Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

عوامل اصلی فقر در افغانستان

تهيه شده توسط فايز
چهارشنبه 06 دلو 1389 ساعت 11:13

عوامل اصلی فقر در افغانستان

افغانستان بعد از سومالیا دومین کشور فقیر جهان خوانده شده است. فقر گسترده ای كه همیشه دامنگیر مردم افغانستان بوده، محصول عوامل مختلفی طی سال های متمادی می باشد كه ایجاب ارزیابی و تحقیق همه جانبه را می نماید.

فقر در جامعه وابسته به عوامل مختلفی می باشد، اما فقر در افغانستان را می توان عمدتاً وابسته به مشكلات ذیل دانست:

بی برنامگی دولت ها: یکی از عوامل اساسی فقر در افغانستان را در بی برنامگی دولت ها یا عدم استراتیژی دقیق و همه جانبه برای بیرون رفت از فقر می توان دانست. حاكمیت های گذشته برنامهء مهم یا گام اساسی را برای ریشه كن كردن فقر بر نداشتند که این مشكل دامنگیر دولت فعلی افغانستان نیز می باشد. عدم برنامه ریزی دقیق برای شکوفایی اقتصاد دهات كه حدود 70 درصد جمعیت كل كشور را می سازد، می تواند به حیث عامل مهم فقر شناخته شود.

بیكاری: بیكاری به حیث یكی از عوامل اصلی فقر در سطح كشور به خصوص دهات افغانستان دانسته می شود. موجودیت بیش از 4 ملیون جوان بیكار، خود می تواند بیانگر این واقعیت تلخ محسوب شود.

جنگ ها: سه دهه جنگ در کشور، باعث از بین رفتن تمامی زیربناهای اقتصادی و بیجا شدن صدها هزار نفر در داخل کشور گردیده و روند عادی زندگی مردم را مختل ساخته است.

خشك سالی و آفات طبیعی: آفات طبیعی مانند سرازیر شدن سیلاب ها، امراض نباتی، هجوم ملخ ها و خشك سالی ها، برای كشوری مانند افغانستان كه تدارك چندانی برای رسیدگی به اینگونه حوادث و آفات وجود ندارد، می تواند فقر را گسترش دهد، زیرا باعث از بین رفتن منابع غذایی شده و سبب می گردد تا مردم به قلت مواد غذایی و سایر مشكلات مواجه گردند. پس دولت باید تدارک کافی را با همکاری جامعهء بین المللی در دست گیرد تا بتواند آن را به حد اقل کاهش دهد.

بیسوادی: یکی دیگر از عوامل ایجاد فقر در جامعه، بیسوادی است. موجودیت بیش از 65 درصد بیسواد كه اكثریت شان در دهات زندگی می كنند، می تواند در امر گسترش فقر نقش مهمی را ایفا كند. همین اکنون در حدود شش ملیون کودک از رفتن به مکتب محروم هستند و بیش از یک ملیون و دوصد هزار کودک دیگر به تکدی و کارهای شاقه مصروف می باشند.

عدم كنترول نفوس: عدم کنترول نفوس در درون خانواده‌ها از عوامل دیگر فقر در افغانستان شناخته شده است. كثرت فرزندان در خانواده هایی كه در آن هیچگونه زمینه‌ء برای تعلیم، صحت، غذا و سایر نیازمندی های آن وجود نداشته باشد، می تواند خانواده ها را در فقر بیشتر فرو برند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (14)

<< ابتدا < قبلی 1 2 بعدی > انتها >>

 • يكشنبه 22 سرطان 1393 ساعت 03:14 | محمد جاوید رمضانی ، پنج شنبه
  جهان سپاس از کلید گروپ ، تمام زحمات شما قابل قدر است اما به نظر بنده همین فاجعه کلان " فقر" در کشور ما افغانستان تا زمانی دامنگیرما است که دولت نتواند برنامه ریزی ها و استراتیژی های عقلایی " تخصص گرایی و منفک کردن آن عده اشخاص که در فساد اداری مهارت پیدا کردند " را برای بیرون رفت از این همه مشکلات روی دست بگیرد کار ساز نخواهد بود .
 • شنبه 23 حمل 1393 ساعت 03:43 | جانعلی سعادت
  با تشکر فراوان ازکلید گروپ ، زحمات تمام دست اندرکاران کلید گروپ برای من قابل قدراست ،ازتمام روزنامه نگاران وفعالین که دراین گروپ کارمیکنند تشکر میکنم وبرای همه تان آروزی موفقیت بیشتر را خواهانم با تشکر جانعلی سعادت
 • يكشنبه 22 جدي 1392 ساعت 02:37 | رضا راسخ
  به نظر من تا زمان که روی زیر بنا های افغانستان که عبارت از گاز، نفت، برق وآب است کار های بنیادی صورت نگیرید اقتصاد افغانستان به هیچ وجه رشد نمیکند. زمانیکه افغانستان ذخایر مواد های فوق را استخراج و به بهربرداری سپرد اقتصاد کشور ما به کمک خداوند رشد چشم گیر خواهد داشت.
 • چهارشنبه 27 سنبله 1392 ساعت 03:39 | جویا امینی
  به نظر من برعلاوه موضوعاتی که تذکر داده اید، فساد اداری نیز از جمله عمده ترین عوالی است که باعث ایجاد فقر در افغانستان سده است. چون در کشوری که فساد وجود داشته باشد برای افراد متخصص و متعهد کمتر زمینه کار فراهم می گردد.
 • شنبه 16 سنبله 1392 ساعت 04:14 | علی
  افغان یعنی ناله و زاری وغم و...کشوری که از روز ازل برپایه کمک انگلیس بنیان شده وهیچ سرمایه انسانی و بازرگانی و بهداشتی و کانی نداره انتظار دارین جز این بشه؟؟

نوشتن نظر