Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

از رکود فابریکه نساجی پلخمری جلوگیری شود

تهيه شده توسط فایز
شنبه 03 ميزان 1389 ساعت 15:08

از رکود فابریکه نساجی پلخمری جلوگیری شود

پلخمری، مرکز ولایت بغلان یکی از شهر های های کوچک اما صنعتی افغانستان بوده که موجودیت تاسیسات متعددی مانند فابریکه سمنت غوری، نساجی پلخمری، معدن ذغال سنگ کرکر، سیلو، بند برق اول و دوم به آن اهمیت خاصی بخشیده است.

فابریکه نساجی پلخمری که از جمله اولين فابریکه های تولیدی افغانستان محسوب می شود،  در سال 1315 تأسیس شد.

کار ساختمانی و نصب ماشین آلات این دستگاه شش سال را در برگرفت. در سال 1321 به تولید آغاز کرد. این فابریکه تا سال 1335، 550 پایه ماشین بافت و سی هزار دوک نختابی داشت، ظرفیت سالانه فابریکه نساجی پلخمری به طور متوسط به چهارده ملیون رخت نخی و یکصدو بیست هزار گده نخ میرسید. در این فابریکه 2634 نفر کارگر داخلی و هفت تن کارگر خارجی مصروف کار تولید، تنظیم و اداره فعالیت های تولیدی بودند.

تحولات سه دهه ی اخیر همان طوریکه بالای سایر بخش های تولیدی کشور اثرات زیانباری گذاشت و بسیاری از این تاسیسات در مناطق مختلف از جمله مرکز کشور یا کاملاً از بین رفته و یا هم در وضع بد تولیدی قرار گرفتند، بالاي فابريكه نساجي پلخمري نيز تاثير منفي گذاشت.

فابریکه‌ی نساجی پلخمری با آنکه در این جریان کاملاً متوقف نگردید، اما وضع خوبی هم ندارد و اگر بازنگری اساسی در مورد آن صورت نگیرد، به گفته مسوولین آن از بی توجهی دولت رو به رکود نهاده است و احتمال توقف آن نیز دیده می شود.

رادیو آزادی درین مورد گزارش میدهد: " این جا همه کس چه مسوولین و چه کارگران از سقوط احتمالی فابریکه ای که تا سال های پیش با داشتن نزدیک به چهار هزار کارگر تولیدات بیش از یکصد هزار متر تکه در روز را داشت و اکنون به 600 متر و 500 کارگر رسیده است، سخن می گویند."

در گزارش از قول عبدالقادر رییس این فابریکه علاوه می شده ا ست "سال های پیش که وزارت های دفاع، داخله، صحت عامه و امنیت ملی از منسوجات فابریکه نساجی استفاده می کردند، همه چیز خوب بود، ولی بعد از آن که علاقه به تولیدات وطن کمرنگ شد، وضع این یگانه دستگاه تکه بافی در افغانستان هم دیگرگون شد."

به گفته مسوولین این فابریکه ی پارچه بافی"از این که تولیدات دستگاه نساجی نخ خالص بود و کیفیت بالا داشت، خریداران زیاد حتی از کشورهای خارج داشت و به پیمانهء وسیع به بیرون از کشور صادر می شد."

گزارش می افزاید: "انجنیر عبدالقدیر حمیدی رییس عامل فابریکه ی نساجی نیز بر این نکته تاکید دارد که کم توجهی دولت در حمایت از این فابریکه باعث رکود آن شده است."

وی در ادامه گفته است:" مسوولان نساجی افغان پلخمری آغاز تیره روزی این فابریکه را از سالیانی می دانند که تکه‌ی به ظاهر مرغوب کشورهای همسایه، سیل آسا به این جا سرازیر شده و همه به خصوص وزارت خانه های قراردادی این دستگاه را به دنبال خود کشاند."

انجنیر غلام قادر رییس دستگاه نساجی افغان پلخمری در مصاحبه‌ خویش گفته است:" مشکل، مشکل اقتصادی و نبود دارایی فزیکی است. در این دستگاه 530 نفر معاش می گیرند و اجرا کردن این همه معاش کار مشکل است. ما کدام عواید دیگر نداریم. معاش کارگران را از عواید برق و دکان های مربوط به نساجی می پردازیم و چون پول نداریم که پخته بخریم به همین پول ناچیز به اصطلاح روز می گذرانیم."

وی در مورد عواقب ادامه این وضع گفته است که" آهسته آهسته همین دستگاه که سابقه‌ی70 ساله دارد سقوط می کند. تمام 530 نفر کارگر، همه بیکار می مانند و بیکاری باز هم سبب مشکلات برای دولت خواهد شد. اگر دولت می خواهد از سقوط فابریکه و بیکار شدن کارگران جلو گیری کند، بار دیگر در تمویل این دستگاه باید توجه نماید."

مشکلی که در کشور وجود داشته و طی سالهای اخیر بیشتر تاسیسات دولتی را تحت فشار قرار داده، بی برنامه گی دولت  در قبال همچو تاسيسات و دستگاه های تولیدی مي باشد، كه نتوانسته راه بيرون رفت از بحران ورشكستگي اينگونه فابريكه هاي توليدي را پيدا كند. نبايد يك چنين فابريكه هايي كه سطح توليدات شان در چند سال اخیر پايين آمده و عايد شان برعلاوه‌ی اينكه مخارج شانرا اكتفا نمي كنند بل از مدرك ساير عوايد، مزد كارگران خود را بپردازد، به حال خود رها شوند.

به باور کارشناسان دولت مي تواند بابرنامه ريزي و پاليسي دقيق، سرمايه گذاري اندك، تهيه‌ی مواد خام، بازاريابي و سهولت هاي ديگر اين چنين فابريكه ها را از سراشيبی سقوط نجات داده، برعلاوه اينكه جمع كثيري را از بي سرنوشتي و بيكاري نجات ميدهند، بلكه گام بزرگي را بسوي خود كفايي توليدي برداشته و مردم را از وابستگي به اموال بي كيفيت خارجي به خصوص پاکستانی رهايي دهد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

  • شنبه 07 اسد 1391 ساعت 04:10 | مدیر صاحب عبدالصبور اعتمادی مد
    به اثر گذشت زمان دروازه های بند برق نساجی از بین رقته که یکی آن چند قبل سقوط کرد. توسط دراوازه استناهی مسدود گردید. اگر در حصه ترمیم آن توجه نگردد. امکان سقوط آن میرود و سقوط بند اول سبب سقوط بند دوم نیز میگردد. بخاطریکه آب بند دوم از ذخیره بند اول استفاده میشود. و از سقوط بند برق اول شهر زیبای پلخمری به تاریکی مبدل میگردد و نا گفته نماند چند صد جریب زمین زراعتی وبسوالی دهنه غوری نا مزرو میگزدد.

نوشتن نظر