری

در ولایت های شمال شرقی کشور در حدود 85 در صد مردم، زراعت پیشه اند. تعداد زیاد باشندگان ولایت های مذکور یا زمین شخصی دارند و یا هم زمین های دیگران را در بدل مزد کشت کرده، ازهمین راه امرار معیشت می کنند.

باران های بی موقع در فصل بهار و سرا زیر شدن سیلاب ها در جریان سال روان، حاصلات آنان را به شدت متأثر ساخته و در برخی موارد از اثر سیلاب ها تخریب و برخی هم از اثر باران های متداوم از نمو باز مانده و به کلی نابود شده اند.

مردم محل می گویند که حاصلات شان در برخی از محلات؛ کمتر از اندازۀ تخم بزری شان بوده است. محمد نسیم یکی از دهقانان ساحهء چهار درهء ولایت کندز می گوید: "من بیست جریب زمین را کشت می نمایم و همه ساله از این زمین تا 2500 سیر گندم حاصل به دست می آوردم، اما امسال از همین زمین تنها 300 سیر گندم حاصل گرفتم."

همانند محمد نسیم ده ها و صد ها دهقان دیگر نیز در این ولایت ها مشکل مشابه دارند و از یگانه منبع عایداتی شان بی نصیب شده اند.

درعین حال طی ماه های اخیر خبر های زیادی از گسترش ناامنی ها در شمال، از رسانه های گوناگون داخلی و خارجی به نشر می رسد.

همزمان با این خبر های داغ و سلسله وار از عملیات گسترده نیروهای مشترک داخلی و خارجی به نام "توحید یک" در ولایت های بغلان و کندز نیز سرخط خبرهای رسانه ها را تشکیل می دهد.

این عملیات مکرر که چندین بار اجرا شده و هم چنان از سوی دیگر تبادله آتش سلاح های ثقیل میان مخالفان مسلح دولت و نیروهای دولتی به صورت دوامدار، سبب شد تا مردم برای زنده ماندن، چندین بار همه هست و بود شان را ترک کرده و به شهرها مهاجر شوند.

در پی این رویداد ها، کرایهء منازل در شهرها چند برابر افزایش یافته و حتی در برخی محل ها، دریافت منزل کرایی نا ممکن شده است.

محمد علی یکی از دهقانان ولایت بغلان می گوید که در شش ماه گذشته، دست کم ده بار به شهر کوچ کرده است: "چند مراتبه به اثرعملیات، سرکنده و پای کنده، به شهر (بغلان مرکزی) و چند دفعه دیگر هم که آوازه شد، باز همان طور سرگردان و در به در شدیم که با هر بار مهاجرت، بیست هزارافغانی  مصرف ما می شود."

وی یاد آور شد که در همین جریان یک مراتبه، مدتی یک ماه در شهر ماندیم، تمام پول هایم خلاص شد و از مردم قرض دار هم شدیم، حاصل زمین ما هم چیزی نشد که قرض ها را خلاص کنیم، همه اش در مصارف کرایه خانه، خوراک و دوا خرج شد."

یا این حال مردم محل مدعی اند که با وجود عملیات های مکرر، هنوز هم برخی از مناطق در ولسوالی های بغلان مرکزی، دهنه غوری در ولایت بغلان و شماری از ولسوالی ها در ولایت کندز، زیر ادارهء طالبان بوده و نتیجه این عملیات ها به جز از ضرر رساندن به مردم، سود دیگری به جا نگذاشته است.

مورد  دیگری که مردم را متضرر و حتی به فروش زمین های شان مجبور ساخته است، پرداخت هزینه های سود خوران است. دربغلان و کندز به خصوص در ساحات اطراف، سود خوری به شیوهء جدید رایج شده است؛ اگر دهقانی از سرمایه داری مبلغ 50 هزار افغانی قرض گیرد، باید سالانه مقدار دو صد سیر برنج محصول زمینش را برای صاحب پول به گونهء مفاد دهد.

همچنان اگر دهقانی نیازمند می خواهد قرض بگیرد، تا زمان به دست آوردن محصول زمینش که کمتر از شش ماه را در بر می گیرد، باید سه برابر قیمت حاضر غله از سودخوران را به قرض خریداری کرده و به نرخ روز به فروش برساند.

محمد زمان کسی که مجبور شده است چهار جریب زمینش را بفروشد می گوید: "در همین عملیات ها مجبور شدم که پول به سود گیرم. از سابق هم قرضدارش بودم، حالی که حاصلات هم نیست، او آدم پول خوده خواسته، مه مجبور هستم که زمین خوده بفروشم. حاصلات ما هم هیچ نبود حتی همو تخم را هم پوره نکرد، طالبان هم دو برابر عشر گرفتند. حالی هیچ چاره ای به جز از این که زمین را بفروشم، ندارم."

او همچنان افزود که زمینش در ساحهء نا امن واقع است و خریدارها به ندرت حاضر می شوند تا زمینش را بخرند.

دهقانان در ولایت های شمالی در حالی با حالت رقت بار به سر می برند که سالانه ملیون ها دالر به نام بدیل کشت مواد مخدر در افغانستان از کشور های کمک کننده سرازیر می شود.

درین جا سوال های متعددی به ذهن انسان خطور می کند، یکی از این سوال ها این است که پول های کمک شده برای بدیل معیشت به جیب کی می ریزد؟ و سوال دیگر هم این که اگر یکی از مسؤلان دولتی در موقف یکی از این دهقانان قرار گیرند، برای بیرون شدن از این حالت آیا از هر راه ممکن خواه همکاری با مخالفان مسلح دولت و یا هم کشت کوکنار باشد،‌ استفاده نخواهند کرد؟

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر