Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

میزان صادرات و واردات، نشانهٔ چرخش سالم بازار آزاد

تهيه شده توسط ظاهر عادلی
شنبه 04 جدي 1389 ساعت 13:59

میزان صادرات و واردات، نشانهٔ چرخش سالم بازار آزاد

 

اگر دولت به حمایت و همکاری تاجران ولایت‌های شمالی نپردازد، آنان دلسرد شده و تجارت را رها خواهند نمود.

نبود هویت تجارتی، به بازار سیاه افتادن ویزه و مشکلات ترانسپورتی و گمرکی از جملهء موانع بر سر راه آنان می‌باشد.

با آن که ولایت بلخ و سایر ولایت‌های شمالی در سال‌های اخیر، بستر خوبی برای تجارت و سرمایه گذاری بوده و تاجران و متشبثین خصوصی فعالیت‌های زیادی داشته اند، ولی با آن هم با مشکلات زیادی مواجه می‌باشند.

احمد طارق یکی از تاجران در ولایت‌های شمال کشور می‌گوید که اموال آنان در بندر کراچی برای مدت دو الی سه ماه توقف داده می‌شود و بارها چنین اتفاق افتاده، زمانی اجناس آنان به بازار می‌رسد، فصل فروش آن گذشته می‌باشد. وی همچنان از قوانین سختگیرانه در پاکستان شاکی بوده می‌افزاید، اموال تجارتی ما توسط عراده جات پاکستانی انتقال می‌یابد که تعداد این عراده جات کافی نبوده و تا نوبت بارگیری، زمان زیادی سپری می‌شود و مقام‌های پاکستانی به عراده جات افغان‌ها اجازۀ بارگیری را نمی دهند. نامبرده از دولت می‌خواهد تا در قسمت حل این مشکل، اقدام جدی نماید.

وی همچنان مشکل دیگر را در به دست آوردن ویزۀ دانسته می‌گوید، ویزهء بعضی از کشورها به خصوص از کشور چین که نزدیک به 80 در صد بازار وارداتی کشور را احتوا می‌نماید، در بازار سیاه تا به یک هزار دالر امریکایی به فروش می‌رسد، در حالی که قیمت اصلی آن 30 دالر می‌باشد.

وی همچنان علاوه نمود که "این دلالی توسط سربازان و کمیشن کارانی صورت می‌گیرد که با این سفارت ارتباط داشته و مبالغ هنگفتی را به جیب می‌زنند."

عبدالعزیز یکی دیگر از تاجرین در ولایت بلخ از عدم فعالیت کنسولگری کشور چین در این ولایت یاد آور شده می‌گوید که آنان به خاطر به دست آوردن ویزه، مجبور اند همیشه به کابل مراجعه نمایند.

نامبرده علاوه بر مشکل ویزه، از مشکلات در گمرک نیز یاد آور شده گفت: "محصول گمرکی بعضی از اقلام بسیار بالا بوده ومسئولان گمرک در بعضی موارد، برخورد مناسب ندارند."

سید طاهر روشن زاده، رئیس اتاق‌های تجارت در بلخ می‌گوید: "اموال تاجران افغان در مسیر راه، چندین بار خلاف قانون بازرسی می‌شود که از اثر آن بلوم (بسته بندی) آن از بین می‌رود. در حالی که با تاجران هیچ کشور دیگری چنین برخورد صورت نمی گیرد."

به باور وی، تاجران همیشه مورد سوال و انتقاد قرار می‌گیرند و با وصف آنکه آنان بارها خواسته اند تا صدای شان را به مقام‌های مرکزی برسانند، ولی کسی صدای آنان را نشنیده است.

انوارالحق احدی، وزیر تجارت و صنایع کشور در سفری که به ولایت بلخ داشت، گفت: "اکثریت اوقات فعالیت بخش خصوصی و تاجران به نفع مردم و کشور می‌باشد، زیرا اکثر کشورهای دنیا، زمانی از لحاظ اقتصادی رشد نمودند که به اقتصاد بازار آزاد رو آوردند، ولی گاهی اوقات فعالیت آنان خلاف منافع ملی نیز می‌باشد."

وی به ورود تیل‌های بی کیفیت اشاره نموده، افزود که "بعد از این در کارکرد ریاست‌های تجارت و صنایع کشور، تغییرات به وجود خواهد آمد و مسئولان محلی باید پلان کاری سالانه داشته و تمام کارکردهای شان مطابق به پلان باشد و سالانه باید برنامهء کاری آنان به وزارت گزارش داده شود."

وزیر تجارت و صنایع کشور هم چنان علاوه نمود، امنیت اولین لازمۀ رشد و سرمایه گذاری می‌باشد که خوشبختانه ولایت بلخ در این راستا در جریان سال‌های اخیر پیشتاز بوده و بستر خوبی برای سرمایه گذاری می‌باشد.

وی می‌گوید: "مشکل هویت تجارتی نیز حل خواهد شد و در آینده برای تاجران پاسپورت تجارتی تفویض خواهد گردید."

این در حالیست که تاجران ملی ولایت‌های شمالی کشور از این که در بخش صادرات اموال و امتعۀ داخلی، بازاریابی صورت نگرفته، نگران می‌باشند و بر این باورند که بازار فعلی کشور، بازار مصرفی می‌باشد.

آنان می‌گویند، اقتصاد بازار، زمانی چرخش سالم خواهد داشت که میزان صادرات و واردات کشور به حد تعادل برسد ویا اینکه با افزایش تولیدات داخلی، جلو ورود اجناس مشابه آن از خارج گرفته شود و این کار زمانی عملی خواهد شد که فابریکه‌ها و بخش‌های تولیدی کشور به فعالیت آغاز نمایند.

به باور آنان در نشست‌های ملی و بین المللی از تاجرانی که در داخل کشور فعالیت دارند دعوت نمی گردد و در عوض از کسانی که در کشورهای خارجی می‌باشند و از اوضاع تجارتی و اقتصادی کشور معلومات کمتری دارند، دعوت به عمل می‌آید که این خود باعث ایجاد فاصله بین دولت و تاجران می‌گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر