Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

زنان مالیزیایی در آستانه یک آزمون سیاسی

تهيه شده توسط کلارنس چووا از رادیو صدای آسیا
سه شنبه 15 حمل 1391 ساعت 09:38

زنان مالیزیایی در آستانه یک آزمون سیاسی

 

جاده های شهر "پیتا لینگ جایا" در مالیزیا شاهد گردهمایی زنانی ملبس با دستکش‏های سفید و پیراهن‏های بنفش اند که خواهان حضور سیاسی بیشتر و حقوق مساوی می باشند.

بعضی ها امیدوار اند این حرکت نقطه آغازی باشد که حکومت جدید به تقاضاهای زنان توجه بیشتری نشان داده و در صدر برنامه‏های خود آن را قرار دهد. این یک روز بیاد ماندنی است، ولی نیت برگذار کننده گان این حرکت محدود به شهر "پیتالینگ جایا" در خارج از "کوالالامپور" نخواهد بود.

این اولین حرکت اعتراض آمیز زنان برای ایجاد تغییر و تحول است. آنها مصمم اند صفحه جدیدی را آغاز کرده و مسئله زنان را در صدر آجندای سیاسی کشور قرار دهند. تقریباً دو هزار زن با دستکش های سفید و پیراهن‏های ارغوانی جاده‏ها را پر کرده بودند. رنگ سفید نشانه حکومت شفاف است و رنگ ارغوانی نشانه قوت و قدرت زنان به شمار می‏آید.

تقاضاها وسیع است، ولی مسئله‏ی حضور زنان در پارلمان اهمیت کلیدی دارد. زنان تقریباً نیمی از جمعیت 28 ملیونی مالیزیا را تشکیل داده اند. ولی در پارلمان ملی صرف 24 زن شرکت دارند که 11 درصد اعضاء را تشکیل می‏دهند.

خانم "هناح یی ووح" عضو اسامبله ایالت "سوبنگ جایا" که در میان معترضان حضور دارد می گوید: "ما خواهان حضور 30 درصدی زنان در پارلمان هستیم، ما باید شاهد اشتراک زنان در مسایل سیاسی باشیم نه فقط در سطوح دولت بلکه در سطح شورای محلی نیز خواهان حضور آنها هستیم. فکر نمی کنم در حال حاضر ما عضویت زیادی در شورا ها داشته باشیم."

این اتحادیه مرکب از 15 سازمان است، یک گروه وسیع، بطور مثال بعضی ها از بخش حقوق زنان مهاجر کارگر نماینده گی می کنند، تعدادی ضد چند همسری در اسلام اند  و کسانی هم خواهان محو انواع خشونت در مقابل زنان می باشند. کمپاین متذکره طی این حرکت ملی برای ایجاد حکومت داری شفاف بر فشار خود می افزاید.

زنان خواهان ایجاد تحول از حکومت، 6 تقاضا دارند. خانم "میرا سمندر" به صفت تبلیغ کننده توضیح می‏دهد: "بلی، در قدم اول ما خواهان ایجاد حکومتی عاری از فساد هستیم، ما تقاضای برگذاری انتخابات شفاف، معاش، قطع فساد، توقف خشونت علیه زنان و مهمتر از همه لغو قانون هماهنگی مسالمت آمیز هستیم که تا هنوز به موعد اجرا گذاشته نشده است."

قانون هماهنگی مسالمت آمیز در برج دسمبر گذشته تصویب شد که گفته می شود منظور آن محدودیت اعتراضات مردمی در مالیزیا است. اتحاد وسیع به معنی تقاضا های گسترده است که از  معاش منصفانه برای زنان و مردان گرفته تا ارایهء خدمات صحی، تعلیم و مراقبت و تامین حقوق طبیعی زنان را دربر می گیرد.

خانم "فریده انک گوخام"، معترض دیگر که در یک نهاد مبارز برای آزادی بیان کار می کند، می گوید:"هنگامی‏که ما در مورد آزادی بیان حرف می‏زنیم، حکومت از بسیاری جهات مایل به شنیدن نظریاتی است که به نفع خودش باشد. آنها بدون آگاهی ما اقدام می کنند، ما با شیوه و پالیسی توزیع زمین آنها موافق نبوده و باید در مقابل آن ایستاده گی نمائیم. آنها می گویند، خواهان آن هستند که زمین های تخصیص داده شده برای ما را خط اندازی کنند ولی صرف در حرف نه در عمل! این مهمترین مسئله مورد نظر ماست."

توقع می‎رود، آقای نجیب رزاق صدراعظم مالیزیا بزودی دست به برگزاری انتخابات بزند. به همین سبب خانم میرا سمندر اعضاء کمپاین را تشویق می‏کند تا از کاندیدانی که در کار خود شایستگی نشان داده اند، حمایت بعمل آورند: "ما صدای خود را بلند می نمائیم تا پارلمانی‏ها یا سایر دست اندرکاران مسایل انتخابات متوجه نگرانی‏های ما شوند. اگر ایشان با این نگرانی‏ها موافق بودند و آنها را شامل اعلامیه و بیانیه‏های خود کردند، بدون شک نماینده گان آینده ما در پارلمان ایشان خواهند بود."

خانم "هناح یی اووح" عضو اسامبله ملی که به قول خودش با خواسته های معترضان مشکلی ندارد، ادامه می‏دهد: "من اینجا حضور دارم تا حمایت خود را از زنان و شش مورد تقاضای آنها در این گردهمایی، ابراز کنم. برایم در حال حاضر برگذاری یک انتخابات شفاف و مناسب که ایجاد یک حکومت شفاف را در پی داشته باشد، کمال اهمیت را دارد. در صورتی‏که یک حکومت شفاف نداشته باشیم کارهای ما روبه راه نخواهند شد."

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر