Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

هراس و اميد در انتقال مسئوليت امنيت

تهيه شده توسط اميد مهاجر از همبستگي فاونديشن
دوشنبه 03 اسد 1390 ساعت 13:46

هراس و اميد در انتقال مسئوليت امنيت

زنگ انتقال مسئوليت‏هاي امنيتي با حضور وزیران دفاع، داخله، معارف، فواید عامه، رییس کمسیون برنامه انتقال و رییس کل ارگان‏های محلی در باميان نواخته شد.

اين مراسم برخلاف نشست‏هاي دولتي در ساير نقاط كشور با آرامش كامل و فضاي خالي از اضطراب‏هاي ناامني برگزار گرديد. مقام‏هاي دولتي اين محفل و لحظه‏هاي پس از آن را با خيال آرام سپري كردند. شايد بتوان گفت ولايت باميان در طي ده سال اخير نماد امنيت در كشور بوده و به همين دليل نيز اين پروسه سرنوشت ساز از اين ولايت آغاز شد.

اما اگر صفحهء انتقال مسئوليت امنيت در باميان تصوير آرامي را نشان داد در سوي ديگر آن تلاش جهت برهم زدن اين روند چندين برابر گرديد. همزمان با هفدهم جولاي، روز آغاز برنامه انتقال مسئوليت‏هاي امنيتي، حملهء خونين و خشونت باري در پايتخت كشور و به جان مشاور ریيس جمهور در منطقه كارته چهار صورت گرفت. در اين حملهء شب هنگام جان محمدخان، مشاور ریيس جمهور كرزي با محمدهاشم وطنوال، وكيل مردم ارزگان در ولسي جرگه كشته شدند و خواب آرام پايتخت نشينان در اين شب بيش از پيش آشفته شد. بار ديگر خاطره دهه هفتاد براي كابلي‏ها تكرار شد. هرچند جلوگيري از چنين حملات سازمان يافته كار آساني نيست، ولي مي توان با تقويت نهادهاي استخباراتي از وقوع چنين حمله‏ها پيشگيري كرد.

با وقوع اين رخداد خونبار، پرسش اول از عوامل حادثه بود كه چه كساني اين حمله را انجام داده اند؟

هرچند، طالبان در ساعت‏هاي آغازين پس از حادثه، مسئوليت آن را به عهده گرفتند، ولي حلقه‏هاي مختلف دولتي و سياسي به حدس و گمانه‏هاي متفاوت پرداختند. وحيد عمر؛ سخنگوي ریيس جمهور عامل اين كار را كساني پنداشت كه از اول نيز با آمدن خارجي‏ها موافق بودند و اكنون نيز خواستار خروج آنان نيستند. هرچند وي از حلقه يا افراد مشخصي نام نبرد، اما به صراحت گفت كه اين عمل كار دشمنان افغانستان است. درهمين حال، نمايندگان ولسي جرگه اين عمل ناجوانمردانه را كار سازمان استخباراتي پاكستان پنداشتند و آي.اس.آي را در اين قضيه متهم نمودند.

عامل اين رخداد،هركس يا كساني باشند و انگيزهء آن هرچيزي باشد، تقارن آن با روز انتقال مسئوليت‏هاي امنيتي، اميد مردم افغانستان را با هراس بيشتري درآميخت. مردمي كه ساليان زيادي انتظار اين امر را دارند تا نهادهاي ملي بتوانند مسئوليت امور امنيتي كشور را به عهده گيرند با وقوع چنين رخدادها دچار نااميدي و هراس گرديدند. مردم باميان به عنوان كساني كه آغازگر پروسه انتقال مسئوليت مي باشند، با اوج گرفتن شورش در هرنقطهء كشور، بار ديگر دچار لرزش شده و به ياد سال‏هايي مي افتند كه جنگ و آشوب ميان گروه‏هاي نظامي مخالف داخلي جريان داشت و بالاخره در زمان تسلط خون آشام طالبان در اين منطقه چه سختي‏هايي را تحمل نموده اند.

به هرحال، اين هراس و اميد تنها به اوج شورش‏گري و حمله‏هاي خونبار منحصر نمي ماند. بيشتر از اين مسئله، نازك شدن پرده اعتماد ميان مردم و نهادهاي ملي است كه در جریان ده سال گذشته، آتش فساد و اختلاس باعث شد تا اين اتفاق رخ دهد. حقيقت اين است كه مسئولان عالي رتبهء دولتي نتوانستند با دولت سازي و حكومت داري برخورد خوب داشته و آنگونه با قضايا مواجه شوند كه شايستهء پديدهء مثل دموكراسي باشد. به همين دليل مسئله دولت سازي، نتوانست به خوبي در كشور پا گيرد؛ زيرا گفته اند كه دموكراسي براي كساني مناسب است كه شايستگي پذيرش آن را داشته باشند. اين امر موجب گرديد تا مردم از برگشت وضعيت دهه‏هاي شصت و هفتاد و راه افتادن "انارشي" ديگر يا سقوط نظام به كام يك جريان افراطي، بيش از اندازه در هراس و ترس به سر ببرند.

بنابراين، بايد گفت كه دولت افغانستان علي رغم ضعف‏هاي موجود، هم اكنون نيز داراي ظرفيت و پتانسيل‏هاي مناسبي است كه مي‌تواند، براي موفقيت اين پروسه استفاده نموده و هراس موجود را رفع نمايد. اگر دولت و نهادهاي حكومتي در افغانستان طي ده سال گذشته نتوانستند از مساعدت‏هاي جهاني به خوبي استفاده نمايند، بازهم زمان باقي است و تا هنوز نيز فرصت هست تا "ماهي" تازه از آب صيد كنند.

لذا اكنون دولت و نهادهاي حكومتي در برابر اين آزمون دشوار قرار دارند كه چگونه در جریان سه سال باقي مانده به 2014 كه پايان برنامه انتقال مسئوليت‏هاي امنيتي است، به نظم و نسق اردو و پوليس ملي بپردازند. اكنون فرصت مناسبي است تا حكومت براي تربيت، تجهيز و تقويت نهادهاي امنيتي ملي سعي تام به خرج داده و از سوي ديگر، ظرفيت سازي در بخش‏هاي ملكي و معيشتي را گسترش دهد.

تنها در اين صورت است كه مي توان پروسه انتقال مسئوليت‏هاي امنيتي را به خوبي به پيش برده و با موفقيت به پايان برد. اگر تدبير و درايت دولت و حكومت در اين راستا دچار نقص و ضعف گردد، ميزان هراس مردم بيشتر شده و هرگاه چنين پروسه‏ها با ذهنيت مردمي و ملي تقويت نگردد، آسيب و شكست در آن بسيار خواهد شد. در آن صورت مقابله با اين آسيب‏ها و لغزش‏ها، كار مشكلي است كه نهادهاي امنيتي را دچار فرسايش روز افزون خواهد ساخت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر