Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

موقفگیری روسیه در قبال معضل افغانستان

تهيه شده توسط سید خالد مجروح
دوشنبه 18 ثور 1391 ساعت 10:53

موقفگیری روسیه در قبال معضل افغانستان

از میان کشورهای ذیدخل در قضیهء افغانستان، رابطهء روسیه با افغانستان طی ده سال گذشته ویژگی و حساسیت خاص خودرا دارد. با درنظر داشت پیشینهء فاجعه بار اشغال افغانستان بوسیله ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی وقت در دههء هشتاد میلادی و در حالیکه روسیه بعد از فروپاشی شوروی خودرا وارث آن دوره می داند و مسئولیت سیاست و عملکردهای بیش از هفتاد سال رژیم کمونیستی را می پذیرد، ایجاد دوباره روابط سالم استوار براعتماد و احترام بین دولتین، مستلزم سرنهادن به قوانین حقوقی و دیپلوماتیکی بین الملل است. کاریست که بایستی طی ده سال گذشته تا جای بسر می رسید، ولی متآسفانه نشد و مسیر بسوی اعتماد سازی واقعی در روابط مملکتین پیموده نشد. فلهذا تعجب نباید کرد که رابطهء سران روسی با افغانها زوایای نیرنگی، کج و معوج زیادی داشته باشد.

در آخر سال 2001 حین حملهء نیروهای امریکا و متحدین اش علیه القاعده و رژیم طالبان، مسکو از خلای سیاسی بوجود آمده استفاده کرد و بدون کدام اطلاعی قبلی، یکطرفه "کمک بشر دوستانه" را شعار داده برای مدتی قطعه نظامی خودرا داخل افغانستان کرد. ولی با نخستین مرحله استقرار قوت های امریکایی و بریتانوی در بگرام و کابل همانطوریکه آمده بودند، برگشتند.

در نیمه اول دههء 2000 فدراسیون روسیه دوبار رسمآ از حکومت افغان خواهان پرداخت وجه قروض سه دهه شد. بالاخره مسکو روی حساب یا بِل قروض 10 تا 11 میلیارد دالری خودرا دو بار برُخ افغانستان کشید و روی میز کار رئیس جمهور کرزی گذاشت. ولی حکومات مَوقت، انتقالی و انتخابی افغان واکنش معقول و سیاست پایدار ملی که ضامن اعاده وقار و حقانیت ملت افغان باشد از خود نشان نداده نتوانست.  در آن فُرصت این عملکرد روسیه خشم و سر وصدای افغانان را برانگیخت ؛ زیرا افغانستان واقعات خونین و مرگبار یک دهه اشغال شوروی را خوب بیاد دارد. اشغال مطلقی که منجر به شهید شدن بیش از یک میلیون افغان، معیوب و معلول شدن دو تا سه میلیون تبعه کشور و مهاجر شدن میلیون ها تن افغانهای دیگر در پاکستان، ایران و دیگر کشورهای جهان شد. برعلاوه نیروی اشغالگر حین خروج میلیونها مین فرش شده را هم به مردم افغانستان میراث گذاشت. زیربنای اقتصادی افغانستان منهدم و به ساختار اجتماعی و فرهنگی آن ضربات عمیق و سنگین وارد شد. با متحمل شدن چنین صدمات جبران ناپذیر جانی، مادی و معنوی که آثار منفی آن بعد از گذشت 23 سال هنوز مشهود است، این حق مسلم افغانستان است که از وارثین نظام روسیه شوروی مدعی غرامت جنگ یا حداقل خواستار معذرت خواهی تاریخی شود !

لیکن از جانبی ضعف دولت نوبنیاد و ساختار مصلحتی فاقد مشی ملی دافع منافع بلند مدت حکومت افغان و از جانبی دیگر خاطرخواهی و جورآمد ها میان روسیه فدراتیف، غرب و امریکا در بسا قضایای منطقه و جهان باعث شد که کُنه رابطهء روس و افغان شکل وارونه گیرد. غرامت مبدل گردید به قرض ؛ قرض در تبانی و تعاملات با منافع جامعهء جهانی قبولانده شد بر دولت افغانستان و وام در چوکات کلب پاریس ابزار چانه زنی شد بین مسکو وکابل تا بالاخره کش و قوس مذاکرات طویل بتاریخ 6 آگست 2007 به پای یک موافقتنامه میان وزرای مالیه روسیه و افغانستان اختتام یافت. در این موافقتنامه روسیه قروض 1،11 میلیارد دالری افغانستان را بخشید ! مسکو این عمل گویا سخاوتمندانهء خودرا توجیه به مساعدت روسیه به حکومت و مردم افغانستان کرد... .

روسیه مانند دیگر همسایگان کشور گرچه در محافل رسمی و دیپلوماتیکی از حکومت افغان به رهبری حامد کرزی حمایت کرده، ادعای کمک و سهم گیری در بازسازی افغانستان را داشته و از تقویت نیروهای امنیتی افغان پشتیبانی می کند، ولی عملآ این وعده ها زیادتر جنبه سمبولیک و نمایشی داشته است. در بعضی موارد حتا روند متناقض بخود اختیار کرده است. مثلآ در تابستان 2011 جهت تجهیز قوه هوایی اردوی ملی باز هم سخن از خریداری هلیکوپتر ها و طیارات جنگی بمیان آمد. نظامیان ایالات متحده امریکا و ناتو به زعم اینکه ابزار محاربوی روسی مطابق وضع جغرافیایی کشور و مناسب اردوی افغان است، تصمیم گرفتند که از مسکو وسایط هوایی جنگی خریداری کنند. کار آخر به خریداری 21 چرخ هلیکوپتر روسی نوع "ایم.آی – 17" کشید. بالاخره چند ماه بعد، حین تسلیم دهی نخستین دستهء این هلیکوپترها فهمیده شد که روسیه بنام مجهز ساختن این وسایط هوایی با وسایل تخنیک پیشرفته، با قیمت خیلی گزاف از پول امریکا و ناتو، آنها را به افغانستان فروخته است.

بتاریخ 24 اپریل امسال سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه طی سفراش به دوشنبه تاجکستان با ابراز نگرانی از خروج نیروهای بین المللی که ضرب الاجل 2014 را نامطابق با واقعیت های عینی خوانده است، گفت، قوا امنیتی افغان هنوز آمادگی پذیرفتن مسئولیت کامل امنیت کشور شانرا ندارد. این در حالیست که روسیه در گرهمایی 28 تن از روسای دول پیمان اتلانتیک شمال در ماه اکتوبر 2010 در لیزبُن پایتخت پُرتگال حاضر بود و متفقانه ضرب الاجل خروج قوت های رزمی امریکا و ناتو تا دسامبر سال 2014 پذیرفته شده بود. زمانیکه بتاریخ 19 اپریل، اندرس فوگ راسموسن سر منشی پیمان ناتو در اجلاس وزرای خارجه و دفاع اعضای ناتو در بروکسل، از روسیه و چین خواهان مشارکت در تمویل مصارف اردوی افغان پس از سال 2014 شد، سرگی لاوروف از پیشنهاد و مفکورهء سر منشی پیمان حمایت نکرد و زمان تعیین شده خروج نیروهای بین المللی را مصنوعی دانست. تعدادی از "آگاهان" روسی با الفاظ مبهم می گویند، روسیه تحت شرایط معینی می تواند در عرصه تسلیحات، مهمات و تخنیک به اردوی ملی افغان کمک کند. ولی "شرایط معین" تصریح نگردید. بعد از نشست دو روزه ناتو در بلژیک بتاریخ 18 و 19 اپریل، روسیه اعلام کرد که 20 و 21 می در کنفرانس سران پیمان ناتو در شیکاگو اشتراک نخواهد کرد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر