Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تغییر موضع امریکا نسبت به طالبان

تهيه شده توسط کلید
شنبه 03 جدي 1390 ساعت 08:57

تغییر موضع امریکا نسبت به طالبان

با انتشار اظهارات معاون رئیس جمهور امریکا، بسیاری از کارشناسان سیاسی این نظریه را مطرح می کنند که موضع ایالات متحده امریکا نسبت به طالبان تغییر کرده است. چیزی که باعث شده تا این نظریه در میان تحلیلگران و کارشناسان بوجود بیاید، این است که دیده می شود، نشر خبرهای متعدد در مورد تغییر رویکرد امریکا نسبت به طالبان می باشد. اظهارات جو بایدن معاون رئیس جمهور امریکا یکی از این خبرها است. خبر دیگر مربوط به افتتاح دفتر سیاسی برای طالبان در قطر در قالب توافق آلمان و امریکا و دولت قطر است که هفته پیش به نشر رسید و همچنین خبر دیگر در همین مورد، انتشار گزارش در خصوص رسیدن مذاکره بین امریکا و طالبان به مرحله حساس می باشد که آن هم هفته گذشته در رسانه ها منتشر گردید.

جو بایدن معاون رئيس جمهور امريکا با اشاره به تغيير موقف اين کشور در مورد طالبان مسلح گفته است که زمامداران قبل از رويداد 11 سپتمبر درکابل ، دشمنان آنها نيستند. بی هیچ تردیدی می توان گفت که این اظهارات از سوی معاون رئیس جمهور امریکا نشان می دهد که رویکرد ایالات متحده امریکا نسبت به طالبان تغییر کرده است. وقتی ایالات متحده از عدم دشمنی با طالبان سخن می گوید، به این معنا است که باید در برابر جنگ در افغانستان و هزینه هایی که این جنگ بر مردم افغانستان تحمیل کرده، سوالات زیادی را گذاشت. کشته شدن غیرنظامیان یکی از معضلاتی است که در بسیاری از گزارشها در مورد افغانستان به آن اشاره می شود. حتی سازمان ملل متحد نیز بار بار نسبت به این مشکل در افغانستان اعلام نگرانی کرده است. فعالان حقوق بشر و نهادهای فعال در این عرصه نیز بار بار از کشته شدن غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی و انتقاد کرده اند. عامل عمده کشته شدن غیرنظامیان، موجودیت دشمنی و جنگ بین امریکا و طالبان در افغانستان است.

رسانه های جمعی روز چهارشنبه گزارش دادند که جوبايدن معاون رئيس جمهور امريکا در مصاحبه ای که اخیرا با مجلهء نيوزويک داشته رابطه خصمانه و رفتار مبتنی بر دشمنی بین امریکا و طالبان را رد کرده و گفته است که طالبان به ذات خود دشمنان ایالات متحده نمی باشند. برای بسیاری از تحلیلگران این سوال ایجاد شده که این گفته های معاون امریکا چگونه می تواند توجیه شود. در واقع پرسش اصلی این است که این اظهار نظر چه پیامی برای طالبان و چه پیامی برای مردم افغانستان می تواند داشته باشد.

جالب این است که در خبرها گفته شده است که پس از اظهارات جوبايدن، قصر سفيد نيز تصريح کرده که محو کردن طالبان هدف آنها نيست. حتی به نقل از جوبایدن به این نیز اشاره شده است که ایالات متحده امریکا تاکنون هيچ  اعلاميهء که رئيس جمهور امريکا در اظهارات خود به سبب تهديد به منافع ملى امريکا، طالبان را دشمن خطاب نموده باشد را منتشر نکرده است.

این اظهارات از سوی معاون ریئس جمهور امریکا بعد از آن صورت می گیرد که از حمایت امریکا از تلاشی برای باز کردن دفتر سیاسی برای طالبان در قطر نیز گزارش داده شده است. در برخی از گزارشها زاویه های دیگری از رفتار تغییر یافته امریکا با طالبان نیز گزارش شده و گفته شده است که مذاکره بین امریکا و نمایندگان رهبر طالبان از دیرزمان ادامه داشته و اکنون به مرحله حساس رسیده است.

قرار دادن این کنش ها در کنار یکدیگر نشان می دهد که ایالات متحده امریکا ورق یا کارت دیگری را برای بازی سازی در افغانستان روی دست گرفته است. از طرف دیگر این سوال پیش می آید که این گونه اظهارات بر روند صلح در افغانستان چی تاثیری خواهد داشت. دولت افغانستان بر اصل مذاکره و صلح با طالبان موافق است. اما عمده ترین تاکیدی که دولت در این پروسه دارد، این است که مذاکره و مصالحه باید تحت رهبری دولت افغانستان صورت گیرد. وقتی دفتر سیاسی در قطر برای طالبان پلان می شود و یا وقتی از عدم دشمنی بین امریکا و طالبان سخن گفته می شود، این سوال شکل می گیرد که آیا نقش رهبری دولت افغانستان در برنامه های مربوط به این کشور تضعیف نمی گردد.

در شرایط کنونی به نظر می رسد، بهترین راه برای ایالات متحده این باشد که اگر می خواهد به ثبات در افغانستان کمک کند، بایستی به سیاستی روی آورد که به ایجاد اصلاحات در افغانستان و سالم سازی اداره سیاسی این کشور کمک شود. از سوی دیگر اگر قرار می شود به پروسه صلح نیز کمک می شود، باید بگونه ای باشد که اصل ساختار سیاسی در افغانستان حفظ شود تا از وقوع و یا گسترش اختلافات داخلی در کشور جلوگیری شود. این راه هم کم هزینه تر می باشد و هم اینکه از پذیرش عمومی برخوردار می باشد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر