Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نشست شیکاگو؛ فرصت طلایی

تهيه شده توسط فرهاد پاکدل
شنبه 23 ثور 1391 ساعت 11:06

نشست شیکاگو؛ فرصت طلایی

هرچه زمان به برگزاری نشست شیکاگو نزدیک‏تر می‏شود، اهمیت این موضوع بهتر نمایان شده و نگرانی‏ها نسبت به مصوبه‏های آن نیز بیشتر می‏گردد.

مشرانو جرگه هفتهء گذشته نشست شیکاگو را برای افغانستان یک فرصت طلایی خواند و اعضای آن اظهار نمودند که نباید آن را از دست داد و کسانی که از افغانستان دراین نشست شرکت می‏کنند، باید یک اجندای شفاف و روشن با خود داشته باشند.

براساس اعلام وزارت خارجه در نشست شیکاگو قرار است کمک‏های اقتصادی و نحوه مدیریت برنامه‏های امنیتی در افغانستان، مورد بررسی قرار می گیرد.

درهمین حال شماری از سناتوران با نگرانی از کاهش نیروهای امنیتی افغان، گفته اند که حکومت پیش از برگزاری نشست‏شیکا گو باید روشن سازد که نیروهای افغان به علت نبود منابع مالی کاهش می یابند و یا هم امتیاز دهی به کشورهای همسایه است.

سناتور علی اکبرجمشیدی می‏گوید: "کسانی که ازجانب افغانستان به این نشست شرکت می کنند، باید با یک اجندای روشن و شفاف شرکت کنند."

عبدالوهاب عرفان؛ یک سناتور دیگر براین عقیده است که "نیروهای امنیتی افغان از سه لک وهفتاد وپنج هزار به دولک و سی هزار کاهش می یابند، این موضوع نشان دهنده عدم تمویل مالی یا نبود بودجه و یا امتیازی است که کشورهای همسایه از حکومت افغانستان برای همکاری صلح تقاضا نموده‏اند."

این نگرانی‏ها در حالی ابراز می‏گردد که مارک گراسمن نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان گفت که پس از سال 2014 متحدان ناتو همکاری‏های لازم را جهت تامین مصارف نیروهای امنیتی افغانستان، به طور دوام‏دار انجام خواهند داد.

مارک گراسمن در مرکز ناتو( بروکسل) گفت که در حال حاضر، رایزنی‏ها پیرامون مصارف نیروهای امنیتی افغانستان و تقسیمات آن، ادامه دارد.

گراسمن از تایید این خبر که ناتو هزینه یک ملیارد و سه صد ملیون دالری نیروهای امنیتی افغانستان را بر عهده گرفته است؛ خود داری کرد.

این سخنان گراسمن در حالی ابراز گردید که قرار است تصمیم نهایی در مورد چگونگی تامین مصارف نیروهای امنیتی افغانستان در اجلاس شیکاگو که در ماه جون برگزار می شود، اتخاذ شود.

با این وجود، رییس جمهور کرزی اطمینان داده است که جامعه‏جهانی تعهد کرده که سالانه 4.1 ملیارد دالر به دولت افغانستان کمک کند.

پیش از این، جنرال جان آلن؛ قومندان نیروهای ناتو در افغانستان گفته بود که براساس استراتیژی جامعه‏جهانی در افغانستان، ایجاب می کند تا شماری از کشورهای جهان تمام مصارف اردو و پولیس ملی افغانستان را بپردازند.

تعهد بر حکومت‏داری شفاف و رفع فساد اداری از کشور یکی دیگر از مقوله‏های مهم برای آماده سازی شرایط برگزاری کنفرانس شیکاگو است.

براساس گزارشی که توسط روزنامه نیویارک تایمز نشر شد تلاش‏ها برای حل قضیه اختلاس ملیون‏ها دالر در کابل بانک، در آستانه برگزاری نشست شیکاگو که گفته می شود در آن، کمک‏های اقتصادی و نظامی ناتو به افغانستان پس از سال 2014 مورد بررسی قرار می گیرد؛ شدت گرفته است.

کابل بانک که بزرگ‏ترین بانک و اولین بانک خصوصی افغانستان به شمار می رود، در ماه اگست سال 2010 پس از آن که قضیه اختلاس ملیون‏ها دالر از آن افشا شد، در آستانه سقوط قرار گرفت قیمومیت آن به بانک مرکزی افغانستان واگذار شد.

روزنامه نیویارک تایمز با نشر گزارشی گفته است که تحقیق کنندگان قضیه اختلاس در اولین بانک خصوصی کشور، از باز پرداخت مقدار کمی از پول‏های برداشت شده این بانک، خبر داده اند.

به نوشته این روزنامه، مقدار زیادی از قرضه‏های گرفته شده از کابل بانک، توسط اشخاص متنفذ و مقام‏های ارشد دولتی به شمول برادر رییس جمهورکرزی و برادر مارشال فهیم گرفته شده اند.

از سوی دیگر، روزنامه‏های پاکستان خبرداده که مقامات پاکستانی در فکر تحریم کنفرانس شیکاگو در مورد افغانستان است. پاکستان درتاریخ مناسبات تلخ خود با امریکا درمورد مسأله افغانستان، برای دومین بار، اقدام به تحریم کنفرانس در مورد افغانستان را می کند. این کشور، نشست بن دوم را در دسامبر2011 تحریم کرد.

دلایلی که پاکستان درهر دو مورد ذکر کرده، یکی است: نقض حاکمیت ملی از سوی طیاره‏های بی سرنشین امریکا.

اهمیت کنفرانس شیکاگو در این است که گفته می‏شود کنفرانس شیکاگو تیر آخری است که از جانب حامیان جهانی افغانستان برای شکست دشمنان کشور در کمان گذاشته خواهد شد. البته که رها کردن این تیر مسوولیت افغانستان است که در سال‏های پس از 2014 و حین انتقال مسوولیت صورت خواهد گرفت.

بنابراین، نگاه دقیق، کارشناسناسانه و مسوولیت پذیر از روزنه‏ی تأمین منافع ملی و تحکیم روابط پایدار با حامیان بین المللی افغانستان وظیفه و رسالتی است که باید مسوولان اصلی کشور دراین خصوص جدی‏تر بیاندیشند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر