Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

فرار سربازان از اردو، واقعیت یا تبلیغ؟

تهيه شده توسط سید حسن قلیاقلی
شنبه 19 سنبله 1390 ساعت 10:44

فرار سربازان از اردو، واقعیت یا تبلیغ؟

خبر فرار سربازان از اردوی ملی، به نقل از منابع خبری بین المللی، در برخی از رسانه های داخلی نیز بازتاب یافته است. این در حالیست که وزارت دفاع ملی انتشار این خبر را غیرواقعی دانسته و مدعی است که چنین ادعایی صحت ندارد. با توجه به این وضعیت، این سوال پیش می آید که خبر فرار سربازان از اردو، واقعیت دارد یا اینکه نوعی مانور تبلیغاتی است که اگر مانور تبلیغاتی باشد، چه اهدافی می تواند در پی داشته باشد و اگر این خبر واقعیت داشته باشد، با چه تدابیری می توان از گسترش آن جلوگیری کرد.

در این اواخر یکی از رسانه های امریکایی از افزایش فرار سربازان از اردوی ملی خبر داده و مدعی شده است که در جریان ماه های جون و جولای سال 2011 میلادی، حدود 24 هزار سرباز از اردوى ملى افغانستان فرار کرده اند. فرار 24 هزار سرباز در دوماه، اگر صحت داشته باشد، می تواند یک خبر نگران کننده باشد. مردم نیز از شنیدن این خبر دچار تشویش می گردند.

این در حالیست که مقامات مسئول در اردوی ملی، میزان فرار سربازان از اردوی ملی را ناچیز می خوانند. جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی در اوایل ماه اسد در یک کنفرانس خبری در کابل، از توانمندی نیروهای اردوی ملی در امور تامین امنیت هفت بخش کشور که به تازگی مسئولیت های امنیتی آنها، از نیروهای بین المللی به نیروهای داخلی واگذار شده، نیز خبر داد و حتی مدعی شد که اردوی ملی برای اجرای مراحل بعدی واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی آمادگی دارد.

مقامات در رهبری اردوی ملی مدعی هستند که نیروهای اردوی ملی از لحاظ کمی و کیفی این توان مندی را دارند که امنیت شهروندان کشور را در مناطقی که سپردن مسئولیت های امنیتی صورت گرفته به خوبی تامین کرده و در برابر تهدیدات پیش بینی شده مخالفان مسلح دولت وارد عمل شوند.

در آنچه از گفته های مقامات در وزارت دفاع ملی قابل برداشت است، این می باشد که نیروهای اردوی ملی علیرغم مواجه بودن با کمبود تجهیزات و امکانات نظامی، از نظر کمی داری بیش از 170 هزار سرباز می باشد و این انتظار را ایجاد می کند که با این تعداد سرباز در اردوی ملی، می توان امیدوار بود که زیربنای نظامی و امنیتی کشور در حال تثبیت شدن است و اگر آنگونه که از سوی مقامات بدان اشاره شده، تا دوسال دیگر با افزایش 70 هزار سرباز دیگر می تواند اطمینان امنیتی را ایجاد کند.

با آنهم نباید به موضوع فرار سربازان از اردوى ملى بی توجه بود و با بی اعتنایی به آن نگریست. زیرا استقلال سیاسی افغانستان و ثبات کشور بسته به توانمندی های امنیتی و نظامی کشور دارد. اگر اردو و پولیس به عنوان ستون های امنیتی و دفاعی، دچار تزلزل از ناحیه فرار سربازان گردند، آینده امنیتی کشور می تواند نگرانی آور تلقی گردد.

واقعیت این است که افغانستان در یک بخش نا مطمین از جغرافیای منطقه قرار دارد. همسایگان افغانستان بخصوص دو همسایه غربی و جنوبی، در این اواخر نشان داده اند که در پی برخورد سودجویانه با افغانستان می باشند. این کشورها متهم به این هستند که به نحو آشکار و یا پنهان به مخالفان مسلح دولت افغانستان کمک می کنند.

قرار داشتن کشور در چنین جغرافیای سیاسی نظامی، ایجاب می کند که افغانستان داری نیروی امنیتی قوی باشد و به خصوص اینکه اردوی ملی افغانستان باید از نظر کمی و کیفی به اندازه ای توانمند باشد که به سادگی بتواند در نبود قوای بین المللی که اکنون در کشور حضور دارند، به نیازمندی های امنیتی و دفاعی کشور پاسخگویی فوری از خود نشان داده بتوانند.

از سوی دیگر برخی از کارشناسان به این باور می باشند که ممکن است این خبر از صحت لازم برخوردار نباشد. زیرا ممکن است برخی از اهداف تبلیغاتی و سیاسی در پی آن نهفته باشد. برای همگان معلوم است که افغانستان پروسه انتقال مسئولیت به نیروهای داخلی را آغاز کرده و اگر این روند ادامه پیدا کند، قرار است تا پایان سال 2014 میلادی، تمامی مسئولیت های امنیتی در سطح کشور به نیروهای داخلی افغانستان تعلق بگیرد.

اگرچنانچه این پروسه با موفقیت به انجام برسد و نیروهای داخلی افغانستان بتوانند به صورت مستقلانه ماموریت های امنیتی و دفاعی کشور را به انجام برسانند، در آن صورت مدعایی برای حضور نیروهای بین المللی در افغانستان وجود نخواهد داشت. نیروهای بین المللی با نام کمک به تامین امنیت به افغانستان آمده اند و در صورتی که نیروهای داخلی افغانستان بتوانند، امنیت را تامین کنند، ضرورتی برای هزینه جهت استقرار نیروهای بین المللی در افغانستان نخواهد بود. در این میان دیده می شود که ایالات متحده امریکا به استقرار پایگاه دایمی نظامی در افغانستان علاقه نشان داده است. برخی چنین تصور می کنند که شکننده نشان دادن اردو و نشر اخباری در خصوص فرار سربازان این نهاد، می تواند به زمینه سازی ذهنی موافقت با استقرار نظامی دایمی ایالات متحده در افغانستان کمک کند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • چهارشنبه 03 جدي 1393 ساعت 22:37 | محمد
    سلام من محمد از تهران.......... منم مخوام افغانستان آرام بشه امنیت مخوام جنگ نباشه ایمپجار کشتن نباشه ,افغانستان باید خودش افغانستان را درس و ترکی کنه نه باید از امریکا ها کمک بگیره ,افغانستان خودش, گاز, برق ,petrole و همه چیز داشته باشه.... همه باهم انتفاق داشته باشه ...... افغانستان صول لازم داره

نوشتن نظر