Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آینده نامعلوم اردو بعد از 2014

تهيه شده توسط نعمت الله طنین
شنبه 06 حوت 1390 ساعت 10:12

آینده نامعلوم اردو بعد از 2014

با آن که کارشناسان نظامی خروج نیروهای بین المللی و کاهش بودجه اردوی ملی را باتوجه به وضعیت شکننده امنیتی کشور فاجعه بار می خوانند، اما مقامات وزارت دفاع ملی این اقدامات را کم تاثیر خوانده و از تلاش این وزارت برای یافتن راه حلی برای این مشکلات خبر می دهند.

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که با درنظرداشت تعهد کشورهای کمک کننده، تا سال 2014 آنها افغانستان را تنها نخواهند گذاشت.

وی با آنکه نگفت درصورتی که کمک ها قطع شود چگونه اردوی افغانستان را تمویل خواهند کرد اما گفت که درتلاش برای یافتن تمویل کننده جدید می باشد و افغانستان یک کشورغنی است که می تواند به زودی به خود کفایی برسد.

این درحالی است که وزیر دفاع افغانستان نیز کاهش بودجه و کاهش نیروهای امنیتی کشور را فاجعه بار خوانده و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده و گفته است که این تصمیم دستاوردهای 10 ساله را به باد فنا خواهد داد.

با این وجود، امیدواری هایی نیز درمیان مردم وجود داشت كه كشورهای کمک کننده در جریان 10 سال اخیر، بعد از خروج از افغانستان نیز این کشور را تنها نخواهد گذاشت. اما اظهارات اخیر مقامات امریكایی درمصاحبه با روزنامه واشنگتن پست در مورد کاهش بودجه اردوی ملی افغانستان این امیدواری ها را به یاس تبدیل نموده است.

با آنكه مقامات نظامی دولت این گفته ها را جدی نمی شمارند ولی با این وجود حدس و گمان هایی را در میان مردم و محافل سیاسی كشور به دلیل متكی بودن نیروهای نظامی به كمك های خارجی، به بارآورده است.

به عقیده کارشناسان نظامی، چراغ سرخ وسبز نشان دادن امریكا و متحدان آن در افغانستان پیش از آنكه یك اقدام تاکتیکی باشد، یك اقدام سیاسی است كه می خواهند از این طریق مردم و دولت را تحت فشارهای روانی قرار دهند تا بر هدف حضور دراز مدت خود در منطقه نایل آیند.

جنرال غلام حسن هزاره، آگاه امور نظامی بدین باور است که جنگ های ده ساله گذشته برای امریکا و متحدان آن بسیار پرهزینه بوده و امریکا و اروپا را به بحران اقتصادی مواجه ساخته است و بارک اوباما رییس جمهور امریکا می خواهد از این  طریق ذهنیت مردم را نسبت به جنگ طولانی و پرهزینه در افغانستان تغییر داده و از آن به عنوان کمپاین انتخاباتی استفاده نماید.

در همین حال سید اسحاق گیلانی نماینده مردم درشورای ملی با آن که خروج نیروهای بین المللی را زود هنگام خوانده تاکید می کند که افغانستان نباید قربانی انتخابات در امریکا شود و جامعه جهانی باید درمورد تصمیم های شان تجدید نظرنماید چون به عقیده وی درحال حاضر افغانستان به توانایی های قابل ملاحظه یی نرسیده است.

این واقعیت را باید پذیرفت که روزی فرا خواهد رسید که ما دیگر شاهد هزاران سرباز خارجی در افغانستان نخواهیم بود و شاید دیگر هیچ مملکتی حاضر نباشد تا سالانه ملیونها دالر به کشور کمک نماید، اما سوال اساسی این است که پس از خروج و قطع کمک ها و سپردن مسئولیت به دولت افغانستان که خود را میراث دار نیروهای بین المللی می داند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا تضمینی وجود دارد که این کشور بار دیگر به سرنوشت دولت داکتر نجیب الله پس از سقوط آن مواجه نشود؟

پیرمردی که سال های سال را درکابل سپری نموده با شنیدن خبر خروج نیروهای بین المللی از افغانستان با نگرانی سرش را تکان داده می گوید: خدا می داند که چی خواهد شد!

به باور جنرال غلام حسین هزاره، اظهارات ضد و نقیض مقامات امریکایی، دو برداشت را در اذهان عامه بوجود آورده؛ یکی اینکه امریکا نمی خواهد افغانستان یک نیروی نظامی قوی درمنطقه داشته باشد که هم بتواند در برابر تحرکات همسایه ها مقابله کند و هم شورش های داخلی را مهار کند و دیگر اینکه تفاهم های پشت پرده صورت گرفته که ممکن امریکا با کشورهای همسایه و طالبان به توافقاتی دست یافته باشد.

به گفته این کارشناسان نظامی، در چنین وضعیتی کاهش اردوی ملی کار خطرناکی است که زمینه را برای افراط گرایی در کشور محیا می سازد.

این واقعیت را باید پذیرفت که روزی فرا خواهد رسید که دیگر هیچ نیروی بین المللی و بودجه ای کمکی نخواهد بود که نیروهای امنیتی کشور را پشتیبانی کند. مسئولان کشور باید به طور اساسی برای خودکفایی نیروهای امنیتی کشور تلاش کنند تا بدون هیچ وابستگی روی پای خود ایستاد شوند و به دفاع از کشور بپردازند. در غیر این صورت اتکا کردن به نیروی خارجی هیچ آینده ای را برای امنیت کشور در برنخواهد داشت و کشور را به مشکل روبرو خواهد ساخت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر