Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تلاش برای معیاری‌سازی واردات

تهيه شده توسط فرخ لقاء سلطانی
يكشنبه 02 عقرب 1389 ساعت 11:27

تلاش برای معیاری‌سازی واردات

مسئولان اداره مستقل ملي نورم و استندرد مي‌گويند: به زودي يك شوراي 10 نفری غرض ایجاد هماهنگی بیشتر میان این اداره و نهاد‌های دولتی و تطبیق هر چه بیشتر نورم و استندرد در کشور تحت رياست محمد كريم خليلي، معاون دوم رئیس جمهور ايجاد مي‌شود.

پوپل زي پوپل، رئيس عمومي اداره مستقل ملي نورم و استندرد مي‌گويد: با ايجاد اين شورا هماهنگي و ارتباطات ميان ادارات دولتي و اداره نورم و استندرد گسترش مي‌يابد.

آقاي پوپل زي اضافه كرد: اين اداره موفق شده تا 7 استندرد را در صنعت نساجي، مواد سوختي و پروسس كشمش وضع نمايد.

با اين حال، ذبيح احسان، رئيس پروسس ملي تك‌دانه، ايجاد استندرد برای توليدات داخلي را يك گام نيك می‌داند.

انوار الحق احدي، وزير تجارت و صنايع كه در اين نشست حضور داشت، نبود استندرد در كشور را يك چالش عمده عنوان نموده و افزود: حيات مردم از عدم توجه به نورم و استندرد‌ها در خطر است.

وي همچنان اضافه كرد: عدم تطبیق نورم و استندرد روی کالا‌های وارداتي از ديگر كشورها باعث شده تا سكتور خصوصي، اموال بي‌كيفيت را به افغانستان وارد کنند.

در حالي كه ايجاد استندرد، تطبيق و نظارت از كاركرد استندرد‌هاي وضع شده از وظايف اين اداره مي باشد، اما به گفته آگاهان امور، اين اداره تا حال نتوانسته در ايجاد استندرد‌ها موفق باشد.

شماري از كارشناسان امور فعاليت اداره مستقل نورم و استندرد ملي را به دليل موجوديت فساد در اين اداره، رضايت‌بخش نمي‌دانند.

در حالي از موجوديت فساد در اين اداره سخن به ميان مي‌آيد كه شمار زيادي از پروژه‌هاي انكشافي چون بازسازي سرك‌ها و ساختِ بند‌ها در كشور به دليل عدم نظارت روی كيفيت مواد استفاده شده درآن، قبل از تكميل كار از بين مي روند.

از سويي هم چندي قبل يك شركت نفتي خصوصي نيز از كاركرد اداره استندرد انتقاد كرده و ادعا نمود كه به دليل عملكرد نادرست اين اداره که تیل واردشدهٔ این شرکت را بی‌كيفيت خوانده بود، يك مليون دالر زيان نموده است. گفتني است اين اداره تا حال 6 استندرد برای مواد غذايي و 3 استندرد برای مواد نفتي را به تصويب رسانده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر