Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

شهر بی‌سینما

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
دوشنبه 30 جوزا 1390 ساعت 16:27

شهر بی‌سینما

مزار شریف به شهر بی ‌سینما و تیاتر شهرت یافته است.

گرچه در این ولایت مدیریتی به نام "تیاتر و افغان فلم" وجود دارد؛ اما فعالیت این مدیریت به مثابه هیچ است.

جالب است بدانید که مزار شریف جزء چهار شهر بزرگ افغانستان؛ یعنی کابل، قندهار و هرات به شمار می رود. از زاویه دیگر اگر به مزارشریف مرکز ولایت بلخ نگاه کنیم، این ولایت گنیجه ادیان باستانی و مهد تمدن و زادگاه مفاخر بزرگ کشورمان نیز به حساب می رود و... به رغم این حسناتی که دارد، امروز از پدیده "هنر هفتم" در این ولایت خبری نیست. حتی در این ولایت ساختمانی به نام سینما وجود ندارد.

از میان چهار شهر بزرگ کشور، مزار شریف تنها شهری است که سینما ندارد.

محمد انورنبیل؛ مدیرتیاتر بلخ، نداشتن سالون نمایش های عمومی سینما را در بلخ مایه سر افکندگی می داند. او با یاد آوری از شوق و علاقه جوانان بلخ به سینما با افسوس فراوان می گوید که این مدیریت ظرفیت، توانایی و امکانات لازم را ندارد تا به عطش جوانان بلخ پاسخ گوید.

وی هم چنان می افزاید که هنرمندان تیاتر دراین ولایت با مشکلات زیاد مواجه اند به دلیل نبود بست کافی در این مدیریت، شماری از جوانان علاقمند با هزینه‌های شخصی مهارت‌های تیاتر را فرا می گیرند.

گرچه  صالح محمد خلیق؛ رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ از فعالیت نسبی مدیریت تیاتر و افغان فلم در چوکات ریاست اطلاعات و فرهنگ  سخن می گوید؛ اما این یک واقعیت است که با جواز دادن به چهار موسسۀ فلمسازی و تولید چند فلم غیر معیاری، سینما شکل نمی گیرد.

از زاویه کلان اگر در سطح افغانستان نگاه کنیم، تفکر سینمایی و هنری در کشور هنوز شکل نگرفته است و در بلخ این مسئله حتی در ذهن مردم به درستی معرفی نگردیده و...

حوا نوری خانمی است که علاقه فراوان به کارهای سینمایی دارد. او بی توجهی مقامات را به سینما و تیاتر، سبب بی علاقگی باشندگان بلخ به هنرهای تصویری می داند.

او می افزاید:" من تنها زنی هستم  که سالهاست در این عرصه فعالیت می‌کنم اما تاهنوز در مدیریت تیاتر به حیث کارمند اجیر بامعاش بسیار  ناچیز فعالیت می نمایم. او ادامه می دهد با اینکه مشکلات اقتصادی زیادی دارم، ولی چون به این هنر علاقه دارم تا هنوز این مشکلات را تحمل کرده ام."

صادق سرمست زاده؛ مسئول مدیریت افغان فلم و یکی از موسسات تولید فلم در بلخ است. او اکنون مشغول تدوین چهارمین فیلم خود به نام" راه سپید " می‌باشد. این سینماگر از نبود فضا و زمینه مناسب برای فلمسازی در این ولایت شکایت دارد. سرمست زاده،  استفاده جویی افراد غیر مسلکی  از نام سینما را سبب بی اعتمادی خانواده ها نسبت به حضور فرزندان شان در پردۀ سینما و تیاتر می داند.

به باور وی، هستند کسانی که با استفاده از نام سینما اهداف شخصی ونادرست  شان را دنبال می نمایند.

سراج الدین که خود سینماگر است. او با اشاره به مسایل مالی، وسایل عصری و مجهز،  ضعف فلم نامه نویسی و... را از مشکلات اساسی سینما گران می داند. وی تصریح می کند که سینماگران با وسایل ساده و قدیمی به فلم برداری می‌پردازند درحالی که در جهان سینما، هر روز وسایل عصری در اختیار سینماگران قرار می گیرد از سویی هم اکثر فلم‌های تولیدی کاپی از فیلم‌های هالیوود وبالیوود می باشد. وی نبود فلمنامه نویسان مجرب و کارکشته را عامل این کار می داند. به باور وی در ولایت بلخ به غیر از تعداد اندکی اکثریت سینما گران غیر مسلکی بوده  واز آموزش‌های لازم سینما گری برخوردار نمی باشند.

گفتنی است، مزارشریف درگذشته  دارای بزرگترین محل نمایش موسوم به مزارننداری"بود. این محل توسط طالبان تخریب شد و اکنون این مکان  به مارکیت بزرگ‌ تجارتی  مبدل گردیده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر