Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نگرانی مخالفان پیوسته به روند صلح از آینده

تهيه شده توسط بهنام فرديس
شنبه 10 جدي 1390 ساعت 10:09

نگرانی مخالفان پیوسته به روند صلح از آینده

باوجود گفته های مقام های حوزه غرب كشور در مورد پیوستن صدها مخالف مسلح دولت به روند صلح، این مخالفان نگرانی های زیادی از عدم تحقق وعده های شوارای عالی صلح و آینده خود دارند.

عبدالسلام از مخالفان مسلحی است که به همراه چند تن دیگر به پروسه صلح در غرب کشور پیوسته است. او که به دلیل سابقه طالب بودنش قادر نیست کاری برای خود پیدا کند، با انتقاد از روند صلح و وعده های مسئولان در این باره می گوید: اگر برای تامین مخارج خانواده ام نتوانم کار و شغل مناسبی پیدا کنم، باز هم مجبور می گردم که به مخالفان بپیوندم و سلاح به دست بگیرم.

درحالي كه مقام های محلی در غرب كشور از کاهش نا امنی و حملات برعلیه دولت در اين حوزه با پیوستن مخالفان به روند صلح خبر می دهند، اما آگاهان امور معتقد اند كه اگر فرصت هاي شغلي به همراه وعده های شورای عالی صلح به اين افراد از سوي دولت عملی نشود، امكان دارد اين افراد دوباره سلاح به دست گرفته و به صفوف مخالفان بپيوندند.

آقای عبيدالهي که روزنامه نگار است با اشاره به چندین مورد از بازگشت مخالفانی که به روند صلح پیوسته، مي گويد: در گذشته نيز شماري از مخالفان دولت كه سلاح خود را كنار گذاشته و از جنگ دست كشيده بودند، به سبب اين كه دولت زمينه هاي شغلي را براي شان فراهم نكرده بود، دوباره سلاح به دست گرفته و با مخالفان دولت يكجا شدند.

محمد انور متين آگاه امور سياسي نیز معتقد است، تا زماني كه امنيت مخالفان مسلح تسلیم شده به دولت تامين نشود و فرصت هاي شغلي يا فعاليت در چوكات حكومت براي شان مساعد نگردد، پروسه صلح موفقيت چنداني نخواهد داشت.

به باور وی مخالفان پیوسته به روند صلح نگرانی های زیادی دارند که یکی از آنها عدم تامین مخارج زندگی شان است.

از سوی دیگر تلاش ها برای جلب مخالفان به روند صلح در غرب کشور توسط شورای عالی صلح ادامه دارد.

حاجي غلام سرور باركزي، رئيس نمايندگي شوراي عالي صلح در ولايت هرات به كليد گفت: از ابتداي سال جاري خورشيدي تا به حال 367 تن از 18 گروه مسلح مخالف دولت در اين ولايت، سلاح دست داشته خود را كنار گذاشته و برنامه صلح  پيوسته اند.

به گفته آقاي باركزي هنوز شمار ديگری از مخالفان دولت در اين ولايت وجود دارند كه در مناطق دور دست هرات باعث نا امني مي گردند.

درعين حال مقام های محلی در ولایت بادغیس نيز از پیوستن شمار زيادي از مخالفان مسلح دولت به پروسه صلح خبر داده و این اقدام را گام مثبتي در تامین امنیت و صلح در آن ولايت مي خوانند.

حاجي شراف الدين مجيدي سخنگوي والی بادغیس به كليد گفت: 275 تن از مخالفان مسلح دولت، هفته گذشته به برنامه صلح در آن ولایت پیوسته اند.

آقاي مجيدي علاوه كرد، این افراد شامل 11 تن از قومندانان سرشناس مخالفان مسلح دولت هستند که با افراد تحت امر خود، سلاح دست داشته شان را تحویل داده و از جنگ دست كشيده اند.

به گفته مقام هاي محلي در بادغيس در 6 ماه گذشته تا حال بیش از 1400 تن از مخالفان مسلح دولت از جنگ دست كشيده و شامل برنامه صلح گرديده اند.

مسئولان محلي در ولايت غور نيز مي گويند، تا به حال چند گروه مسلح مخالف دولت در این ولايت، تسليم دولت شده اند.

عبدالحي خطيبي سخنگوي والي غور به كليد گفت: از ابتداي سال جاري تا كنون 3 گروه مخالف دولت كه شامل 65 تن بوده اند در شهر چغچران و ولسوالي پساوند سلاح دست داشته شان را بر زمین گذاشته و به برنامه صلح پيوسته اند.

گفته مي شود كه در حال حاضر نزديك به 300 مخالف مسلح دولت، در نقاط مختلف ولايت هرات فعاليت هاي تخريبي دارند كه تلاش براي پیوستن آنان به پروسه ی صلح ادامه دارد.

این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که اگر به خواسته ها و نیازهای این مخالفان که به روند صلح پیوسته اند، توجهی صورت نگیرد، نتایج به دست آمده روند صلح به هدر رفته و روند صلح به چالش روبرو می گردد. همچنین در بسیاری از موارد وعده هایی که مسئولان روند صلح به مخالفان می دهند جامعه عمل نمی پوشد که این خود باعث بی اعتباری این روند شده و از پیشرفت صلح می کاهد.

با این وجود مسئولان پروسه صلح باید به جدیت بیشتری، نیازهای مخالفان پیوسته به صلح را بررسی کرده و با تحقق وعده های خود، نگرانی آنان را نسبت به آینده شان کاهش بدهند تا از بازگشت مخالفان به نیروهای طالب جلوگیری به عمل آید و صلح به کشور بازگردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر