Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افزایش کشت زعفران در هرات

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 05 ميزان 1389 ساعت 09:33

افزایش کشت زعفران در هرات

 

به گفته مقامات وزارت زراعت کشور، ساحه کشت زعفران در هرات طى سال جاری با ٢٠ درصد افزایش، به بيش از ١٨٠٠ جریب (٣٦٠ هکتار) رسیده است.

با آن که کشت زعفران حدود ده سال قبل با وارد کردن پیاز (غوزه) آن از ایران، درهرات ترویج و توسعه یافت؛ اما اکنون قیمت پیاز و حاصل زعفران از نوع ایرانی بیشتر است و بازار خوبى  براى فروش دارد.

طبق این منبع، در سال جاری نه تنها شماری از دهقانان ولسوالى هاى مختلف هرات، غوزۀ زعفران  را برای کشت، خريدارى نموده اند، بلکه  تیم بازسازی ولایتی ایتالیا در این ولایت، ٦٠ تُن پیاز زعفران را برای توزیع رایگان به دهقانان نیز خریداری کرده است.

بشیراحمد احمدی، آمر ترویج زراعت هرات، می گوید: طی سال جاری حدود ٣٠٠ دهقان در هفت ولسوالی این ولایت، برای دریافت رایگان پیاز زعفران انتخاب شده اند.

وی می افزاید: در حال حاضر، قيمت هر کیلو پیاز زعفران تولید هرات، ٢٥٠ افغانی و هر کیلو پیاز ایرانی ١٥٠ افغانی می باشد.

به گفته وی، پیاز خریداری شده توسط تیم بازسازی ولایتی ایتالیا، محصول هرات بوده و توزیع آن از ابتدای سنبلۀ سال روان که موسم کشت زعفران است، آغاز شد و تا اواسط میزان ادامه خواهد داشت.

طبق معلومات ارائه شده از سوی ادارۀ زراعت هرات، اکنون کشت این گیاه ارزشمند، از این ولایت به حدود نیمی از ولایات کشور توسعه یافته است که درصورت رعایت اصول کشت، می تواند برای  شمار زیادی از دهقانان کشور به ویژه زنان قریه جات، زمینۀ کار را فراهم سازد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر