Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

سریال «سپر»، گامی به سوی تقویت فرهنگ ملی

تهيه شده توسط سهیلا وداع خموش
دوشنبه 10 عقرب 1389 ساعت 10:23

سریال «سپر»، گامی به سوی تقویت فرهنگ ملی

«سپر» نام  سریالی است كه در این اواخر از طرف "آواز پرودكشن" ساخته شده و در تاریخ  24 میزان سال جاری در تالار ریاست افغان فیلم با حضور ده‌ها تن از هنرمندان و فرهنگیان افغان به نمایش گذاشته شد. عارف احمدی، تهیه كنندهٔ سریال "سپر" در مصاحبهٔ اختصاصی با هفته نامهٔ مرسل گفت: "سپر، سریال پولیسی بوده و هدف از تهیه آن این است كه مطابق با فرهنگ افغانی و اسلامی ما باشد؛ زیرا كشور ما تحت تهاجم فرهنگی قرار گرفته است."

وی در رابطه با وظایف پولیس که در این سریال به نمایش گذاشته شده می‌گوید: "سریال سپر، ابزاری است برای آموزش و نقش واقعی پولیس در جامعه. زیرا در این سریال دیده می‌شود كه مردم بالای پولیس چه حقی دارند ومسئولیت پولیس در قبال مردم و جامعه اش چه است؟"

در این سریال از میان چهار صد داوطلب، فقط بیست تن از هنرپیشه‌های موفق و برجستهٔ سینمای افغانی انتخاب شده اند که نقش مرکزی را"مجتبی" یکی از جوانان بااستعداد به عهده دارد و به تازگی در عرصهٔ هنر سینمایی پا نهاده است.

در سریال "سپر" هنرپیشه‌های موفق کشور مانند: غفار قطب‌یار، ولی تلاش، فرشته جلال، ترینا امیری و فروزان هنرنمایی می‌کنند و کارگردانی آن را دو تن از کارگردانان برجسته و موفقی چون غلام رسول فقیرزاده و ضیاءالدین بختیاری به عهده دارند.

به گفتهٔ آقای احمدی، در این سریال، مجتبی درنقش یک افسر پولیس است كه همایون نام دارد. او برای حفظ آثار تاریخی مبارزه می‌نماید و مشکلات زیادی را متقبل می‌شود.

درقسمت نوشتاری سریال، سونیا صدیقی و چند تن از مشاوران امنیتی با ما همكاری نموده اند.

وی از حمایت وزارت امور داخله، اطلاعات و فرهنگ و ریاست افغان فیلم  قدردانی نموده گفت: "ما در صحنه‌های تحقیقی این فیلم از افسران مسلكی وزارت محترم امور داخله و مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ و افغان فیلم، مشوره گرفتیم تا سریالی داشته باشیم كه مطابق فرهنگ افغانی باشد.

غلا رسول فقیر زاده که كارگردانی آن را به عهده دارد، اهمیت این سریال را بسیار مهم دانسته می‌گوید: "ما می‌خواهیم از این طریق نقش پولیس را درجامعه نشان دهیم. زیرا پولیس در خدمت جامعه بوده و در تأمین امنیت نقش اساسی دارد و روشن ساختن نقش پولیس امر ضروری است تا مردم با پولیس به طور همه‌جانبه همكار باشند.

ضیاءالدین بختیاری، کارگردان این سریال، تهیه آن را قدم مثبت درعرصهٔ سینمای افغانستان دانسته می‌گوید:" ساخت این نوع سریال‌ها برای حفظ فرهنگ ما بسیار مهم و ارزنده است"

آگاهان امور سینمایی، این سریال را گامی خوب در مقابل تهاجم فرهنگی سریال‌های خارجی دانسته می‌گویند: بعضی از سریال‌های خارجی خلاف ارزش‌های اسلامی و فرهنگی ما بوده و سبب نگرانی مردم شده است.

سید جلال نورانی، وزیر ارشد وزارت اطلاعات و فرهنگ در نمایش افتتاح سریال سپر به رسانه‌ها گفت: "ساخت سریال "سپر" دستاوردی خوب برای سینمای افغانستان بوده و ما از آن استقبال می‌كنیم."

در عین حال، انجنیر لطیف احمدی، سینماگر موفق افغانستان، سریال "سپر" را گامی مثبت در عرصهٔ سینمای کشور خوانده گفت: "مردم تشنهٔ همچو سریال‌ها می‌باشند، چون هیچ تفریح‌گاهی وجود ندارد؛ یگانه تفریح شان دیدن سریال‌ها می‌باشد."

وی در ادامه گفت: "از بعضی تلویزیون‌ها چیزهایی پخش می‌شود كه در مغایرت با عنعنات افغانی ما قرار دارند و در مقابل آن‌ها، ساخت سریال‌هایی مانند سپر، باعث رشد و تقویهٔ سینمای افغانی می‌شود."

آقای لطیف ساخت سریال "سپر" را بدیل خوبی برای سریال‌های خارجی دانسته و افزود: در این اواخر سینمای افغانستان به علت نبود امكانات و عدم توجه مقامات، با مشكلات زیادی روبرو شده است و این امر باعث گردیده تا سریال‌های خارجی جایگزین سریال‌ها و فیلم‌های افغانی شود و این امر باعث نگرانی سینماگران افغان شده است.

تعدادی زیادی از مردم نیز نبود سریال‌های افغانی را یك خلای بزرگ در بخش هنر می‌دانند.

به همین منظور، آواز پرودکشن تصمیم گرفته است تا سریالی را تهیه نماید كه باعث غنامندی سینمای کشور شود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر