Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

متن گزارش ویژه مدیکا افغانستان


شنبه 16 ميزان 1390 ساعت 09:57

تا اکنون کمتر در افغانستان فرصت رهبری و مدیریت پست ها و ادارات بزرگ به زنان داده شده و این مسئله باعث انتقادهای سخت آنان نیز شده است.
از سوی دیگر خارجی ها نیز با بیان عدم موجودیت ظرفیت و توانایی مسلکی در وجود افغان ها، کمتر رهبری برنامه ها و پروژه ها را به افغان ها می سپارند.
اما در سال های اخیر دیده شده است که زنان می توانند به خوبی از عهده مسئولیت ها و وظایف خطیر به در آیند.
یکی از نمونه های آن، موسسه حمایت از زنان یا مدیکا افغانستان است که تمام کارمندان آن زن هستند و مسئولیت رهبری و مدیریت آن نیز از سوی زنان افغان پیش برده می شود.
این موسسه در سال 2002 منحیث بخشی از برنامه موسسه مدیکا موندیال که یک موسسه حمایت از حقوق زنان آلمان است به هدف برچیدن خشونت علیه زنان در افغانستان کارش را آغاز کرد.
موسسه بین المللی مدیکا موندیال در سال 1993 بواسطه مونیکا هوزر داکتر نسایی تاسیس گرید و فعالیت های خود را در کشورهای بوسنیا، کوزوو، البانیا، افغانستان و لایبریا گسترش داد.
پالیسی دفتر مرکزی موسسه بین المللی مودیکا موندیال طوریست که فعالیت های خود را در کشورهای جنگ زده و بحرانی آغاز می کند و پس از یک مدت زمان کمک به دفاتر محلی و بلندبردن ظرفیت و خودکفا ساختن دفاتر محلی آن کشور، مسئولیت رهبری و ارائه خدمات را به این دفاتر واگذار می کند.
تا اکنون پروژه های مدیکا موندیال در بوسنیا، کوزوو، البانیا و اکنون هم در افغانستان از دفتر مرکزی مجزا گردیده و دفاتر محلی هرکدام به شکل مستقل و خود کفا فعالیت می کنند.
تا سال گذشته میلادی نیز رهبری و مدیریت برنامه های موسسه حمایت از زنان یا مدیکا افغانستان برعهده خارجی ها بود اما به تازه گی شماری از زنان افغان تمام مسئولیت های این موسسه؛ به شمول رهبری و مدیریت آن را برعهده گرفته اند.
به همین مناسبت یعنی مستقل شدن و مجزا شدن موسسه مدیکا افغانستان از موسسه بین المللی مدیکا موندیال، این موسسه روز پنجشبنه هفته گذشته محفلی را با اشتراک کارمندانش و برخی وکلای ولسی جرگه در هوتل کابل سرینا برگزار کرد.
موسسه حمایت از زنان یا مدیکا افغانستان در کابل، مزار شریف و هرات فعالیت می کند که مناطق شمال و غرب کشور را از طریق دفاتر ساحوی مزار و هرات تحت پوشش قرار می دهد.
مسئولان موسسه حمایت از زنان یا مدیکا افغانستان با آنکه مستقل و ملی شدن این موسسه را یک دستاورد می خوانند اما گرفتن این مسئولیت را یک آزمون و چالش جدی نیز در برابر خودشان عنوان می کنند.
حمیرا امیر رسولی رئیس موسسه مدیکا افغانستان می گوید که پس از این تمام مسئولیت و رهبری این موسسه از سوی زنان افغان پیش برده می شود و در مواردی موسسه بین المللی مدیکا موندیال تنها کمک معنوی و تخنیکی خواهد داشت.
به گفته وی، کارمندان افغان این موسسه با گذشت چندین سال تجربه و ظرفیت سازی به حالت خودکفایی رسیده و اکنون می توانند که مسئولیت رهبری و ارائه خدمات را به صورت مستقل به عهده بگیرند.
صدا...
خانم رسولی می گوید که زنان خوبتر نیازها و ضرورت های یکدیگر را درک می توانند و  ارزش عمده موسسه حمایت از زنان یا مدیکا افغانستان نیز این است که تمام کارمندان و هیئت رهبری آن زنان افغان هستند.
صدا....
درهمین حال موسس و بنیان گذار موسسه بین اللملی مدیکا موندیال خانم داکتر مونیکا هوزر در پیامی، ملی شدن موسسه مدیکا افغانستان را به کارمندان آن تبریک گفته و آن را نشانه ی کارهای مثمر و خوب زنان افغان عنوان کرده است.
این پیام که توسط خانم بلیگرو مسئول برنامه های افغانستان در دفتر مدیکا موندیال قرائت شد، در آن گفته شده است، زنان افغان در موسسه مدیکا افغانستان، توانستند در وقت بسیار کم، دستاوردهای زیادی را بدست آورند.
وی خطاب به کارمندان موسسه مدیکا افغانستان، می گوید که تلاش های شما می تواند خشونت علیه زنان افغان را ازبین ببرد.
صدا...
موسسه حمایت از زنان یا مدیکا افغانستان در عرصه های ارائه مشوره های روانی_ اجتماعی، مساعدت های حقوقی و دادخواهی برای زنان متاثر از جنگ و خشونت های خانوادگی فعالیت می کند.
به گفته مسیحه فائز مدیر برنامه های مساعدت حقوقی مدیکا افغانستان؛ هدف از راه اندازی تمام این برنامه ها؛ برچیدن خشونت علیه زنان و دختران و ارتقای سطح زندگی آنان از طریق خدمات روان - اجتماعی و صحی، مساعدت حقوقی و دادخواهی برای ساختن پالیسی ها و قوانینی جهت ازبین بردن خشونت علیه زنان است.
وی می گوید که از طریق این برنامه ها، موسسه مدیکا افغانستان تا اکنون توانسته است که به هزاران دختر و زن متاثر از خشونت و جنگ، خدمات گوناگون را عرضه کند.
صدا....
در این قسمت صحبت های شماری از زنان را که از خدمات و فعالیت های موسسه حمایت از زنان یا مدیکا افغانستان مستفید شده اند را می شنویم.
این زنان از خدمات مشوره های روانی _ صحی، مساعدت های حقوقی و سواد آموزی دفتر مدیکا افغانستان بهره مند شده اند.
صدا...
در این حال داکتر بشیر احمد سروری سرپرست دیپارتمنت صحت روانی وزارت صحت عامه می گوید با درنظر داشت اینکه از یک سو زنان نقش حیاتی در خانواده و اجتماع دارند و از سوی دیگر خطرات زیاد متوجه آنان است، به همین دلیل بیشترین توجه وزارت صحت عامه بر صحتمندی زنان متمرکز است.
آقای سروری مستقل شدن موسسه حمایت از زنان مدیکا افغانستان را گام مثبت دانسته و می افزاید که زنان افغان استعداد و توانایی گرفتن مسئولیت های بزرگ را دارند.
صدا....
حسن بانو غضنفر سرپرست وزارت امور زنان نیز در پیامی که از سوی حسینه مخلص نماینده این وزارت ارائه گردید می گوید که بدون درنظر گرفتن ظرفیت و توانایی زنان، جامعه بشری به شکل درست آن شکل نمی گیرد و بدون تلاش و فکر زنان؛ جامعه به نقص و زیان مواجه خواهد شد.
وی می افزاید که این وزارت هرنوع تلاش در راستای اعاده حقوق زنان، منع خشونت، محو بی سوادی و بهبود وضع اقتصادی زنان را می ستاید.
صدا...
در این قسمت، داکترگلالی عضو هئیت مدیره موسسه حمایت از زنان یا مدیکا افغانستان می گوید که با چه تلاش های و چگونه این موسسه توانسته است تا به مرحله ی برسد که مستقلانه فعالیت کند و زنان زیادی را از خدمات گونان بهره مند بسازد.
صدا...
موسسه حمایت از زنان در حالی از مستقل شدن این موسسه به عنوان یک نهاد مستقل زنان افغان تجلیل می کند که زنان در کشور هنوز هم با چالش ها و خشونت های گوناگون روبرو هستند.
با این حال، زنان در موسسه مدیکا افغانستان را می توان به عنوان مثالی یاد کرد که زنان افغان قادر به رهبری و پیشبرد مسئولیت های بزرگ و مهم هستند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر