Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

هرات نیمی از گندم اصلاح شدۀ کشور را تامین می کند

تهيه شده توسط
يكشنبه 06 سرطان 1389 ساعت 08:28

 

گندم اصلاح شدۀ بذری به دلیل کیفیت خوب، بازدهی و حاصل بیشتر و همچنین همخوانی با آب و هوای مناطق مختلف کشور، نتیجۀ خوبی داده و بجای گندم سنتی ترویج داده میشود.

با این وجود همزمان با آغاز برداشت حاصل گندم در هرات، ریاست زراعت این ولایت اعلام کرد، زمینه برای تامین بیش از نیمی از گندم اصلاح شدۀ مورد نیاز کشور از طریق این ولایت وجود دارد.

بر پایۀ اطلاعات مسوولین زراعت هرات، وزارت زراعت در نظر دارد، در سال جاری، ١٨٠٠٠ تُن گندم اصلاح شده را برای توزیع در ولایات مختلف خریداری کند و برآورد می شود که بیشتر از ٩٥٠٠ تُن از این نوع گندم، در هرات به دست آید.

بشیراحمد احمدی آمر ترویج زراعت هرات؛ بارندگی خوب و مناسب بودن شرایط آب و هوا را، عامل بهبود حاصل گندم دراین ولایت عنوان کرد.

وى گفت، به همین دلیل، سطح زیر کشت گندم درهرات از ١٤٩ هزارهکتار در سال گذشته، به بیش از ١٥٢ هزار هکتاردر سال جاری، افزایش یافت که حدود نیمی از آن کشت آبی است.

به گفته احمدی؛ سطح متوسط برداشت گندم دراین ولایت، از کشتزارهای آبی٨٠٠ کیلوگرام در جریب و درکشتزارهای للمی١٨٠ کیلوگرام در هر جریب ميباشد.

با توجه به سطح متوسط حاصلات گندم آبی و للمی برآورد می شود که ٣٩٣ هزار تُن گندم که بخش عمدۀ آن گندم خوراکی است، از هرات به دست آید.

سال گذشته، اضافه از ٣١٠ هزار تن گندم در هرات برداشت شد، که بخش قابل توجه آن، بیشتر از مصرف باشنده گان این ولایت بود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر