Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ابهام در استراتیژی خروج

تهيه شده توسط تقی جعفری
شنبه 12 حمل 1391 ساعت 11:12

ابهام در استراتیژی خروج

موضوع خروج زودهنگام نیروهای نظامی امریکا از افغانستان درحالی مطرح گردیده که پیش از این چنین مسئله‏یی در استراتژی خروج امریکا از افغانستان مطرح نبود.

با این حال، خروج آنها بدون انجام تعهدات خود می‏تواند پیامدهایی را به دنبال داشته باشد. به نظر می‏رسد خروج این نیروها در چنین شرایطی و بدون این که به تعهدات خود عمل کنند، لزوماً به بهتر شدن اوضاع افغانستان منتج نخواهد شد.

در حال حاضر این گونه به نظر می رسد که اظهار نظر در مورد این که نیروهای منطقه‎‏ای و کشورهای همسایه افغانستان تا چه حدی می توانند به تامین امنیت کشور پس از خروج نیروهای فرامنطقه‏ای کمک کنند، خالی از جایگاه باشد، چرا که ده سال زمان از دست رفته است. ده سال طلایی که فرصتی جدی برای همه کشورهای متعهد به بازسازی کشور و کمک به اردو، پولیس و نیروهای امنیتی محسوب می شد از دست رفت و باید کارهای بیشتری در راستای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان صورت بگیرد. اکنون نیز فرصت باقی است تا این مسئله در استراتیژی خروج امریکا از افغانستان به صورت جدی‏تر گنجانیده شود که در ابتدا باید نهادهای ملی افغانستان تقویت شوند تا پس از خروج، بار دیگر افغانستان به عنوان یک نقطهء بحران‏زا برای دنیا به حساب نیامده و منبع صدور تروریزم در جهان نشود.

با این حال، این ابهام وجود دارد که چرا چنین مسئله‏یی در شرایط کنونی در کاخ سفید مطرح شده و اذهان عمومی را دچار تشویش می‏سازد.

کارشناسان امور امنیتی در اروپا می گویند، تبلیغات زود هنگام ناتو و امریکا برای خروج سریع از افغانستان فقط برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا و بعضی از کشورهای اروپایی به‏راه افتاده است تا بدین وسیله رای بیشتری به‏دست آورند.

خانم الکه هوف؛ کارشناس امور دفاعی از حزب دموکرات آزاد المان به اشپیگل آنلاین گفته است که حکوکت آلمان باید یک پلان دقیق و مشخص را برای خروج نیروهای آلمانی از افغانستان ارایه نماید و مشخصاً اعلان کند که وظیفه نیروهای آلمان در افغانستان پس از سال 2014 چه خواهد بود؟ وی این پیشنهاد را به سایر کشورهای و بخصوص ایالات متحده امریکا نیز داده است.

راینر آرنولد؛ مسئول بخش دفاعی حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز گفته است ما بابد از همین حالا وارد عمل شده و گام‏های جدی برای طرح دقیق خروج نیروهای اردوی آلمان را از افغانستان در سال آینده ارایه نماییم.

کارشناسان غربی تأکید می‏کنند که برای تحقق خروج مسئولانه، نیروهای آیساف و ارتش افغانستان به پشتیبانی امریکا خصوصاً در مورد ارسال تداراکات نظامی مانند هلی‏کوپترهای نظامی نیاز دارد. این تجهزات می‏تواند در سرعت بخشیدن خروج احتمالی نیروهای آیساف از افغانستان کمک کند.

در حقیقت ایالات متحد امریکا و کشورهای عضو ناتو تا زمانی‏که آلقاعده و طالبان افغانستان را تهدید کنند، هم‏چنان در افغانستان باقی خواهند ماند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر