Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ملت فقیر و دولت ضعیف

تهيه شده توسط داکتررسولی
شنبه 25 سرطان 1390 ساعت 15:47

ملت فقیر و دولت ضعیف

با تحولاتی که در سال 2001 میلادی به وقوع پیوست و پای بیش از 100 هزار سرباز خارجی را به افغانستان کشاند و حدود 70 ملیارد دالر از پول‌های کمکی را جذب نمود؛ هنوز هم فقر در افغانستان بیداد می کند و در حدود 60 درصد مردم زیر خط فقر به سر می برند.

بیش از 5 ملیون کودک افغان از رفتن به مکتب محروم می باشند. اضافه از 4.5 ملیون نفر از بیکاری رنج می کشند و در حدود یک ونیم ملیون تن به مواد مخدر معتاد اند.

ده ها تن افراد ملکی و غیر ملکی در اثر حملات انتحاری و بمباران قوای خارجی روزانه به کام مرگ می روند.

و...

در یک چنین حالتی که همسایه های افغانستان مانند پاکستان، ایران و ازبکستان به بهانه های گوناگون و دلایل سیاسی بر واردات و صادرات کشور مانع تراشی نموده و راه های ترانزیتی ما را می بندند، توافقنامه‌های بین المللی را نقض می کنند.

در شرایطی که قوای خارجی ضرب الاجل خروج قوای شان یا سپردن مسئولیت امنیت کشور را به نیرو های امنیتی افغان تاکید می کنند؛ در چنین وضعیتی حساس و بحرانی، اختلافات درونی قوای ثلاثه کشور را تهدید می کند.

دولت از یک طرف در اختلافات درونی خود دست و پا می زند و از طرف دیگر کشورهای خارجی به خصوص همسایه های افغانستان تلاش می ورزند تا از آب گل آلود کشور ما ماهی مطلوب خود را حاصل کنند.

حکومت افغانستان که باید تعیین کننده خطوط اساسی سیاسی و اقتصادی کشور باشد چنان وا مانده شده که حتا نمی تواند سرنوشت چند وزارتخانه محدود و وزیر آن را تعیین کند.

حکومت ازیک طرف کاملاً وابسته است به کشور های خارجی و کمک های آن از طرف دیگر خارجی ها را "اشغالگر" خطاب نموده و خود را مستقل وانمود می کند.

رویارویی  حکومت با مجلس نمایندگان  و... این مسئله تا جایی پیش رفته است که حالا مجلس نمایدگان قوای اجرئیه و قوای قضائیه را نا مشروع دانسته و  آن را به رسمیت نمی شناسد؛ این موضوع تا جایی پیش رفته است مسئله سرنوشت وطن؛ فقر، بیکاری و سایر مسایل ملی نادیده گرفته می شوند. از طرف دیگر حکومت افغانستان با وارد کردن 62 تن که بعداً به 17 نفر تقلیل یافت، میخواهد فیصله محکمه اختصاصی را جامه عمل پوشانده حدف خود را به کرسی بنشاند.

مردم افغانستان که نه از کارکردهای ولسی جرگه قبلی خاطره خوش دارند و نه از جنجال ها برسر تعیین رییس شورا، اعتراض ها و بوت ولگد بازی چه سر نوشتی را برای مردم افغانستان رقم خواهد زد؛ در چنین شرایطی وضع اقتصادی کشور هر روز رو به وخامت گذاشته و بحران اقتصادی زندگی را برای شهروندان کشور به شدت دشوار می سازد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر