Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نشست امنیت سلاح اتومی

تهيه شده توسط صدای آسیا/ جاسون شرودر – سئول
يكشنبه 20 حمل 1391 ساعت 11:50

نشست امنیت سلاح اتومی

کوریای شمالی ابزار گرفتن ابتکار را از کوریای جنوبی در دست دارد.

اسم این کشور منزوی در اجندای نشست امنیتی سلاح‏های هسته‏ای که هفتهء گذشته در سئول پایتخت کوریای جنوبی تدویر یافته بود، جایی نداشت. ولی برنامه اتومی "پیونگ یانگ" به فکر همه خطور می کرد. کوریای شمالی اخیراً اعلام کرده است که این کشور به زودی راکتی را به فضا پرتاب خواهد کرد که مجددا سبب نگرانی ها در  شمال شرق آسیا گردیده است.

جاسون سترو در گزارش می‏دهد:

کوریای شمالی اعلام کرده است، این کشور در15 اپریل آزمایش راکتی خود را انجام خواهد داد.

در همین حال ناظران معتقد اند که این کار به منزله "آزمایش تکنالوژی راکتی دور برد" این کشور خواهد بود. این مسئله کافی بود که  "لی میونگ بک" رییس جمهور کوریای جنوبی در جریان نشست امنیتی سلاح‏های اتومی، آماج سوالات بی شمار در رابطه به اقدامات کوریای شمالی واقع شود.

وی می‏گوید: "هرچند در اجندای نشست ما کوریای شمالی جا نداشت ولی هر زمانی که سخن از برنامه سلاح‏های هسته‏ای به میان می‏آمد، رهبران جهان نگرانی خود را اظهار می کردند."

در این نشست رهبران 50 کشور جهان حضور داشتند که در مجموع روی اقدامات امنیتی و توقف تروریزم اتومی بحث گردیده و از برنامه اتومی ملت و یا کشور خاصی نام برده نشد. ولی  "لی" همواره با استفاده از این فرصت روی برنامه اتومی کوریای شمالی مکث کرده، اصرار می ورزید که کوریا علاقمند است در همکاری با جامعه جهانی به رویاهای اتومی خود پایان دهد.

"پیونگ یانگ" هشدار داده بود که هر نوع صحبت از ذخایر اتومی این کشور در جریان کنفرانس متذکره، به مفهوم اعلان جنگ تلقی خواهد شد. اما رهبران جهان از مطرح کردن برنامه اتومی کوریای شمالی پرهیز نکردند، چنانچه بارک اوباما رییس جمهور امریکا گفت: "از طریق این نشست، می‏خواهم به طور مستقیم به رهبران "پیونگ یانگ" گوشزد نمایم که ایالت متحده امریکا هیچ‏نوع نیت بدبینانه‏ایی نسبت به کشور شما در سر ندارد."

رییس جمهور امریکا، در ادامه سخنانش افزود: "برنامه‏های اتومی امنیتی را که انتظار دارید به شما مهیا نکرده است،  بلکه سبب تضعیف آن شده است. به عوض قدر و منزلت، برایتان انزوا نصیب کرده و با انزوای بین المللی و جهانی روبرو شده اید."

اوباما ادامه داد: "پیونگ یانگ می‏تواند با کنار گذاشتن برنامه آزمایش راکتی برج اپریل خود، از احترام جهانی برخوردار شود."

پرتاب موفقانه راکت دوربرد کوریای شمالی به معنی این است که این کشور می‏تواند احتمالاً کشورهای زیادی را به شمول ایالات متحده امریکا زیر تهدید اسلحهء اتومی خویش قرار دهد. ولی به نظر می‏رسد، کوریای شمالی به تقاضای اوباما چندان اهمیت قایل نیست.

خانم "دویون کیم" که در مرکز کنترول و عدم تکثیر اسلحه در واشنگتن کار می کند، می گوید، "سال 2012 برای کوریای شمالی اهمیت زیادی دارد. 15 اپریل روز تولد موسس کوریای شمالی "کیم ایل" بوده و رخصتی عمومی است. بنابرآن فکر نمی کنم با توجه به وضعیت داخلی، چیزی بتواند مانع پرتاب راکتی این کشور شود."

مقامات در پیونگ یانگ می‏گویند، این راکت پرتاب خواهد شد و در پهلوی آن ما حق آن را داریم که تکنالوژی فضایی خود را انکشاف دهیم. تعدادی از تحلیلگرن به این نظر هستند که کوریای شمالی شاید یگانه کشوری است که فکر می‏کند این یک پرتاب فضایی است ولی در حقیقت این آزمایش "راکت دور برد" در بعد دیگر آن می باشد.

خانم کیم می افزاید: "اگر این پرتاب انجام یابد، جامعه جهانی گزینه‏های زیادی در مقابل آن ندارد."

واشنگتن برنامه کمک‏های غذایی خود را که قبل از اعلام این آزمایش راکتی آن را به کوریای شمالی تعهد کرده بود، به حالت تعلیق درآورده است. کوریای جنوبی و جاپان گفته اند اگر راکت متذکره به قلمرو آنها نزدیک شود آن را سرنگون خواهند کرد.

اما خانم "پارک جونگ -ایون" عضو گروه "همبستگی مردم برای دموکراسی اشتراکی" که مقر آن در سئول است، می گوید: "آنها کمپاینی را علیه نشست امنیتی سلاح اتومی براه انداخته اند. از اینکه ایالات متحده،  کوریای جنوبی و جاپان را تحت چتر اتومی خود قرار داده است، کوریای شمالی احساس ضعف می کند. درست است ما می‏خواهیم کوریای شمالی برنامه اتومی خود را پایان دهد، ولی در صورتی ‏که کشورهای همسایه مانند چین، روسیه و امریکا چنین سلاح‏هایی را در اختیار دارند، چطور می‏توانیم منتظر پاسخ مثبت کوریای شمالی باشیم؟"

رییس جمهور اوباما در ادامه افزوده است: "چنین روزی بدون قربانی مردم کوریا بدست نخواهد آمد در صورت بروز چنین اتفاقی مردم کوریا طعم شیرین آزادی را خواهند چشید."

ولی تا رسیدن آن روز، جزایر کوریا، در نشیب و فراز تنش ها دست و پا خواهند زد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر