Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آرشیف افغان فلم در حال نابودی

تهيه شده توسط
يكشنبه 16 جوزا 1389 ساعت 16:49

آرشیف افغان فلم در حال نابودی

انجنیر محمد قاسم كریمی یكی از سینماگران سابقه دار سینمای افغانستان بوده و در رشته تاریخ سینما و سوند سینما، تحصیلات عالی داشته و فعلاً مسوولیت ستدیوی دوبلاژ افغان فلم را برعهده دارد.

هفته نامه كلید با آقای كریمی درباره وضعیت فعلی سینمای افغانستان و ارشیف سینما مصاحبهء اختصاصی انجام داده است.

انجینر محمد قاسم که در عرصه موسیقی تجربه كاری سی ساله دارد، وضعیت كنونی سینمای افغانستان را ناخوشایند خوانده می افزاید: طی سال های گذشته روند سینما آهسته آهسته از مسیر اصلی اش خارج شده و برخورد های سلیقوی ضربهء  بزرگی به روند سینمایی كشور وارد نموده است: (( نتیجه این برخوردهای رقت بار، وضعیت فعلی آرشیف سینمای افغانستان است كه  اکنون در حالت نابودی قرار دارد.))

انجینر كریمی اظهارمیدارد؛ چند بار با مسوولین درمورد وضعیت  بد آرشیف سینما صحبت کرده، اما به گفته وی تا حال هیچ توجهی به ان نشده است تا سینمای افغانستان نجات داده شود. او علاوه نمود:(( اگر در زمینه توجه لازم صورت نگیرد، در آیندهء بسیار نزدیك شاهد یك فاجعهء فرهنگی در کشور خواهیم بود)).

به گفتهء كریمی موسسهء هنری  افغان فلم، برای رشد مسلك سینما تاسیس شده است. كسانیكه در افغان فلم كار میكردند، اكثریت سینماگران مسلكی بودند كه در بلغاریا، امریكا، شوروی وهندوستان تحصیلات عالی داشتند. وی می افزاید:" فلمهای گذشته ما بر مبنای اصول سینما ساخته میشد اما فلمهای كه امروز ساخته میشوند فلمهای اند كه دربین مردم بیننده ندارند، زیرا فلمهای امروز تولیدات سینماگران غیرمسلكی بوده و فاقد سناریوی خوب و کیفیت لازم سینمائی، میباشند".

انجینر كریمی میگوید:" در زمان جنگها، هرآن چیزی كه در ارشیف افغان فلم موجود بود، با خون خود نگهداری کرده ام."

وی در ادامه گفت: بعد از سقوط طالبان امیدواری ها  نسبت به سینما بیشتر شد: " من آرشیف فعلی افغان فلم را  در دور اول  وزارت سید مخدوم رهین، تسلیم وزارت اطلاعات و فرهنگ نمودم تا  در قسمت نگهداری اش تلاش صورت گیرد." به گفتهء وی اکنون این ارشیف در خطر نابودی قررار داشته و کسی در قسمت نگهداری آن توجه نمی کند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • شنبه 17 حمل 1392 ساعت 05:28 | امید
    به نطر من هر مملکت دارای یک میراث فرهنکی می باشد هم چنان افغانستان دارای یک فرهنک غنی می باشد که از سابق به نسل های بعدی به میراث مانده. هر جامعه با فرهنک خود زنده می باشد در صورت که فرهنک یک جامعه از بین میره در حال که خود جامعه از بین میرود و برای ما لازم است تا از ان حفاظت نمایم به خاطر این که این وظیفه هر فرد افغان اصیل و وطن پرست می باشد . برای ما مردم شریف و نجیب افغانستان لازم است که دست بدست هم داد و این فرهنک که از پدران ما به میراث مانده ان را حفاظت نمایم

نوشتن نظر