Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بلبل؛ سریال ناتمام

تهيه شده توسط مرضیه احمدزی
شنبه 24 ثور 1390 ساعت 14:49

بلبل؛ سریال ناتمام

سریال "بلبل" از سریال‌های مهم و شناخته شده سینمای افغانستان است. این سریال به دلیل ماهیت طنز آمیزش مورد توجه شهروندان کشور قرار گرفت و با استقبال زیاد طیف‎های مختلف مردم رو به رو شد.

این سریال با داشتن چاشنی صحنه‎های کمیدی در حقیقت سریالی است که به جوانان و نوجوانان پیام‌های آموزنده‎ای نیزدارد. در سریال بلبل، اضرار مواد مخدر و پیامدهای آن به تصویر کشیده شده و این سریال در چهار بخش تهیه گردیده است.

نبی تنها، سینماگر کشور نقش محوری در این سریال دارد. او از نقش آفرینی اش در سریال بلبل چنین سخن می‌گوید:" سریال بلبل دربین مردم محبوبیت خاص دارد.  بسیاری از شهروندان کشور با این سریال علاقمندی دارند و از من  بار بار خواسته اند که قسمت پنجم این سریال را نیز تکمیل بسازم، اما نسبت مشکلات اقتصادی تاحال نتوانستم که  قسمت پنجم این سریال را تکمیل کنم." آقای تنها با اشاره با اهداف اجتماعی این سریال مي‌گويد:" از ویژگی‎های مهم این سریال اینست که واقعيت ها و مشكلات امروزي جامعهء ما را مطابق فرهنگ افغاني به تصوير مي‎كشد."

به گفتهء وی، موضوع اساسي اين سريال، مواد مخدر و اضرار مخدرات است كه  نه تنها مردم خود ما، بلكه تمام جهان از آن آسیب دیده اند.

وی  از اینکه بخش پنجم سریال ناتمام مانده و نتوانسته به خواسته‎های مردم پاسخ دهد متاسف است. آقای تنها با انتقاد از نهادهای فرهنگی و سینمایی کشورگفت:" به رغم در خواست های مکرر مردم مبنی بر تکمیل شدن این سریال، نهادهای فرهنگی و سینمایی کشور در ساخت این سریال با من همکاری نمی‎کنند."

نبی تنها، بیشتر در نقش های کمیدی ظاهر می‎شود، ولی درنقش‎های جدی واکشن نیزگاهی دیده می‎شود. وی بازی در نقش‌های متنوع را برای بازیگران سینما مهم تلقی نموده می‎افزاید:" هنرمند باید درهرنقش بازی کند موفقیت هنرمند این نیست که تنها دریک نقش شهرت داشته باشد، بلکه راز موفقیت یک هنر پیشه این است که هر نقش را بازی بتواند."

نبی‎تنها در بیش از 22 فلم هنري و تلويزيوني هنرنمایی نموده است. بیشتر فلم‎ها و نمایشنامه‎های او  مورد استقبال مردم قرار گرفته و این هنر پیشه سینما هواداران زیاد در کشور دارد.

او ده سال در تلویزیون ملی و همچنان در پرودکشن‎های مختلف کار نموده است.

اولين فلم او "عشق من ميهن" بود كه نبي تنها درآن، يك نقش فرعي را بازي كرد.

آقاي تنها، علاوه براينكه كارگردان خوب است، سينماگرموفق نيز مي‎باشد و در ده‎ها تياتر و نمايشنامهء هنري و ميهني، نقش‎هاي گوناگوني را ايفا كرده است.

از خصوصيات مهم فلم‎ها و نمايشنامه‎هاي آقاي تنها اين است كه او در فلم‎ها و نمايشنامه‌هايش، مشكلات اساسي جامعه مانند فقر، بیسوادی، اعتیاد، جنگ و... را به تصوير مي كشد؛ آخرين تياتر او به نام "تلاش عشق بيهوده" است كه متن آن از نمايشنامه‎هاي ویلیام شكسپير انتخاب شده است.

تنها، به ساخت فلم مستند و واقعی علاقه زیاد دارد. وی از دست آورد هایش در این باره سخن می‎گوید:" من علاوه بر سريال بلبل مصروف ساختن مستند "چرخ اول" بودم كه این مستند یک دست آورد تازه در عرصهء سينماي افغانستان است و موفقيت بزرگي براي من به حساب مياید. اين مستند در چهارمين جشنواره فلم كابل، مقام اول را كسب كرد و نخستین كسي كه  در اين فيستيوال، مقام عالي گرفت من بودم."

این سینماگر توضیح می دهد که "نام فلم "چرخ اول" يك نام جديد درعرصهء سينما است و هدف از چرخ، چرخ سينماي كشورست كه چگونه در سر زمين افغانستان ره انداخته شده است.

وي از مقام‎های مسئول مي‎خواهد كه به منظور رشد و تقویت سينمای افغانستان اقدامات لازم صورت گیرد. در مكاتب و پوهنتون‌ها مضمون سینما در نصاب درسی گنجانده شود. به باور او، تنها پوهنځى هنرهاي زيبا براي رشد سينما كافي نيست و بايد در اين عرصه گام‎های اساسی برداشته شود.

نبي تنها وضیعت سینما را خوب می‎داند، ولی می گوید آنگونه که لازم بود از طرف مسئولان به سینما توجه نشده است. او  از وزارت اطلاعات و فرهنګ خواست كه با برگزاری کورس‎های آموزشی  جوانان با استعداد را از این طريق شناسایی نموده و برای فراگیری علوم سینمایی آنان را به خارج از کشور روان کند.

نبي براي حل مشكلات سينما طرح‎ها و برنامه‎هايي دارد. وی مي‎گويد:" سينماي افغانستان، تاريخ صدساله دركشور دارد؛ اما در اين صد سال، نتوانسته طرح خاص براي رشد سينما داشته باشد به این معنی كه  سينمای ما با بحران محتوايي روبرو شده است."

نبی تنها زاده دهمزنگ كابل است و ازهنر پیشه‎های موفق سینمای افغانستان به شمار می رود.

او تا کنون ده‎ها پارچه و نمایشنامه‎هایی تمثیلی را کار نموده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (4)

  • شنبه 28 جدي 1392 ساعت 03:56 | Ramin
    سلام نبی جان من یکی از علاقمندان شما هستم من میخواهم که نمبر موبائیل شماره داشته باشم و برادر شما همرای پدر من یکجا عسکری نمودن همرای خودت در یک تولی بودن اونا میخواهد که همرای شما بیبنند آدرس شماره ندارد و من فیس بوک هم دارم درفیس بوک استم تشکر .
  • دوشنبه 04 قوس 1392 ساعت 07:54 | محمداکرم
    باعرض ادب وسلام خدمت شما. نبی جان دوست بسیار قدیمی من است اګرامکان داشته باشید نمبر تیلفون نبی جان را برایم ارسال فرماهید .ممنون شما محمد اکرم از کشور هالند.

نوشتن نظر