Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

صنعت كاشی هرات احیا می گردد

تهيه شده توسط کلید
شنبه 22 عقرب 1389 ساعت 10:40

صنعت كاشی هرات احیا می گردد مسؤلان آمریت حفظ آبدات تاریخی هرات ازهمكاری تیم  "پی آر تی" کشور ایتالیا در راستای احیای مجدد صنعت كاشی سازی هرات خبر می دهند.

صنعت کاشی سازی در ولایت هرات 500 تا 600 سال پیشینهء تاریخی داشته که این صنعت در دوره های مختلف، فراز و نشیب های زیادی را پیموده و اكنون نیز از وضعیت نامناسبی بر خوردار است.

صنعت کاشی سازی آمریت آبدات تاریخی هرات شامل دو بخش یعنی کاشی پزی و کاشی تراشی بوده که در حال حاضر، توسط 20 تن به پیش برده می شود. افرادی که در بخش کاشی پزی مصروف کار می باشند، مواد خام چون گل و رنگ را به خشت کاشی تبدیل نموده و سپس جهت تزئین به کارخانه یا دستگاه کاشی سازی می فرستند.

صنعت كاشی سازی هرات در دورهء تیموریان نیز از شهرت خاصی برخوردار بوده كه در همان زمان به صورت حرفوی گشترش یافت. بیشتر بناهای تاریخی هرات از جمله مسجد جامع بزرگ این شهر با کاشی های همین کارگاه های کاشی سازی تزئین شده است .

مسؤلان آمریت آبدات تاریخی هرات به این  باور اند که بخش کاشی سازی این آمریت، تأمین کنندهء کاشی های می باشند که در اثر عوامل طبیعی در اکثر آبدات تاریخی فرو ریخته و از بین رفته اند.

ایام الدین اجمل؛ آمر آبدات تاریخی هرات اظهار می دارد که در این اواخر،  تیم "پی آر تی" تعهد سپرده تا بخش كاشی سازی و كاشی تراشی این آمریت را كمك مالی نماید.

وی افزود، علاوه بر تیم "پی آر تی" ایتالیا مقام های محلی هرات نیز در این زمینه اعلام همكاری نموده و با دادن طرح های مؤثر این آمریت را حمایت می كنند.

آمر آبدات تاریخی با اشاره بر طرح ساخت تابلوها و لوحه های بزرگ نهادهای دولتی در بدل قیمت كه قرار است از كاشی ساخته شود، این امر را در بلند بردن عواید این آمریت مؤثر خوانده اظهار امیدواری نمود كه با كسب عواید بیشتر، بتوانند این صنعت فراموش شده را بار دیگر زنده سازند .

نرمندان این صنعت که در کار گاه کاشی سازی دولتی در مسجد جامع بزرگ هرات کار می کنند، می گویند اگر در این زمینه توجه صورت نگیرد، صنعت متذکره در آیندهء نزدیک از بین خواهد رفت  .

سید محمد؛ که 57 سال عمرش را در بخش کاشی سازی مسجد جامع بزرگ هرات سپری نموده به این باور است که عدم توجه دولت در راستای رشد هنر کاشی سازی در آمریت آبدات تاریخی هرات باعث شده است تا بیش از 60 فیصد کارمندان این بخش، نسبت نبود معاش کافی وعدم بودجه ای لازم  وظایف شان را ترک و به شغل های دیگری رو آورند. به گفتهء وی در گذشته 70 تا 80 تن روزانه در کارگاه کاشی سازی هرات کار می کردند که اکنون این رقم به20 تن کاهش یافته است .

آمر آبدات تاریخی هرات نیز با تأیید این که صنعت کاشی سازی درهرات در حال نابودی قرار دارد می گوید: "از پنج سا ل به این طرف که اعانهء مسجد جامع بزرگ هرات از سوی مسؤلان وزارت مالیهء کشور قطع شد، دامنهء مشکلات این اداره  روز تا روز بیشتر گردید که حتی منجر به از دست دادن ده ها کارگر با تجربه در بخش کاشی سازی، گردیده است .

گفته می شود در ولایت هرات حدود 800 آبدهء تاریخی شناسایی شده است که تعدادی از آن ها در آمریت آبدات تاریخی ثبت و روند راجستر، همچنان ادامه دارد.

نگرانی  مسدود شدن دستگاه صنایع دستی کاشی سازی در حالی از سوی مسؤلان و کارمندان این آمریت مطرح می گردد که گفته می شود اگر به این امر توجه نشود نه تنها زحمت 60 ساله ای تعدادی از اساتید مجربی  که در این راستا عمر شان را صرف نموده اند به هدر می رود؛ بلکه شاهد تخریب بیشتر آبدات تاریخی در سطح هرات خواهیم بود که جبران آن در کوتاه مدت غیر ممکن و محال به نظر می رسد .

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر